Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Steinbach: Polska nie przeszkodzi w budowie Centrum

0
Podziel się:

Przewodnicząca Związku Wypędzonych oceniła, że Polska jest osamotniona w sprzeciwie wobec budowy Centrum Przeciwko Wypędzeniom.

Steinbach: Polska nie przeszkodzi w budowie Centrum
(PAP/ Adam Hawałej)

Przewodnicząca Związku Wypędzonych oceniła w wywiadzie udzielonym dziennikowi "Passauer Neue Presse", że Polska jest osamotniona w sprzeciwie wobec budowy Centrum Przeciwko Wypędzeniom.

Erika Steinbach nazwała polski rząd, który sprzeciwia się budowie centrum, "outsiderem". Jak dodała, inne europejskie kraje nie mają nic przeciwko placówce upamiętniającej powojenne wypędzenia, lub sprawa ta jest im obojętna.

Szefowa Związku Wypędzonych nie ukrywa też nadziei na zmianę władz w Polsce po prawdopodobnych przedterminowych wyborach. Jak powiedziała, liczy na zwycięstwo "sił rozsądnych i umiarkowanych".

Historyczny wróg chce nas upokorzyć Powołując się na aktualne sondaże, przekonuje też, że polski rząd nie reprezentuje większości społeczeństwa.

Erika Steinbach powiedziała, że oprócz budowy Centrum Przeciwko Wypędzeniom priorytetem w działalności jej związku będzie ustanowienie narodowego święta przypominającego o losie Niemców przymusowo wysiedlonych po II wojnie światowej.

Przyznała jednocześnie, że na razie nie ma w tej sprawie zgody władz federalnych i krajowych.

| DZIŚ W BERLINIE "DZIEŃ STRON OJCZYSTYCH" |
| --- |
| To najważniejsza impreza organizowana przez Związek Wypędzonych. Organizacje ziomkowskie wspominają wysiedlenia Niemców po II wojnie światowej. Z największą uwagą oczekiwane jest wystąpienie honorowego gościa obchodów, Hansa-Gerta Poetteringa. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego ma mówić o prawach człowieka jako podstawie porozumienia w Europie. Tegoroczne motto Związku Wypędzonych brzmi: "Prawo do ojczyzny to prawo człowieka". Główne przemówienie wygłosi premier Hesji Roland Koch, który jest zdeklarowanym zwolennikiem budowy Centrum Przeciwko Wypędzeniom w Berlinie. Z jego inicjatywy Hesja, jako pierwszy kraj związkowy, objęła w maju patronat nad inicjatywą i obiecała jej dofinansowanie. Koch opowiada się za tym, aby główną rolę w pracach nad powstaniem Centrum odgrywał Związek Wypędzonych Eriki Steinbach. Doroczne spotkanie przedstawicieli ziomkostw zakończy msza ekumeniczna, podczas której zostanie odczytane błogosławieństwo, jakiego uczestnikom uroczystości udzielił papież Benedykt XVI. |

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)