Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie wolne w Trzech Króli? Drugie podejście w Sejmie

0
Podziel się:

Jeden z projektów firmuje prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.

Będzie wolne w Trzech Króli? Drugie podejście w Sejmie
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Sejm w przyszłym tygodniu ponownie zajmie się propozycją ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy.Rozpatrywane będą dwa projekty w tej sprawie - obywatelski, wspierany przez prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego i autorstwa PiS.

Inicjatywa ma szansę powodzenia jeżeli w Sejmie poprze ją, oprócz PiS i PSL, także PO. W październiku ubiegłego roku w klubie PO spośród 179 posłów, którzy wzięli udział w głosowaniu, za odrzuceniem projektu ustawydotyczącej święta Trzech Króli opowiedziało się 169 posłów, w tym m.in. premierDonald Tusk, wicepremierGrzegorz Schetyna, szef MSZRadosław Sikorskii szef klubu POZbigniew Chlebowski.

Wśród 10 posłów Platformy, którzy poparli projekt, mimo zarządzonej w klubie dyscypliny, byli m.in.Jarosław Wałęsa,Marek Biernackii Mirosław Sekuła.

_ - Nie wiem czy teraz w PO będzie obowiązywała dyscyplina. Trzeba się nad tym zastanowić _ - powiedział wicemarszałekStefan Niesiołowski pytany o to jak tym razem może głosować Platforma.

Dodał, że podczas prac nad projektem można wprowadzić do niego zapis mówiący o przedłużeniu vacatio legis na kilka lat. Podkreślił, że gdyby ustawa miała obowiązywać np. po 2013 roku, to nie wyklucza jej poparcia.

Takie rozwiązanie rzecznik klubu PiSMariusz Błaszczakocenił jako _ propagandowe _. Przyznał, że nie wie jak do niego mogą odnieść się posłowie PiS. Sam zadeklarował, że jest mu przeciwny.

Inicjatorzy projektu podkreślają, że święto Trzech Króli - 6 stycznia - jest najstarszym ze świąt chrześcijańskich, a katolicy mają w tym dniu obowiązek uczestniczenia we mszy św. tak jak w niedzielę. Obecnie jako dzień wolny od pracy obchodzone jest w dziewięciu krajach UE m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii.

Przypominają także, że w Polsce do 1960 roku dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i był dniem wolnym od pracy.

Podobnie swój projekt uzasadnia PiS. Jak tłumaczył w styczniuAntoni Macierewicz(PiS), ma on być _ wsparciem _ dla inicjatywy Kropiwnickiego.

Niesiołowski dodał, że odłożenie na kilka lat terminu wejścia w życie jest też rozważane w przypadku projektów ustaw wprowadzających 49-proc. ulgi na przejazdy komunikacją PKP i PKS dla uczniów i studentów. Sejm skierował w minioną środę oba projekty (poselski i obywatelski) do dalszych prac w komisjach infrastruktury i finansów publicznych.

| BATALIA O TRZECH KRÓLI |
| --- |
| W październiku ubiegłego roku, po odrzuceniu przez Sejm projektu, który poparło pół miliona osób, Kropiwnicki zapowiedział ponowienie inicjatywy i oświadczył, że tym razem chce zebrać milion podpisów poparcia. Na początku stycznia projekt ustawy o ustanowieniu święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy ponownie trafił do Sejmu, później przez trzy miesiące trwało zbieranie podpisów osób popierających inicjatywę (wymagane jest co najmniej 100 tysięcy). W kwietniu Kropiwnicki złożył ponad 850 tys. Popisów z poparciem dla projektu. Później do marszałka Sejmu trafiły kolejne - w sumie jest ich ponad 900 tysięcy. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)