Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Skarbówka wchodzi na konta Polaków. "Konieczna pilna zmiana"

414
Podziel się:

Przywileje kontrolne urzędów skarbowych należy doprecyzować i konieczna jest pilna zmiana prawa – tak wynika z wypowiedzi prawników i doradców podatkowych, które zebrał portal Prawo.pl. Obecnie skarbówka ma szersze uprawnienia niż prokuratura. Może zajrzeć w rachunki bankowe i blokować dostęp do pieniędzy na kontach. Jak pokazują wyroki NSA, robi to niepotrzebnie.

Skarbówka wchodzi na konta Polaków. "Konieczna pilna zmiana"
Skarbówka ma szersze uprawnienia niż prokuratura. Może zajrzeć w rachunki bankowe i blokować dostęp do pieniędzy na kontach (PAP, Tytus �mijewski)

Przepisy, przyznające nowe uprawnienia organom Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), miały przede wszystkim uszczelnić system podatkowy. Jak zwrócił uwagę portal Prawo.pl, przepisy "w znacznej mierze posługują się przesłankami otwartymi", czyli są bardzo nieprecyzyjne. Mogą być więc stosowane zbyt szeroko i uznaniowo.

Fiskus prześwietli konto. Nawet się o tym nie dowiesz

Przykładem takiego uprawnienia jest możliwość domagania się, obecnie już przez wszystkie organy KAS (szefa KAS, naczelników urzędów skarbowych i celno-skarbowych), od banku informacji dotyczących rachunków bankowych i przeprowadzanych na nich operacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fiskus musi działać szybko

- Organ ma możliwość domagania się wglądu do rachunku właściwie w każdym momencie, kiedy uzna to za stosowne. Posiadacz tego rachunku nawet nie będzie miał świadomości o tym fakcie – zaznacza doradca podatkowy Dominik Niewadzi w wypowiedzi dla Prawo.pl.

Jak podaje serwis, od lipca 2022 r. organy skarbowe mogą domagać się wglądu na tych samych zasadach także w konta osób fizycznych, bez konieczności postawienia zarzutów takiej osobie (jak miało to miejsce wcześniej). Przed wprowadzeniem zmian podatnicy mieli pewność, że wgląd do ich kont bankowych ma tylko szef KAS lub naczelnik UCS - dopiero w przypadku wszczęcia kontroli podatkowej lub w toku postępowania podatkowego.

- Obecnie brzmienie przepisów jest na tyle nieprecyzyjne, że trudno jest na ich podstawie określić konkretne warunki, na których organy skarbowe zajrzą na konta. Jednocześnie podatnicy nie muszą mieć nawet świadomości, że ich konta są właśnie sprawdzane, gdyż organy nie są zobowiązane do informowania o podjęciu takich działań – zauważyła Jagoda Trela, partner zarządzający w ID Advisory w komentarzu dla portalu Prawo.pl.

Wątpliwości dotyczą również prawa KAS do blokowania rachunków bankowych. Podstawowy okres blokady wynosi 72 dni, jednak w niektórych przypadkach można go wydłużyć – nawet do trzech miesięcy.

- Zasady blokowania rachunku bankowego na podstawie przepisów o STIR (chodzi o system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) budzą wiele wątpliwości. Instrument ten jest wyjątkowo dolegliwy dla przedsiębiorców, a jednak zasady jego stosowania nie są jasne – uważa dr Grzegorz Keler, adwokat w kancelarii SPCG.

Blokada konta w oparciu o wskazania algorytmu

Według założeń blokada konta dokonywana jest w oparciu o wskaźnik ryzyka, ustalany na podstawie zautomatyzowanych algorytmów, które nie są jawne. Organ musi przy tym uprawdopodobnić, że istnieje podejrzenie wykorzystywania przez właściciela rachunku działalności banków lub SKOK-ów do celów związanych z wyłudzeniami skarbowymi.

- Co więcej, organ powinien wykazać, że blokada rachunku jest konieczna, aby przeciwdziałać jego wykorzystaniu do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi lub do czynności zmierzających do wyłudzenia skarbowego" – tłumaczył ekspert, cytowany przez Prawo.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(414)
moro
rok temu
Polska to już nie jest normalny kraj do życia. To już jest szeroko rozumiana patologia. I to w każdej dziedzinie. To się wszystko zmieni po wojnie a ona wybuchnie już niedługo na nasze własne życzenie. Będzie podobnie jak w roku 1939.Tylko teraz będzie wojna atomowa. I znów zostaniemy sami.
tak jest
rok temu
Niech wejdą na konta PISowskich dygnitarzy i ich rodzin to będą mieli złodziei na talerzu ale się boją albo sami uczestniczą w ograbianiu Polaków.
kopacz
rok temu
Ja się nie muszę bać a koledzy donka matoły co do teraz próbują zawody ze Skarbówką w kiwaniu z vatem-bardzo dobrze oni chcą aby zabrakło kasy na flagowy program kopacz 500+ a kreatywny księgowy PO papranych mówił że pinindzy nie ma i nie będzie żeby podgrzewać atmosfere i po ogłoszeniu jaka wielka radość z otrzymania
Przedsiębiorę
rok temu
Tylko uwolnienie gospodarki gwarantuje wzrost PKB. Tak mają mądrzy Słowacy, którzy dawno zauważyli, że uwolnienie, a nie "uszczelnianie" działalności gospodarczej przynosi konkretne korzyści dla całego Państwa. A przedsiębiorstwa rosną jak grzyby po deszczu.
Jerzy
rok temu
PRL - bis, choc za komuny nie bylo tak daleko idacej inwigilacji. Pozostaje czarny rynek, dokladnie jak za komuny. Kto rozsadny w takich warunkach bedzie trzymal pieniadze na koncie.... ? Ciekawe co wyborcy jedynej..... i slusznej organizacji przestepczej powiedza jak ich wodz z Zoliborza zablokuje im konta bo brakuje mu na obiecanki wyborcze, no i Sikorskiemu siedem duzych paczek trzeba zaplacic ?! Idzie bieda.... :(
...
Następna strona