Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Mandaty ostro w górę. Zmiany już w Dzienniku Ustaw

59
Podziel się:

Kierowcy od 1 stycznia będą musieli mieć się szczególnie na baczności. Od nowego roku wchodzą w życie przepisy mocno podwyższające mandaty za wykroczenia drogowe. W Dzienniku Ustaw właśnie ukazała się nowela rozporządzenia w tej sprawie.

Mandaty ostro w górę. Zmiany już w Dzienniku Ustaw
Kwoty mandatów wzrosną dwukrotnie w przypadku recydywy. W takim wypadku np. za przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej kierowca zapłaci 5000 zł (East News, ZOFIA BAZAK)

W sobotę wejdzie w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym zaostrzającą kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Regulacja m.in. podwyższa maksymalną wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd — z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększa wysokości mandatów nakładanych przez policjanta — do 5 tys. zł.

Nowe stawki mandatów, które będą obowiązywać od 1 stycznia, zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z dokumentem, mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wyniesie do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h zapłacimy co najmniej 800 zł, a dalej — o 41-50 km/h - 1000 zł; o 51-60 km/h - 1500 zł; o 61-70 km/h - 2000 zł; o 71 km/h i więcej - 2500 zł. Kwoty te wzrosną dwukrotnie w przypadku recydywy. W takim wypadku np. za przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej kierowca zapłaci 5000 zł.

Zobacz także: Mandat dla Tuska. Czarzasty mówi, co by zrobił na jego miejscu

Według nowego taryfikatora mandat za korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem wyniesie 500 zł. Tyle samo kosztowało będzie przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu lub środka odurzającego na rowerze, motorowerze lub motocyklu poza wózkiem bocznym.

Mandaty ostro w górę

Od 300 do 500 zł wyniesie mandat za niezachowanie przez kierującego pojazdem wymaganego odstępu za poprzedzającym pojazdem poza obszarem zabudowanym w tunelu o długości przekraczającej 500 m.

Od 500 do 2500 zł będzie kosztowało naruszenie "zakazu korzystania z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego utworzonej przez kierujących innymi pojazdami w warunkach zwiększonego natężenia ruchu utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanemu w celu umożliwienia swobodnego przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu".

2000 zł wyniesie mandat za naruszenie zakazu wejścia na przejazd kolejowy za sygnalizator lub inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym przez kierującego kolumną pieszych lub poganiacza.

Wzrosną także mandaty za naruszenia skierowane przeciwko bezpieczeństwu pieszych. I tak, za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście zapłacimy 1500 zł. Taki sam mandat będzie groził kierującemu pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną i nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

1500 zł zapłaci również kierujący, który wyprzedzi inny pojazd na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem. Mandat taki będzie groził również za omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Kwoty mandatów za naruszenia zagrażające pieszym wzrosną do 3000 zł jeśli zostaną popełnione w warunkach recydywy.

Nowe mandaty. Zmiany od 1 stycznia

2500 zł wyniesie mandat za niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

Tyle samo zapłacimy za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu.

Grzywna nie niższa niż 4000 zł będzie groziła za niewskazanie wbrew obowiązkowi, na żądanie uprawnionego organu, komu pojazd został powierzony do kierowania lub używania w oznaczonym czasie w postepowaniu w sprawach o przestępstwo.

Nowy taryfikator wchodzi w życie 1 stycznia 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(59)
greg
2 lata temu
głosowałem na pis zawsze ale teraz niestety koniec płka się przegła w krajach starej uni można mieć 0'5 procenta a tutaj za jazdę na rowerze przy 0,4 procenta 2,500 zł mandatu skandal
XxX
2 lata temu
Chciałbym zobaczyć jak pis policjanci wystawiają mandaty ludziom dojnej zmiany. Karać się będzie jak zwykle ludzi przypadkowych, którzy dadzą się złapać. Z chamstwem na drogach się nie walczy bo tego pis policja nie potrafi robić.
spoko loko
2 lata temu
gdzie mandaty za parkowanie????? Tutaj powinno się doić cwaniaków. Wystarczyłoby zdjęcie i 1000 za zastawianie chodnika albo przejścia dla pieszych.
Do pisu i inn...
2 lata temu
Po kiego grzyba zwiększacie tak mocno haracze (podatki, mandaty), przecież i tak do piekła tego nie zabierzecie i już nawet przed śmiercią nawet się nie zdążycie tym nacieszyć? Warto było dla marnych 5 minut władzy zaprzedać duszę diabłu?..
Piotrek1953
2 lata temu
Podwyżka dla drogówki.
...
Następna strona