Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Śmigłowiec będzie szukał złóż rudy żelaza. Suwalszczyzna na oku Europy

198
Podziel się:

Latem na Suwalszczyźnie naukowcy będą szukać złóż żelaza, tytanu i manganu. Badania będą się odbywać ze śmigłowca. Głównie. To część ogólnoeuropejskiej inicjatywy badawczej o nazwie SEMACRET.

Śmigłowiec będzie szukał złóż rudy żelaza. Suwalszczyzna na oku Europy
Na Suwalszczyźnie mogą znajdować się złoża rudy żelaza (zdjęcie ilustracyjne) (Getty Images, Brent Lewin/Bloomberg)

Badania geologiczne złóż Krzemianka i Udryn niedaleko Suwałk zostaną przeprowadzone w sierpniu w ramach europejskiego programu SEMACRET. Badania sprzed kilkudziesięciu lat wskazują, że znajdują się tam złoża rud żelaza, m.in. tytanu i wanadu.

Jak przekazał Państwowy Instytut Geologiczny, w ramach projektu zaplanowano wykonanie szczegółowych badań geologicznych wybranych europejskich systemów ortomagmowych, zawierających nagromadzenia takich pierwiastków jak nikiel, miedź, chrom, tytan, wanad czy metale z grupy platynowców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pandemia zmieniła Duty Free na lotniskach. "Pasażerowie kupują dla siebie, nie na prezent"

Badania będą prowadzone na terenie pięciu najbardziej perspektywicznych obszarów zmineralizowanych w Europie. W tym w masywie suwalskim, wśród złóż Krzemianka i Udryn w gminie Jeleniewo.

Badania będą prowadzone z powietrza

Część prac ma się odbyć ze śmigłowca, przelatującego ze sprzętem badawczym zawieszonym 30 metrów nad ziemią. Ma to potrwać od 6 do12 dni pomiarowych. Dodatkowo prowadzone będą badania naziemne elektromagnetyczne, polegające na rozłożeniu specjalnych urządzeń pomiarowych na polach. Wytyczony obszar badań to 200 km kwadratowych.

Wyniki badań zostaną zaprezentowane w maju 2025 r. na specjalnej konferencji. Opracowanie ma dotyczyć znaczenia surowców krytycznych dla gospodarki oraz akceptację lokalnych społeczności dla prowadzenia badań poszukiwawczych i prac wydobywczych.

Projekt koordynowany jest przez Uniwersytet w Oulu w Finlandii i zrzesza 17 międzynarodowych jednostek naukowo–badawczych oraz partnerów przemysłowych.

Suwalskie złoża rudy

Suwalskie złoża to wanadonośne rudy tytanomagnetytowe. Charakteryzują się dużą głębokością występowania od 850 do 2300 metrów pod ziemią oraz skomplikowaną budową ze zróżnicowaną zawartością składników użytecznych. Ze względu na głębokość występowania i problemy z technologią przeróbki rudy, złoża suwalskie zaliczono w przeszłości do pozabilansowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(198)
Geniusze
2 miesiące temu
A jak tam grafen i łupki ? No i stępka Matiego ?..
Andzej
3 miesiące temu
"Wyniki badań zostaną zaprezentowane w maju 2025 r. na specjalnej konferencji. Opracowanie ma dotyczyć znaczenia surowców krytycznych dla gospodarki oraz akceptację lokalnych społeczności dla prowadzenia badań poszukiwawczych i prac wydobywczych" Mieszkam w Suwałkach i ciekawe, że ani ja, ani nikt ze znajomych, rodziny nie otrzymał zapytania czy jako społeczność zgadzamy się na badania i wydobycie. Oczywiście jak zawsze głos ludu nie ma znaczenia. Niby są jakieś regulaminy, zasady, że ma być "akceptacja lokalnej społeczności", ale co do czego przychodzi, to pytań nawet nie było, tylko władzę robią co chcą. Po co więc tworzyć jakieś regulaminy? Od razu wchodźcie z buciorami, niech zapanuje anarchia...
inżynier
6 miesięcy temu
W opracowaniach taka kopalnia powinna znajdować się pod ziemią wraz z procesem przeróbki (takie budowane są obecnie na świecie). Wtedy miałoby to sens. Drugi KGHM tylko nie na zachodzie a na wschodzie.
Wiktoria
9 miesięcy temu
Suwalszczyzna udokumentowane złoża mało tego pod Sejnami jest ropa. Pamiętam jak pracownicy naukowi z AGH w 1973 roku sprowadzali wiertła 3km z RFN i wiem gdzie dokładnie się znajdują próby i cementowe znaczniki. Znając s......w z pis to sprzedadzą nas jankesom
Spokojnie
11 miesięcy temu
A co tu szukać tam jest te same złoże skąd się bierze stal szwedzka. Biegnie też pod Bałtykiem.Pod te złoże Gierek z komuchami dostał pożyczkę.
...
Następna strona