Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Anna Unton
|

Mapa 500+. W niektórych województwach ta kwota znaczy więcej

93
Podziel się

Przeciętny miesięczny dochód na jedną osobę w rodzinach pobierających świadczenie 500+ wyniósł 1528 zł. Widać jednak wyraźne różnice w województwach. W niektórych świadczenie jest bardziej znaczącą częścią rodzinnego budżetu niż w innych.

Mapa 500+. W niektórych województwach ta kwota znaczy więcej
Udział 500+ w dochodzie rozporządzalnym wyniósł w skali całego kraju 12,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. (Pixabay, pixabay)
bDnPTDwB

Udział 500+ w przeciętnym miesięcznym dochodzie rozporządzalnym jest zróżnicowany pomiędzy województwami. Czym jest dochód rozporządzalny? To dochód pomniejszony o podatki oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Udział 500+ w dochodzie rozporządzalnym wyniósł w skali całego kraju 12,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Najwyższy był w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie wyniósł 15,1 proc.

Oznacza to, że na Warmii i Mazurach świadczenie 500+ stanowiło średnio 15,1 proc. dochodu przypadającego na jedną osobę w rodzinie, po odjęciu podatków i składek.

bDnPTDwD
Zobacz także: Cięcia w 500+ i emeryturach? "To byłaby kontra do tego, jak chcemy rozwijać gospodarkę"

Natomiast najniższy udział 500+ był w województwie mazowieckim, gdzie wyniósł 11 proc. Warto też zwrócić uwagę na duże zróżnicowanie wewnątrz województwa mazowieckiego, gdzie dla regionu stołecznego udział ten wyniósł 8,7 proc., a dla reszty województwa – 15,1 proc., czyli był tak samo wysoki jak w województwie warmińsko-mazurskim.

Można więc powiedzieć, że świadczenie 500+ było przeciętnie znacznie większym wsparciem dla rodzin na Warmii i Mazurach czy na Mazowszu niż w Warszawie.

bDnPTDwJ

Jak zauważa GUS, w większości województw nastąpił spadek udziału świadczenia wychowawczego w dochodzie rozporządzalnym w porównaniu do wartości z 2018 roku, co jest związane ze stałym charakterem tego świadczenia (jego wartość nie rośnie), przy zwiększeniu dochodów z innych źródeł.

500+ przysługuje obecnie na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. W pierwszej połowie 2019 roku świadczeniem objęto miesięcznie prawie 3,6 mln dzieci, a w drugiej połowie roku - po zniesieniu kryterium dochodu rodziny - nieco ponad 6 mln dzieci. Wydatki na ten cel wyniosły 30,5 mld zł, podczas gdy w 2018 roku było to niecałe 22,2 mld zł.

bDnPTDwK

Przeciętne miesięczne dochody na jedną osobę w gospodarstwach domowych pobierających świadczenie 500+ w 2019 roku wyniosły 1528 zł i stanowiły 84 proc. przeciętnych dochodów na osobę w Polsce. Były zatem poniżej średniej krajowej.

Natomiast przeciętne miesięczne wydatki na osobę w rodzinach, które dostają 500+, wyniosły 1025 zł. Podobnie jak w przypadku dochodów - wydatki również były poniżej średniej.

bDnPTDwL
bDnPTDxe
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(93)
Pracownik
2 miesiące temu
Co to znaczy "potrzebuje 500+" ? A rąk do pracy nie ma ? Potrzebują to teraz pracodawcy i pracownicy pomocy od państwa a nie rozdawnictwo socjalu dla nierobów z podatków pracujących.
mada
2 miesiące temu
mnie interesuje ile osób nie pracuje a pobiera 500+
Kamil
2 miesiące temu
Zabrać 500+. Moje tez miga zabrać bo ja pracuję. Nieroby do pracy. Ludziom z dziećmi niepełnosprawnymi wymagającymi ciągłej opieki powinni dać 3000+ Albo więcej bo tacy ludzie nie kogą iść do pracy . Reszta do roboty
bDnPTDxf
Z.O.
2 miesiące temu
A czy nie prościej byłoby obniżyć PIT. Wystarczy podwyższyć kwotę wolną od podatku? Ale wówczas hasło PiS daje, pan prezes daje nie byłoby aktualne.
Ttt
2 miesiące temu
Zabrać 500plus na wódkę i faje
...
Następna strona