Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Pracownicy sezonowi. Branża apeluje o ułatwienia

6
Podziel się:

Unia Owocowa apeluje o ułatwienie cudzoziemcom, zatrudnianym w charakterze pracowników sezonowych, przekraczanie granic państw członkowskich UE. Obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią mogą sprawić, że w czasie zbiorów zabraknie rąk do pracy.

Z powodu pandemii koronawirusa może zabraknąć pracowników sezonowych.
Z powodu pandemii koronawirusa może zabraknąć pracowników sezonowych. (WP.PL)

- Pracownicy sezonowi pełnią kluczową rolę podczas nadchodzącego sezonu i zbliżających się zbiorów. Niedobór siły roboczej podczas zbiorów i brak pracowników m. in. z Ukrainy wpłynie na funkcjonowanie polskiego sektora warzyw i owoców. Podobnie będzie z pracownikami, którzy przygotowują dla konsumentów zebraną już żywność. Jeśli w odpowiedni sposób nie zadbamy o to, by pracownicy sezonowi mogli wykonywać swoją pracę, zostanie zaburzana cała sieć współpracy. Wtedy ucierpi na tym cały sektor - mówi Paulina Kopeć, Sekretarz Generalna Unii Owocowej, cytowana w komunikacie stowarzyszenia.

Według wytycznych Komisji Europejskiej, pracownicy sezonowi zatrudniani w rolnictwie są zaliczani do osób wykonujących zawody krytyczne, podobnie jak operatorzy maszyn w zakładach produkujących żywność, piloci czy kierowcy.

"Państwa członkowskie powinny zezwolić pracownikom na przekraczanie granic w celu podjęcia pracy, jeśli praca w danym sektorze jest nadal dozwolona w przyjmującym pracownika państwie członkowskim. Pracodawcy powinni również zostać poinformowani o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa oraz odpowiedniej ochrony zdrowia pracowników sezonowych" - czytamy w komunikacie stowarzyszenia.

Zobacz także: Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

Z powodu obostrzeń przy przekraczaniu granic i drobiazgowych kontroli stanu zdrowia osób przemieszczających się pomiędzy krajami UE, rąk do pracy może zabraknąć np, przy zbliżających się zbiorach truskawek.

- W przypadku zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników sezonowych, państwa członkowskie, w tym Polska, powinny przeprowadzać badania lekarskie tylko po jednej stronie granicy, aby uniknąć czasu oczekiwania i nakładania się przeprowadzanych badań. Kontrole i badania stanu zdrowia nie powinny zmuszać pracowników do opuszczenia pojazdów i powinny opierać się na elektronicznym pomiarze temperatury ciała - mówi Paulina Kopeć.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
prawda
4 lata temu
u nas też są ręce do pracy, tylko trzeba godziwie zapłacić, a nie jak niewolnikowi
nero
4 lata temu
Być morze choćby jeden rok będzie bez tej TRUCIZNY Tak TRUSKAWKA owszem ale z gruntu a nie z tego FOLIOWEGO SYFU mieszkam na wsi też mam truskawki ale o prócz tego jeszcze uprawiam nigdy z pod folii truskawki , ale bezduszność i zachłanność nie powstrzyma od uprawy tej trucizny.
sadownik
4 lata temu
nie widzę możliwości zabezpieczenia przed wirusami truskawek zbieranych przez sezonowych. Parę lat temu Szwedzkie firmy szukały w Polsce winnych rolników zakażenia rotawirusami.
rolnik
4 lata temu
jak mozna mieć zdrową gospodarkę skoro w kraju z jednej strony jedni pracodawcy mają problem ze znalezieniem rąk do pracy. muszą się dwoić i troić a czasem wręcz prosić o to aby znaleźć pracownika. a z drugiej strony dopłaca sie innym pracodawcom aby ci tylko nie zwalniali swoich pracowników. kiedy owi pracownicy mogliby znaleźć pracę w sektorach gdzie jest rzeczywiście zapotrzebowanie na pracownika
aaa
4 lata temu
Jak chcą pracować przy zakazie zgromadzeń jak w jednym miejscu jest po 40-50 osób..