Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Unton
|

Polski gigant walczy o przetrwanie. Ruszyło postępowanie sanacyjne

26
Podziel się:

Gatta, obecny w wielu centrach handlowych znany polski producent rajstop i bielizny, rozpoczął postępowanie sanacyjne. Oznacza to, że firma jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej, ale zamierza walczyć o przetrwanie na rynku. To zła informacja dla nawet 1,2 tys. pracowników.

Polski gigant walczy o przetrwanie. Ruszyło postępowanie sanacyjne
Sklepy Gatta obecne są w wielu galeriach handlowych w Polsce. (Pixabay)

Łódzki sąd restrukturyzacyjny wydał zgodę na przeprowadzenie sanacji spółki Ferax, właściciela marki Gatta.

Co to oznacza dla firmy? W praktyce sanacja ma na celu ochronę przed wierzycielami, m. in. przed właścicielami galerii handlowych.

"Decyzja została podjęta w  obliczu trudnej sytuacji spowodowanej pandemią COVID-19 i kolejnych, okresowo wprowadzanych, zakazów handlu w centrach handlowych" - wyjaśnia właściciel marki.

Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

Rozpoczęcie takiego postępowania pokazuje, że firma jest w bardzo trudnej sytuacji, ale zamierza walczyć o przetrwanie na rynku. Po konsultacji z prawnikami firma uznała, że w obecnej sytuacji jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ pozwoli utrzymać stabilną kondycję Gatty.

Sąd wyznaczył również zarządcę. Ta decyzja pozwoli firmie realizować sprzedaż na dotychczasowych zasadach. Gatta zapewnia, że codzienna sprzedaż oraz wysyłki są realizowane zgodnie z zamówieniami.

Z jednej strony Gatta zyskuje więc ochronę przed wierzycielami, z drugiej obowiązkiem firmy jest współpraca z zarządcą i wspólne podejmowanie strategicznych decyzji.

Pandemia koronawirusa i związane z nią restrykcje i zamknięcie galerii dały się we znaki producentom odzieży. Sprzedaż internetowa w większości przypadków nie jest w stanie zrekompensować spadku sprzedaży w sklepach stacjonarnych. W takiej sytuacji ogromnym obciążeniem są dla firm czynsze i koszty wspólne w galeriach handlowych.

Historia Gatty sięga lat 90. W 1993 roku pojawiła się na polskim rynku firma Ferax będąca właścicielem marki Gatta. Sieć ma w Polsce ponad 130 sklepów firmowych. Jej produkty sprzedawane są także za granicą. Firma Ferax zatrudnia ok. 1230 pracowników i większość swoich kolekcji (95 proc.) szyje i produkuje w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
atibel
3 lata temu
Dlaczego sie nie przebranzowia jak proponuje nam PIS????
edzio
3 lata temu
dopuki nie przeszli do niemieckich galerii to bylo dobrze tak samo jak atlantic
Damian
3 lata temu
Polak musi płacić ogromne podatki, klękać przed urzędnikiem, mierzyć sie z ilością prawa niejednoznacznego, nie ma prawa własności i w każdej chwili może zostać wywłaszczony. To jak ma konkurować i komu na tym zależy? Tymczasem Rumunia nas dogoniła dzięki obniżce podatkow... Proszę poczytać, bo o tym na Money jakoś nie napiszą...
Turysta
3 lata temu
Gdyby Gatta należała do Rydzyka to by dostała wsparcie państwa .
Zduńska Wola
3 lata temu
Nie ma czego żałować
...
Następna strona