Trwa ładowanie...
bDopLTTp

Notowania

Kary – Wszystkie wiadomości

296
30.11.2020 11:20

EPIDEMIA
 / 
Minister zapowiada kary dla hoteli. "Tak nie może być w państwie prawa"

Działalność branży hotelowej jest znacznie ograniczona przez pandemię koronawirusa. Polacy znaleźli sposób na wyjazdy, rejestrują się w hotelach w ramach fikcyjnych podróży służbowych. - To sensacja i odprysk, margines rynku. Jeżeli obłożenie w hotelach górskich jest na poziomie 30 proc., a w tym samym okresie rok temu było dużo powyżej połowy, a już w grudniu zbliżało się do 100 proc. To nie ma znaczenia, a hotelarze nie mają prawa do weryfikacji, w jakim celu przyjeżdża gość. Jeśli zadeklaruje, że to jest wyjazd służbowy, bierze fakturę na własną działalność, to nie mamy prawa tego weryfikować - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Wróblewski współzałożyciel holdingu Zdrojowa Invest & Hotels. Pytany o słowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który zapowiedział, że hotele przyjmujące gości na fikcyjnych wyjazdach służbowych będą karani odmową pomocy z tarczy finansowej, odparł, że takie rozwiązanie nie powinno mieć miejsca w demokratycznym państwie prawa. - Jeżeli gość będzie wprowadzał hotelarza w błąd, to karany będzie przedsiębiorca? Bardzo ciekawa formuła odpowiedzialności. Nie można być karanym za cudze czyny, to absurdalne - podkreślił Wróblewski w rozmowie z money.pl.

100
25.11.2020 17:22

MASECZKI
 / 
Co zrobić z pracownikiem, który nie chce nosić maseczki

Noszenie maseczki w pracy to obowiązek. Nie wszyscy chcą się jednak do niego dostosować. Na pracownika, który uparcie zdejmuje maseczkę w pracy można nałożyć karę finansową, a nawet naganę.

6
25.11.2020 9:44

PRAWO
 / 
UOKiK sięgnie do kieszeni prezesów. Kara nie na firmę, ale na konkretnego menedżera

UOKiK ostro tępi przykłady łamania prawa konkurencji. Do szeregu kar nakładanych na przedsiębiorstwa dochodzą kary na konkretne osoby. Kara płacona z własnego konta boli bowiem bardziej niż ze środków kierowanej przez siebie firmy. O pierwszych usłyszymy jeszcze w tym roku.

23
24.11.2020 16:40

WIGILIA
 / 
Policja będzie sprawdzać galerie? Ciarka: póki co stawiamy na edukację

Rząd otwiera galerie handlowe, mają działać pod rygorem reżimu sanitarnego. Czy policja będzie kontrolowała zachowania klientów? - Od samego początku stanu epidemii w Polsce wspieramy inspekcję sanitarną. Oczywiście w sytuacjach, gdy trzeba kontrolować określone miejsca, gdzie są ograniczenia w zakresie przebywania osób, my to robimy - powiedział w programie "Newsroom" Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. - To nie jest nasze główne zadanie, bo nikt nas nie zwolni ze ścigania przestępców, podejmowania interwencji. Jednak społeczeństwo tak z nami współpracuje, że tam, gdzie przepisy sanitarne są nieprzestrzegane, ludzie potrafią zadzwonić i nas poinformować. Gdy podobna sytuacja będzie miała miejsce w galeriach, my też przyjedziemy i będziemy reagować na każde zgłoszenie. Cały czas też edukujemy, ministerstwo zdrowia też codziennie przekazuje informacje. Tak naprawdę nie wiemy, jak te przepisy będą wyglądały. Na razie nie planujemy jakichś nadzwyczajnych działań, ale nie możemy też ich wykluczyć. Na dzisiaj skupiamy się na tym, aby ludzie skupiali się nad zdrowym rozsądkiem i edukujemy - podkreślił. Pytany o kolacje wigilijne i to, czy policja będzie kontrolowała Polaków, odparł, że funkcjonariusze sami z siebie chodzić po domach nie będą, ale jeśli otrzymają zgłoszenie, to będą musieli zainterweniować.

10
16.10.2020 11:22

KARY
 / 
Limity w komunikacji miejskiej. Szykują się kary

- Apelujemy do samorządów o to, by podjęły działania kontrolne w pojazdach komunikacji miejskiej - mówi w programie "Tłit" Piotr Mueller, rzecznik prasowy rządu. Od soboty zaczną bowiem obowiązywać nowe limity w transporcie zbiorowym - zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc w pojeździe. Kto zapłaci karę, jeśli limit zostanie przekroczony? - Odpowiedzialność spoczywa przede wszystkim na operatorze, czyli zakładzie organizującym transport zbiorowy w danym mieście - mówił Piotr Mueller. Rzecznik rządu odniósł się również do kontroli na weselach i imprezach rodzinnych. - Inspektorzy mogą pojawić się na takiej imprezie i sprawdzić przestrzeganie przepisów. Przede wszystkim liczby osób - mówił gość programu "Tłit".

bDopLTTr
213
13.10.2020 15:58

MASECZKI
 / 
Biegasz lub jeździsz na rowerze? Musisz mieć maseczkę

Ministerstwo Zdrowia rozwiewa wątpliwości - uprawiając sport w przestrzeni publicznej też musisz mieć na sobie maseczkę. Chyba że jesteś zawodowym sportowcem.

