Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plGospodarka Politycy Radosław Sikorski
Radosław Sikorski
Data i miejsce
urodzenia:
1963-02-23, Bydgoszcz
Stan cywilny: Żonaty
Wykształcenie: Wyższe
Radosław Sikorski
- W 1986 r. kończy nauki polityczne, filozofię i ekonomię (PPE) na Uniwersytecie w Oksfordzie.
- W latach 1986-1989 pracuje jako reporter wojennym w Afganistanie i Angoli.
- W 1992 r. jako wiceminister obrony narodowej bierze udział w inicjowaniu przystąpienia Polski do NATO.
- W latach 1998-2001 jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jest odpowiedzialny za sprawy konsularne, łączności z Polonią i Polakami za Granicą, nadzoruje relacje z krajami Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. W tym samym okresie sprawuje również funkcję przewodniczącego Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.
- W latach 2002-2005 jest członkiem Amerykańskiego Instytutu Przedsiębiorczości w Waszyngtonie i dyrektorem wykonawczym Nowej Inicjatywy Atlantyckiej.
- Był komentatorem spraw polskich i transatlantyckich w krajowych i zagranicznych stacjach telewizyjnych. Autor książkowej relacji z wojny w Afganistanie pt. "Prochy Świętych - Podróż do Heratu w czas wojny" oraz "The Polish House - an Intimate History of Poland".
- Publikuje liczne artykuły analityczne w prasie polskiej i zagranicznej.
- W 1988 r. zostaje laureatem nagrody World Press Photo w kategorii reporterskiej za zdjęcie afgańskiej rodziny zabitej w bombardowaniu.
- Od października 2005 r. do 7 lutego 2007 był Ministrem Obrony Narodowej.
- 16 listopada 2007 został ministrem spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska
Kandydaturze Sikorskiego sprzeciwiał się prezydent Lech Kaczyński. Prezydent twierdził, że z posiadanych przez niego niejawnych informacji wynika, że Radosław Sikorski nie powinien pełnić funkcji związanych z dostępem do tajemnicy państwowych.
- 18 listopada 2011 roku ponownie zaprzysiężony na ministra spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska.
- Bezpartyjny. Ma dwoje dzieci.
Radosław Sikorski - staż parlamentarny:
  • Poseł VI kadencji
    • Data wybrania: 2007-10-21
      Lista wyborcza: Platforma Obywatelska
      Okręg wyborczy: 4 Bydgoszcz
      Liczba głosów: 117291
  • Poseł VII kadencji
    • Data wybrania: 2011-10-09
      Lista wyborcza: Platforma Obywatelska
      Okręg wyborczy: 4 Bydgoszcz
      Liczba głosów: 91720
  • Senator VI kadencji
    • Lista wyborcza: Prawo i Sprawiedliwość
      Okręg wyborczy: 4 Bydgoszcz
Radosław Sikorski - pełnione funkcje:
  • Minister Spraw Zagranicznych
    Okres pełnienia funkcji: od 2007-11-16 do >2011-11-18
  • Minister Spraw Zagranicznych
    Okres pełnienia funkcji: od 2011-11-18
  • Minister Obrony Narodowej
    Okres pełnienia funkcji: od 2005-10-00 do >2007-02-07