Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Praca w Polsce. Ile zarabiają pracownicy branży motoryzacyjnej?

75
Podziel się:

W tej branży nawet przeciętny pracownik fizyczny może zarobić sporo powyżej płacy minimalnej. Im wyżej w hierarchii, tym robi się lepiej. Wiele osób może pozazdrościć takich zarobków.

Ile zarabiają pracownicy branży motoryzacyjnej?
Ile zarabiają pracownicy branży motoryzacyjnej? (Pixabay)

Artykuł powstał na podstawie Raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2020 - wiosna. W tegorocznym badaniu wzięło udział 58 zakładów z branży motoryzacyjnej.

Raport prezentuje bogaty zestaw analiz ogólnych oraz dane szczegółowe o stawkach płac w firmach różnej wielkości, o różnym profilu działalności, z różnych branż i województw. Dodatkowo można w nim znaleźć informacje o oferowanych benefitach oraz planowanych i zrealizowanych podwyżkach wynagrodzeń.

W niniejszym artykule zaprezentowano średniomiesięczne wynagrodzenia całkowite brutto.

Wynagrodzenia na poszczególnych szczeblach organizacji

Mediana wynagrodzenia brutto dyrektora pionu w branży motoryzacyjnej to 26 367 PLN brutto. Ponad dwukrotnie niższe wynagrodzenie otrzymują kierownicy – 12 601 PLN. 25 proc. specjalistów zarabia więcej niż 8 744 PLN. Dane o zarobkach pracowników motoryzacji zatrudnionych na poszczególnych szczeblach zaprezentowano w tabeli 1.

Zobacz także: Obejrzyj też: Rynek pracy w Polsce. "Wrócili obywatele Ukrainy"

Wynagrodzenia pracowników fizycznych w branży motoryzacyjnej

Pracownicy fizyczni zostali podzieleni na cztery poziomy: pracownik fizyczny początkujący, doświadczony, starszy oraz lider.

Najwyższe wynagrodzenie otrzymują liderzy. Połowa z nich zarabia w przedziale 4 521 PLN – 5 940 PLN. Najniższe wynagrodzenie otrzymują pracownicy początkujący - 3 700 PLN.

Płaca zmienna jako procent wynagrodzenia zasadniczego wynosi 12% dla liderów, 11% dla starszych i doświadczonych pracowników fizycznych oraz 9% dla początkujących.

Zrealizowane podwyżki

Według Raportu Płacowego Sedlak & Sedlak 2020 – wiosna najwyższe podwyżki wynagrodzeń w branży motoryzacyjnej w okresie od stycznia 2019 do kwietnia 2020 otrzymali pracownicy fizyczni – 4,9 proc.

Wynagrodzenia monterów w branży motoryzacyjnej

W raporcie każde stanowisko techniczne podzielone jest na poziom związane z posiadanym doświadczeniem zawodowym. W przypadku stanowiska monter w branży motoryzacyjnej wyróżniamy poziomy: lider, starszy, doświadczony i młodszy monter. Mediana wynagrodzenia całkowitego lidera wynosi 5 024 PLN.

Benefity oferowane pracownikom fizycznym

Benefitami, które są najczęściej oferowane przez firmy doświadczonym pracownikom fizycznym w branży motoryzacyjnej są szkolenia zawodowe (oferuje je 98 proc. firm), zajęcia sportowo-rekreacyjne (98 proc.) i dodatkowa opieka medyczna (96 proc.). Świadczenia dodatkowe proponowane najrzadziej w 2020 roku to dofinansowanie kosztów paliwa (3 proc.), dodatkowy płatny urlop (8 proc.) i akcje pracownicze (12 proc.).

Autor: Karolina Jurczak
Sedlak & Sedlak

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Sedlak&Sedlak
KOMENTARZE
(75)
Wronk
4 lata temu
8 lat na produkcji i ok 4200 netto więc chyba nie najgorzej
Łukasz
4 lata temu
Pracuję w branży automotive od 5 lat. Praca w znanej międzynarodowej firmie na B. Zaczynałem od zwykłego pracownika i zarobki zaczynały się na początku w granicach 2800zl netto. W tej chwili mam stanowisko aservisora parku maszynowego. Zarobki wahają się między 5 do tyś netto miesięcznie. Dodatkowo dochodzi do tego dodatek paliwowy w kwocie 350 zł. Dodatkowa emerytura odprowadzania przez pracodawcę. Premie świąteczne i inne dodatki. Jestem zadowolony ale wiem że nie zawsze można dobrze trafić.
Gibki
4 lata temu
Pracuje 12 na magazynie 2800 brutto i premia od widzi misie kiero
takmamy
4 lata temu
Jak się nie dba o szkolnictwo, tylko dąży się do szkolenia na poziomie siły roboczej to i takie społeczeństwo się ma. Zaryzykuję i powiem że pewnie 80% jest zadowolonych z tego że zarabia na flaszkę, a że mogłoby lepiej się wykształcić i zarabiać więcej o tym nawet nie pomyślą, a rząd robi wszystko by tak było. W końcu motłochem łatwiej jest rządzić i nie jest wymagający.
ja
4 lata temu
Pensja jest ważna, ale ważniejsze co robimy z pieniędzmi. Poza tym jej wielkość zależy od tego, jaką mamy wartość dla tego, kto zatrudnia. Dlatego powinnismy inwestować w siebie, własny rozwój. Nabywać umiejętności, za które inni chcą płacić i to nie mało. Przeczytajcie ksią.żke pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Wystarczy kilka drobnych zmian.
...
Następna strona