Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Sejm za większością poprawek Senatu. Bat na piratów drogowych coraz bliżej

61
Podziel się:

Zaostrzenie kar dla piratów drogowcy coraz bliżej. Posłowie przyjęli większość senackich poprawek. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy. Nowe regulacje podwyższają m.in. maksymalną wysokość grzywny z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększają wysokości grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym.

Sejm za większością poprawek Senatu. Bat na piratów drogowych coraz bliżej
Zaostrzenie kra dla piatów drogowych wejdzie w życie w styczniu 2022 (Adobe Stock, ©Pawe - stock.adobe.com)

Sejm przyjął większość senackich poprawek do noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Większość senackich poprawek miała charakter doprecyzowujący, ale posłowie opowiedzieli się także za przyjęciem poprawki w sprawie możliwości usuwania z centralnej ewidencji kierowców nie tylko danych o wysokości grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego, ale także danych o ich uiszczeniu.

Inna z przyjętych poprawek dotyczy przeniesienia przepisów uprawniających prokuratora do wystąpienia z wnioskiem o ustanowienie dla osoby poszkodowanej profesjonalnego pełnomocnika do wytoczenia powództwa o rentę z ustawy o prokuraturze do Kodeksu postępowania cywilnego.

Posłowie odrzucili poprawkę dotyczącą samorządów

Posłowie odrzucili poprawkę, według której w określonych przypadkach wpływy z grzywien trafiałyby do budżetów samorządów. Senatorowie chcieli, by działo się tak wówczas, kiedy grzywnę nałoży funkcjonariusz organu podległego władzom jednostki samorządu terytorialnego.

Zobacz także: PiS będzie dążył do wcześniejszych wyborów? 2023 może być niemożliwy do wygrania

Nowela zaostrza kary dla piratów drogowych

Nowe regulacje podwyższają m.in. maksymalną wysokość grzywny z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększają wysokości grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym. Usprawnia także uzyskiwanie renty, która jest wypłacana osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym.

Karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł będzie podlegać osoba kierująca pojazdem mechanicznym, niestosująca się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą bądź znakiem drogowym. Inny z artykułów przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł dla sprawcy, który prowadził pojazd na drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu bez wymaganego uprawnienia. Taka sama kara będzie groziła za prowadzenie pojazdu bez dopuszczenia go do ruchu.

Teraz czas na Andrzeja Dudę

Nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw Sejm uchwalił na posiedzeniu 29 października. Za jej przyjęciem głosowało 390 posłów, 18 było przeciw, a 27 wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do podpisu prezydenta. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(61)
Ostrozny
2 lata temu
W końcu się za nich wezmą no i tak powinno byc
drobny
2 lata temu
No i bardzo dobrze. Najbardziej boli bicie w portfel.
Obywatel
2 lata temu
Za pijanych kierowców oraz bez uprawnień tak, reszta to masakra
Kierowca auta
2 lata temu
Takie zmiany.powinien podpisywać ten kto żona prawo o ruchu drogowym i jest kierowcą A nie wozi dupe.służbowym samochodem!!!
zcx
2 lata temu
Tu nie chodzi o żadne bezpieczeństwo a o wyższe wpływy do budżetu. To samo jak z podatkiem cukrowym i z baniem o zdrowie.
...
Następna strona