Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Praca zdalna. Posłowie za dalszymi pracami w Sejmie. Jeden klub był przeciw

6
Podziel się:

Do dalszych prac w komisji trafi projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który m.in. reguluje zasady pracy zdalnej. Sejm nie zgodził się w czwartek na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, o co wnioskowała Konfederacja.

Praca zdalna. Posłowie za dalszymi pracami w Sejmie. Jeden klub był przeciw
Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu dotyczącej pracy zdalnej. Zdjęcie archiwalne (East News, Jakub Kaminski)

Za wnioskiem o odrzucenie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy głosowało 11 posłów, przeciw było 432, nikt nie wstrzymał się od głosu. Tym samym projekt został skierowany do dalszych prac legislacyjnych w sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.

Konfederacja, uzasadniając wniosek o odrzucenie projektu, wskazywała, że omawiana regulacja to "chwilowe i pozorne udogodnienie na przyzwolenie na głębszą inwazję do prywatności, do zacisza domowego".

- Regulujecie procedury, które umożliwią wkraczanie z alkomatem czy innymi urządzeniami — przekonywał w trakcie sejmowej debaty poseł Grzegorz Braun, odnosząc się do zapisów umożliwiających przeprowadzanie prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników.

Praca zdalna — kto skorzysta

Zgodnie z projektem, pracodawca — co do zasady — nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. Chyba że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika, np. służb mundurowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Pracownik pod wpływem alkoholu w czasie pracy zdalnej. "W razie wypadku to wyłącza odpowiedzialność pracodawcy"

Praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą.

- Praca zdalna będzie mogła być uzgodniona przy zawieraniu umowy o pracę albo już w trakcie zatrudnienia, w formie zmiany warunków umowy o pracę, co do której nie będzie wymagana forma pisemna — wskazywał w Sejmie wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Praca zdalna — obowiązki pracodawcy

Pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi zdalnemu materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych do wykonywania pracy zdalnej. Pracodawca będzie też zobowiązany do pokrycia kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, jeśli taki obowiązek zostanie określony w porozumieniu lub regulaminie.

Projektowane przepisy zakładają również stworzenie podstaw dla pracodawców do wprowadzenia i przeprowadzania m. in. prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników.

Zgodnie z projektem, pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, w którego organizmie zostanie stwierdzona obecność alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Dotyczyć to ma także przypadku, gdy zajdzie uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu bądź spożywał alkohol lub zażywał wymienione środki w czasie pracy.

Badanie stanu trzeźwości pracownika oraz badanie na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu będzie mogła przeprowadzać również policja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Iwo
2 lata temu
Fajnie to teraz jak zepsuje sie komuś samochód to niech dzwoni do mechanika żeby ten mu zdalnie naprawił
Smyndrok
2 lata temu
długo ak chlejesz, dobrze?
Pilot B737-80...
2 lata temu
Ja też żądam pracy zdalnej z mojej działki rekreacyjnej w San Escobar 🤗
pics
2 lata temu
zus kompy zus kompy a gdzie likwidacja stanowisk??????????????????????????
Praca zdalna
2 lata temu
∆••• A może ktoś wreszcie ureguluje zaległe płatności pracodawców za internet który pokrywa pracownik i prąd. To stanowi nieopodatkowany przychód firmy i obciążenie pracownika. No stała rekompensata za używanie własnych mebli. Dom to nie biuro i nie każdy ma do tego warunki.