Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Prezydent w Kenii. Podczas wizyty zostanie podpisanych dziewięć umów

123
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Afryce Wschodniej. W niedzielę późnym wieczorem przybył do stolicy Kenii - Nairobi. W Kenii, Rwandzie i Tanzanii będzie promował polski biznes, a także rozmawiał o sytuacji politycznej związanej z rosyjską agresją na Ukrainę.

Prezydent w Kenii. Podczas wizyty zostanie podpisanych dziewięć umów
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Kenii (KPRP, Marek Borawski)

W programie wizyty zaplanowano m.in. rozmowy dwustronne z prezydentami Kenii, Rwandy i Tanzanii, polsko-kenijskie i polsko-rwandyjskie fora gospodarcze czy spotkania z przedstawicielami Polonii.

Jak podkreślił Andrzej Duda przed wylotem, głównym celem wizyty jest promocja Polski i polskiego biznesu.

Cel polityczny wizyty to - jak zaznaczył prezydent - informowanie o sytuacji politycznej w Europie, w szczególności o rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rozmowy mają dotyczyć wyjaśniania, skąd bierze się kryzys żywnościowy w Afryce i działań, które są podejmowane - również przez Polskę - żeby ten kryzys rozwiązać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

Wielka gra o Afrykę

Afryka stała się kolejnym terytorium walki o wpływy między Rosją a Zachodem, ale także Chinami. To na tym kontynencie ścierają się interesy mocarstw. Moskwa stara się przekonać liderów afrykańskich do własnej wizji świata i uzyskać wsparcie dla swoich działań, również w Ukrainie.

Rosja już od dłuższego czasu działa na kontynencie. Gotowa jest m.in. przystąpić do kosztownych projektów gazociągowych łączących tamtejsze kraje.

O surowce z tego kontynentu stara się Unia Europejska. Jak pisaliśmy w money.pl Afryka posiada ważne złoża surowców energetycznych - węgla, ropy czy gazu. Według danych OPEC już teraz produkuje około 235 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, a zgodnie z prognozami w niecałe dwie dekady kraje tego kontynentu mogą produkować nawet 470 mld m sześc. gazu rocznie.

Nic więc dziwnego, że Afryka stała się zarówno dla Rosji, jak i Chin czy Europy jednym ze strategicznych kierunków.

Do tej pory kraje po drugiej stronie Morza Śródziemnego odpowiadały za 18,7 proc. gazu importowanego przez UE (do 2021). Teraz ma się ten udział zwiększyć - o czym pisaliśmy w money.pl. Obecnie afrykańskie terminale LNG pozwalają na produkcję 71 mln ton skroplonego gazu rocznie, co przekłada się na 92,3 mld m sześc. surowca po regazyfikacji.

Afryka to także metale ziem rzadkich, jak kobalt czy lit. Państwa afrykańskie, takie jak Demokratyczna Republika Konga czy Namibia, mają jedne z największych złóż. Wyścig toczy się również o dostęp do rudy żelaza, złota oraz diamentów. Rosja liczy też na dostęp do złoży diamentów, platyny, złota, kobaltu czy boksytu.

Andrzej Duda w Afryce. Biznes i polityka

- Odbędą się fora biznesowe, gdzie spotkają się przedsiębiorcy, ale będziemy też odwiedzali polskich przedsiębiorców - mówił prezydent, dodając, że chodzi przede wszystkim o hutę cyny w Kigali, która stanowi największy polski kapitał prowadzący produkcję w Rwandzie.

Zapowiedział też, że podczas wizyty zostanie podpisanych dziewięć umów bilateralnych.

Polska jest cenionym partnerem w Kenii. Mamy wspólne wartości, ambicje oraz aspiracje. Nairobi może być bramą i hubem dla inwestycji regionalnych, a także kontynentalnych - zadeklarował prezydent Kenii William Samoei Ruto po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Rozmowy o rosyjskiej propagandzie

Prezydent zaznaczył, że rozmowy dotyczyć będą także polskiej pomocy rozwojowej dla krajów Afryki, współpracy w sektorach: rolniczym, IT, ekologicznym, ochrony środowiska, fintechu, podatkowym, policji i wojskowym. Dodał, że ten ostatni dotyczy również potencjalnego eksportu polskiego uzbrojenia.

Będziemy też rozmawiali o działaniu rosyjskiej propagandy i dezinformacji. Będziemy mówili, kto narusza prawo międzynarodowe i gwałci porządek ustalony po II wojnie światowej, kto narusza granice, kto jest napastnikiem i kto odpowiada za trudną dzisiaj sytuację w wielu miejscach na świecie - mówił prezydent.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(123)
podróże
4 miesiące temu
Prezydentura się kończy za 1,5 roku. Trzeba zwiedzic treochę swiata. Jeszcze np Nowa Zelandia, Peru.
Prezes
4 miesiące temu
Nie mogę patrzeć na sposób przemawiania i gestykulację tego pana. Jest porywczy i brakuje w tym elegancji, spokoju, a przede wszystkim powagi. Przepraszam, ale mi to się kojarzy z połączeniem choleryka i melancholika co wskazuje na pewne schorzenie. Tak jest od początku i się chyba pogłębia. Do tego te złośliwości i działanie na szkodę państwa, blokowanie ustaw, TK itp .. Wszystko pokazuje jak bardzo ten pan się zgubił.
mimik
4 miesiące temu
Prawdopodobnie wróci wstrząśnięty do głębi faktem, że odwiedzane państwa afrykańskie wyprzedzają nas w wielu dziedzinach, w tym w zwalczaniu korupcji wśród urzędników państwowych.
Jarekogarek12...
4 miesiące temu
Duda uciekł do Afryki jak Jaruzelski za komuny
Jarekogarek12...
4 miesiące temu
Duda uciekł do Afryki jak Jaruzelski za komuny
...
Następna strona