Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

System podwójnego mandatu – na czym to polega?

88
Podziel się:

Mandat jest karą, jaką kierowca może otrzymać za złamanie obowiązujących przepisów. Bardzo często na polskich drogach nakładane są one za przekroczenie prędkości. Kierowcy muszą się jednak przygotować na zmiany w zasadach ich nakładania. Od września 2022 roku wchodzą w życie przepisy dotyczące systemu podwójnego mandatu. Czym on jest?

System podwójnego mandatu – na czym to polega?
System podwójnego mandatu wchodzi od września (Materiały WP, Adobe)

Czym jest system podwójnego mandatu?

Recydywiści, którzy notorycznie łamią zasady ruchu drogowego, systematycznie przekraczają prędkość, nieprawidłowo parkują lub powodują wypadki, już wkrótce będą płacić wyższe mandaty. To tak zwane mandaty dla recydywistów czy też system podwójnych mandatów. W skrócie opiera się on na zasadzie, że za powtórzone w ciągu dwóch lat wykroczenie kierowca ma zapłacić podwójną stawkę kary. 

W nowym Kodeksie wykroczeń przy art. 38 wskazującym na wyższe kary dla recydywistów pojawił się szczególny paragraf dotyczący kierujących pojazdami. Zyskał on następujące brzmienie:

"Kierującemu pojazdem mechanicznym ukaranemu za wykroczenie określone w art. 86 § 1a i 2, art. 86b § 1, art. 87 § 1, art. 92 § 2, art. 92a § 2, art. 92b, art. 94 § 1 albo art. 97a, który w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania popełnia to samo wykroczenie, wymierza się karę grzywny w wysokości nie niższej niż dwukrotność dolnej granicy ustawowego zagrożenia".

Istotne jest to, że system podwójnego mandatu będzie obowiązywał, jeśli do ponownego wykroczenia nie minęło więcej niż dwa lata od ostatniego prawomocnego ukarania, czyli od dnia przyjęcia mandatu bądź wydania prawomocnego wyroku przez sąd. 

Od kiedy obowiązuje system podwójnego mandatu?

Z dniem 17 września 2022 roku zaczną obowiązywać w Polsce nowe mandaty dla recydywistów. Jednak nowy taryfikator obowiązuje już od początku bieżącego roku. Poślizg z wprowadzaniem podwójnych mandatów dotyczy tego, że trzeba było dostosować do nowej sytuacji prawnej policyjne systemy teleinformatyczne. 

Jak będzie działać system podwójnego mandatu?

Nie zawsze recydywiści będą objęci systemem podwójnego mandatu. Dotyczyć to będzie najcięższych wykroczeń, ale najlepiej sprawdzić to w dalszej części naszego artykułu. 

Mandat będzie nakładany w wysokości nie niższej niż dwukrotność dolnej granicy ustawowego zagrożenia, czyli będzie to kwota z taryfikatora pomnożona razy dwa, o ile kierujący pojazdem popełniający wykroczenie na miejscu przyjmie karę. Jeśli jednak odmówi jej przyjęcia, a policjant skieruje sprawę do sądu, to będzie się liczyła kwota grzywny orzeczona przez sąd. Może to być więc suma wyższa od dwukrotności dolnej granicy. 

Za co można otrzymać podwójny mandat?

Wśród wykroczeń, za jakie nałożony będzie mógł być podwójny mandat, należy wymienić cięższe przewinienia. Będą to więc takie mandaty jak:

  • mandat za przekroczenie prędkości,
  • mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu,
  • mandat za nieprawidłowe wyprzedzanie,
  • mandat za wjazd na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła, 
  • mandat za niezachowanie należytej ostrożności,
  • mandat za niezastosowanie się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego w celu jej uniknięcia,
  • mandat za prowadzenie pojazdu bez uprawnień,
  • mandat za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka odurzającego, w ruchu lądowym, wodnym i powietrznym. 

Kierowca zostanie ukarany podwójnym mandatem np. za przekroczenie prędkości, ale musi być to przekroczenie o co najmniej 31 km/h. 

Za co nie dostaniemy podwójnego mandatu?

Nie dostaniesz podwójnego mandatu za brak przeglądu, za złe parkowanie czy za kolizje, w których nie jechałeś np. po spożyciu alkoholu. 

Czy zmienia się czas, po jakim punkty karne są kasowane?

Wraz z wprowadzaniem systemu podwójnych mandatów inaczej będą się kasowały nakładane na kierowców punkty karne. Będzie to odbywało się automatycznie co dwa lata, a nie tak jak do tej pory, już po upływie roku. Od 17 września 2022 roku kierowcy muszą liczyć się ze zmianą taryfikatora punktów karnych. Za każde wykroczenie kierujący będzie mógł być ukarany mandatem z punktami karnymi od 1 do 15, a nie jak do tej pory – maksymalnie 10. 

Dodatkowo kurs reedukacyjny będzie trwał 28 godzin przez cztery dni i będzie kosztował kierowcę 500 zł. Dotychczas trwał zaledwie 6 godzin, a Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, które go organizowały, pobierały za niego opłatę w wysokości 300-400 zł. W nowej wersji kurs jednak pozwoli na zredukowanie posiadanych punktów karnych przez kierowcę do zera, a nie tylko o 6 najstarszych. 

Limit możliwych do zgromadzenia punktów karnych nie ulega zmianie. To 24 dla doświadczonych kierowców oraz 20 w przypadku kierujących, którzy mają prawo jazdy krócej niż jeden rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(88)
jkk
2 lata temu
Takich kar to nie było nawet w znienawidzonym przez niektórych PRL-u. Teraz zakazy,nakazy ,kary to jest ta wolność po 89 roku.
mandat za bąk...
2 lata temu
I dalel siedzimy cichutko w swoich norach? Może ukraińcy się odezwą bo polaczków już nie ma...
hmm
2 lata temu
PiS = Drożyzna , Wysokie podatki , Brak moralności i przyzwoitości jednycm słowem PATOLOGIA .
pajce z pis
2 lata temu
Kasy z UE nie bedzie!!!!!!
abc
2 lata temu
Należy karać łamiących notorycznie przepisy, ale niestety to jest państwo opresyjne wobec obywateli kierowców. Tylko kary, nowe opłaty, podatki. Chciałbym wreszcie usłyszeć że państwo nagradza kierowców jeżdżących prawidłowo, jak ułatwia im życie, zwiększa dostępność parkingów, wpływa na zmniejszenie cen paliw. Ale ono potrafi tylko surowo karać. Mandat może się każdemu przytrafić. Gdyby policja stosowała pouczenie wobec tych co w ciągu 2 lat nie mieli mandatu, mógłbym uwierzyć, że państwu PiS zależy na bezpieczeństwie a nie na dojeniu kasy.
...
Następna strona