Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Sypią się mandaty dla pieszych. Nagminnie patrzą w telefon, zamiast się rozejrzeć

383
Podziel się:

W ubiegłym roku policja zaczęła ostrzej karać pieszych za to, że przechodząc na pasach, korzystają z telefonów albo urządzeń elektronicznych. Statystyki Komendy Głównej Policji wskazują, że funkcjonariusze wlepiają coraz więcej mandatów za wzrok wlepiony np. w smartfony na przejściach.

Sypią się mandaty dla pieszych. Nagminnie patrzą w telefon, zamiast się rozejrzeć
W kwestii bezpieczeństwa pieszych jest jeszcze wiele do zrobienia (Licencjodawca)

We wrześniu 2022 r. zmienił się taryfikator, a odtąd korzystanie z telefonu czy urządzenia elektronicznego na przejściu grozi mandatem w wysokości 300 zł. Tylko w ubiegłym roku policjanci złapali na tym 4112 osób. Obecny zapowiada się gorzej - informuje we wtorek "Rzeczpospolita".

Komenda Główna Policji przekazała dziennikowi, że od stycznia do połowy kwietnia 2023 r. funkcjonariusze wykryli 2265 osób, które nie wykazały się należytą uwagą na pasach.

"To o niemal 100 procent więcej niż w tym samym czasie roku ubiegłego, kiedy było ich 1152. Średnio miesięcznie w zeszłym roku łapanych było 342 pieszych 'zapatrzonych w komórki', w tym – już blisko 650" - pisze gazeta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Enter Air poleci z CPK na Wyspy Zielonego Przylądka? "W Radomiu na taki kierunek nie ma szans"

Pierwszeństwo pieszego na pasach nie zwalnia z ostrożności

Policjanci zwracają uwagę, że powyższe dane nie oddają prawdziwej skali problemu. A wręcz to tylko "wierzchołek góry lodowej", bo mundurowi wyłapują tylko najbardziej jaskrawe przypadki nieuważnego przechodzenia po pasach.

- Telefon komórkowy jest najbardziej dekoncentrującym urządzeniem tak kierowców, jak i pieszych. Dlatego częściej również ich wykroczenia są dziś ujawniane dzięki dronom - mówi "Rz" Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

W 2022 r. na polskich drogach życie straciło 460 pieszych, a 4367 zostało rannych. Kierowcy - głównie osobówek - potrącili 3489 osób, zabili 236, a ranili 3373 osoby. Nieustąpienie pierwszeństwa na pasach doprowadziło do 2229 wypadków, w których śmierć poniosło 129 pieszych, a 2170 odniosło obrażenia.

Policja podkreśla, że pieszych z zachowania ostrożności nie zwalnia to, że wchodząc na pasy, mają pierwszeństwo. - Pamiętajmy, że robiąc na przejściu tzw. pierwszy krok, pomimo świecącego się światła zielonego powinniśmy dokładnie się rozejrzeć, czy jesteśmy widziani przez kierowców. Na nic nam nie pomoże fakt, że mieliśmy pierwszeństwo, gdy zostaniemy ranni. Nie zapominajmy, że to właśnie piesi w zderzeniu z pojazdem są dużo bardziej narażeni na urazy, które mogą skutkować śmiercią - mówi money.pl mł. asp. Jadwiga Czyż, rzeczniczka Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(383)
Antoni
1 tyg. temu
pieszy powinień mieć obowiązek zatrzymania sie przed przejściem dla pieszych . BEZWZGLĘDNY obowiązek .Wtedy będzie miej potraceń na przejściu , teraz to wchodzi pieszy bez zastanowienia , często z telefonem przy uchu .
lubin333
11 miesięcy temu
Jestem za mandatami ...
Ewelina
rok temu
wrteszci policje wzięła się za te święte krowy na przejściach wchodzące bez patrzenia na jezdnie
Driver
rok temu
Piesi często wchodzą tuż przed nadjeżdżające samochody ciężarowe i nie zastanawiają się że takiego samochodu można nie zatrzymać jak będzie mokro, albo trochę piachu przed przejściem.
Oko
rok temu
Gdyby tak wreszcie wzięli się za tych parkujących na chodnikach a najlepiej za tych nie używających kierunkowskazów.
...
Następna strona