Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WS
|

Rośnie koszt utrzymania mieszkań. Średnio o 240 zł

18
Podziel się:

Utrzymanie mieszkań zdrożało średnio o 21 proc. w ciągu roku, co odpowiada podwyżce o niemal 240 zł, podają eksperci HRE Investments. Statystyczna rodzina wydaje już ponad 1350 zł miesięcznie na utrzymanie i wyposażenie mieszkania.

Rośnie koszt utrzymania mieszkań. Średnio o 240 zł
Koszty utrzymania mieszkań wzrosły o ponad 20 proc. (Agencja Wyborcza.pl, Grzegorz Skowronek)

Jak stwierdza Bartosz Turek, główny analityk HREIT, marzec przyniósł kolejne podwyżki. Jednak dochodzą z rynku sygnały, które wskazują, że koszty utrzymania mieszkań będą rosły wolniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 2.03 | Coś dziwnego dzieje się z polską gospodarką. Na co powinniśmy się przygotować

"W dużej mierze jest to efekt wysokiej bazy, a więc tego, że rok temu byliśmy świadkami gwałtownego wzrostu cen, przez co porównując dzisiejsze stawki do tych sprzed roku, mamy do czynienia z mniejszą procentową dynamiką zmian. Ale to nie wszystko. Niektóre surowce (ropa, gaz, drewno czy miedź) są tańsze niż przed rokiem. Jeśli więc faktycznie zgodnie z prognozami NBP dynamika inflacji będzie spadać, to jest szansa, że też koszty utrzymania, prowadzenia i wyposażenia mieszkań nie będą rosły aż tak szybko, jak przez ostatnie miesiące", czytamy w analizie HREIT.

Mimo to nie można mieć nadziei na powrót cen sprzed wojny, ponieważ niższa inflacja oznacza jedynie, że w sklepach czy punktach usługowych podwyżki będą rzadsze lub mniej dynamiczne.

Wraca normalność na rynku energii?

Zdaniem Turka wolniejsze podwyżki to zasługa delikatnej normalizacji na rynku energii.

"Głównie chodzi tu o spadki cen opału. Przy tym pod pojęciem ‘opał’ urząd [GUS – przyp. red.] rozumie zarówno ten w postaci stałej (drewno, węgiel), jak i płynnej (olej). Tak rozumiany opał jest wciąż droższy niż przed rokiem (wg GUS o prawie 1/3), ale od kilku miesięcy jego ceny przestały rosnąć w zastraszającym tempie, a zaczęły powoli spadać", podaje główny analityk HREIT.

Mimo to opał stanowi jeden z ważniejszych czynników wpływających na wzrost cen utrzymania mieszkań. Poza tym jest to energia cieplna i elektryczna. Na kolejnych miejscach znalazły się środki czyszczące, usługi związane z domem oraz czynsz czy gaz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
patolog
rok temu
Miłość do pisu musi kosztować.
ZK590
rok temu
a mnie zwaloryzowali emeryturę o REKORDOWE 13,5%. CO w Polsce w 2022 roku zdrożało o 13,5%, które to GUS w pocie czoła liczył cały rok ? ,
marek-70lat
rok temu
Ktoś wybrał tych kundli,namawiając z ambon,to czarni pasożyci są odpowiedzialni za niszczenie Polaków-to nie pierwszy raz.
to i owo
rok temu
A nasi sąsiedzi mają dopłaty do czynszów , wynajmuję mieszkanie 6 ściu obywatelom z Ukrainy . Za wynajem mieszkania płaci mi urząd pracy nie oni tylko urząd pracy .
Osemka
rok temu
Głosuj na PiS będziesz milionerem, jak przed denominacją.