Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Odbudowa Pałacu Saskiego. Sejm przyjął ustawę

251
Podziel się:

W piątek Sejm przegłosował ustawę o inwestycji w odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Kontrolę nad inwestycjami przejmie nowo powołana spółka celowa.

Odbudowa Pałacu Saskiego. Sejm przyjął ustawę
Odbudowa Pałacu Saskiego. Przegłosowano ustawę. (PAP, Tomasz Gzell)

Za uchwaleniem ustawy głosowało 234 posłów, 173 było przeciw, 35 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm nie zgodził się na odrzucenie ustawy w całości.

Wcześniej posłowie przegłosowali kilka poprawek. Zgodzili się m.in. na to, by kandydata do Rady Odbudowy - do której zadań należy opiniowanie projektu budowlanego - zgłaszał m.in. marszałek Sejmu.

Jak szacuje "Gazeta Wyborcza", odbudowa pałacu Saskiego może pochłonąć 1,5 mld złotych.

Zobacz także: "Tłuste koty" PiS. Suski: Mam dwa koty, jeden jest tłusty

Odbudową obiektu zajmie się nowo powołana spółka celowa. Jak zwraca uwagę poseł KO Michał Szczerba, pensje zarządu spółki ustalono na 28 tys. złotych.

"To klasyczny skok na kasę" - pisze poseł.

Politycy opozycji zwracali uwagę na fakt, że wskazanie w specustawie spółki celowej jako inwestora to obejście przepisów o zamówieniach publicznych.

Pałac Saski zajmował przed wojną centralną część zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego. Po powstaniu warszawskim Niemcy wysadzili ją w powietrze. Z całej zabudowy pozostał tylko fragment arkad Pałacu Saskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza.

Zgodnie z treścią specustawy, grób ma pozostać nienaruszony. Sam pałac ma zostać odbudowany w kształcie, jaki miał 31 sierpnia 1939 roku.

Już wielokrotnie plany jego odbudowy pojawiały się w rządowych koncepcjach wielu opcji politycznych.

Pod koniec lat 90. ówczesny wojewoda Maciej Gielecki (ZChN) chciał odbudowy Pałacu, ale jedynie z rurek i brezentu. W środku miała być wystawa. Nieco później prawdziwa odbudowę zapowiedziały władze Warszawy. Nic jednak z tego nie wyszło.

Później pomysł wracał już w XXI wieku. Kolejne władze samorządowe i centralne rozważały jego powrót. Program zainicjował również Lech Kaczyński w swojej kampanii wyborczej. Jednak i tym razem na planach się skończyło.

Po ok. dekadzie ciszy wokół odbudowy temat wrócił w 2018 r. Wtedy prezydent Duda ogłosił, że w stulecie niepodległości rozpocznie się wreszcie inwestycja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(251)
popispopis
3 lata temu
Niech zrobią coś w kierunku zmniejszenia kolejek do lekarzy specjalistów,onkologów,a nie ciągle pomniki,budowle.(Zapisy na za 15lat)"Nie budujcie mi pomników. Zróbcie coś dobrego dla ludzi"-Papież dobrze mówił.
Żyjmy w zgodz...
3 lata temu
Ja mam wrażenie że ci co są przeciwni to nawet nie mieszkają w Warszawie a nawet jeśli to jest to Margines społeczny chcecie coś żeby wam zbudowano w mieście proszę piszcie o petycje do Prezydenta nowe szpitale itp dlaczego tego nie robicie a jedynie hejtujecie żyjmy w zgodzie !!
Mic
3 lata temu
Mam takie pytanie do tych przeciwników odbudowania tego pałacu, bo skoro jesteście przeciwni jego odbudowie to powiedzcie mi po kiego odbudowywaliśmy Warszawę? Czyli co opłacalnej byłoby zostawić gruzowiska i zapomnieć o historii i o okrucieństwach w imię zaoszczędzonych x pieniędzy?
tmk
3 lata temu
realnie będzie to kosztować ponad 3mld. KAŻDY obywatel Polski zapłaci na to ok 100zł Czyli 4 osobowa rodzina zostanie ograbiona na kwotę 400zł przez rząd. Naprawdę chcecie płacić 400zł na taką ruderę ?? Tylko kolesie/politycy co będą przy tej budowie wzbogacą się niesamowicie. Na pewno setki milionów złotych wyparuję. PIS jest specjalistą od takich kradzieży.
Baca
3 lata temu
Dawniej potrafili zbudować, a teraz się nie da ? Odbudować , odbudować, odbudować !
...
Następna strona