Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Unton
|

Nierówności. Gospodarkę nakręca pięć regionów

72
Podziel się:

Ponad połowa wartości produktu krajowego brutto jest wytwarzana w pięciu regionach. PKB na mieszkańca w regionie warszawskim stołecznym wyniósł 121 tys.zł, ponad trzy razy więcej niż w lubelskim.

Nierówności. Gospodarkę nakręca pięć regionów
(Pixabay, pixabay)

Ponad połowa krajowej wartości produktu krajowego brutto została wytworzona w pięciu regionach: warszawskim stołecznym, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim, wynika z najnowszych, opublikowanych właśnie danych GUS. Niestety "najnowszych" oznacza dane za rok 2018. Gospodarka nie przestawia się jednak z dnia na dzień, więc drobne wahnięcia w kolejnych miesiącach nie powinny wpływać znacząco na całościowy rozkład PKB.

Wymienione pięć regionów wytworzyło łącznie 55,9 proc. krajowej wartości PKB. Pracowało w nich 49,5 proc. ogółu pracujących w gospodarce narodowej.

We wszystkich regionach odnotowano wzrost produktu krajowego brutto w cenach bieżących w porównaniu z poprzednim rokiem, przy czym największy w regionie podkarpackim – o 8,0 proc., a najmniejszy w regionie lubelskim – o 4,1 proc.

Zobacz także: Rolnicy jadą do Warszawy. "Palenia opon nie będzie"

Udziały poszczególnych regionów w generowaniu PKB kształtowały się na poziomie od 2,0 proc. w regionie opolskim do 17,4 proc. w regionie warszawskim stołecznym. Wartość PKB wytworzonego w regionie warszawskim stołecznym była ponad 8-krotnie wyższa niż w regionie opolskim.

Przeciętny poziom produktu krajowego brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski wyniósł 55 tys. 202 zł i był znacznie zróżnicowany w zależności od regionu.

Najwyższy poziom PKB na mieszkańca uzyskano w regionie warszawskim stołecznym – 121 tys. 310 zł. Przekroczył on średnią krajową ponad 2-krotnie. Poziom na mieszkańca przekraczający przeciętną w kraju odnotowano również w regionach: dolnośląskim – o 9,6 proc., wielkopolskim – o 8,0 proc. oraz śląskim – o 3,9 proc.

Najwyższy poziom PKB na mieszkańca uzyskany w w regionie warszawskim stołecznym przewyższał ponad 3-krotnie wartość PKB na mieszkańca regionu lubelskiego, w którym to odnotowano najniższy jego poziom (37 tys.324 zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(72)
Blondi
4 lata temu
Ci ze wschodu głosowali na PiS, więc im PiS da z naszych pieniędzy, nie muszą pracować. W piecach palą plastikiem i oponami więc nie wydają dużo na ogrzewanie, trochę zakombinują na czarno i da się żyć.
hehe
4 lata temu
Zarabiamy w Lubelskiem 3x mniej ale nie mamy 5G, AGD, LGBT i w ogóle nie będziemy mieć niczego :)
głos
4 lata temu
Polska B, zawsze chce mieć najwięcej do powiedzenia, a najmniej do zrobienia..Głosują oczywiście na pis...
AAAA
4 lata temu
Brawo--Poznań, Wrocław i Opole
tyyt
4 lata temu
#chcemytestów Światowa Organizacja Zdrowia mówi „testuj, testuj, testuj”, a w PL wciąć robi się wielokrotnie mniej testów niż w Niemczech. Można być nosicielem i zarażać nie mają żadnych objawów! JEŚLI SIĘ ZGADZASZ SKOPIUJ I UDOSTĘPNIJ
...
Następna strona