278
08.10.2020 10:04

ZDROWIE
 / 
Obowiązkowe maseczki w całym kraju? Zapytaliśmy Polaków, temat mocno dzieli

W kwestii obostrzeń sanitarnych jesteśmy podzieleni. Połowa Polaków popiera obowiązek noszenia maseczek, co trzecia osoba jest przeciw, 15 proc. nie potrafi zająć stanowiska. Takie wnioski nasuwają się na podstawie badania w panelu Ariadna dla WP i money.pl.

204
06.10.2020 15:33

MASECZKI W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ
 / 
Polityka "zero tolerancji". Kary za brak maseczki

Koniec pobłażania. Brak maseczki będzie karany. Posypią się mandaty, a odmowa ich przyjęcia uruchomi mechanizm kierowania wniosku o ukaranie do sądu. Dodatkowy wniosek będzie wędrował do Inspekcji Sanitarnej.

9
05.10.2020 16:56

POLICJA
 / 
Mandat za brak maseczki. "Stosujemy w ostateczności"

Coraz więcej Polaków z wykrytym koronawirusem, co zamierza robić policja, by dyscyplinować obywateli do przestrzegania obostrzeń? - Nakaz zakrywania nosa i ust wprowadzony jest rozporządzeniem Rady Ministrów na podstawie ustawy. A więc jest upoważnienie, by policja czy służby sanitarne ten przepis egzekwowały. Osoby, które nie chcą się stosować, nie reagują na pouczenia są karane mandatem do 500 zł. Inspekcja sanitarna może za niestosowanie się do nakazów i zakazów nałożyć karę od 5 tys. do 30 tys. zł - powiedział w programie "Newsroom" Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji. - Policjanci, gdy już wystawiają mandaty, zwykle jest to właśnie kwota 500 zł. Dla policjantów to już ostateczność, stosuje się ją wobec osób niezdyscyplinowanych- podkreślił.

bDopLTTx
77
29.09.2020 9:03

OBOSTRZENIA
 / 
Maseczki i dystans. Mandaty się sypią, ale chorych przybywa

Choć policja i sanepid sprawdzają wypełnianie obostrzeń covidowych i wlepiają kary, w autobusach, restauracjach czy sklepach widać, że nie wszyscy się nimi przejmują. Prawnicy mówią, że ich zdaniem powinno się zmienić wysokość kar. Jakie powinny być?

202
28.09.2020 11:24

ABONAMENT RTV
 / 
Abonament RTV. Abonent wygrał z Pocztą Polską

Poznański sąd orzekł, że abonent nie musi płacić zaległego abonamentu, bo "nie musi posiadać i bezterminowo przechowywać dowodu wyrejestrowania odbiornika".

9
24.09.2020 12:05

BANKI
 / 
UOKiK kara banki. "Będziemy wspierać klientów"

Milionowe kary nałożone przez UOKiK na banki. O co toczy się spór? - Przede wszystkim mówimy o zapisach aneksów do umów o kredyt walutowy i o zapisy stanowiące klauzule abuzywne, niedozwolone, a zatem takie, które nie powinny znaleźć się w umowach. Dotyczyły one zasad ustalania spreadów kursu walutowego, klient nie mógł ich oszacować, a więc nie mógł przewidzieć, jaka będzie wysokość jego raty - powiedział w programie "Money. To się liczy" Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Banki w ten sposób zagwarantowały sobie subiektywną możliwość ustalania kursu, w efekcie czego nie mogły stracić. Brakowało rzetelnej informacji, do tego banki stosowały różne mechanizmy, jak choćby mityczny średni kurs na rynku międzybankowym, który nigdzie nie był zdefiniowany, nie wiadomo było skąd on właściwie pochodzi. Dlatego klienci mogą, drogą sądową, domagać się rekompensat, a UOKiK będzie w tym pomagał - dodał.

72
07.09.2020 11:31

PRACA ZDALNA
 / 
Kary za złamanie warunków pracy zdalnej. "Nawet 30 tys. zł grzywny"

- Co grozi za niedotrzymanie warunków pracy? W tym przypadku mówimy o standardowych karach. Kontrola Inspekcji Pracy nie różni się niczym od typowej kontroli, która odbywa się u pracodawcy, a której celem jest weryfikacja sposobu przestrzegania praw pracowniczych przez pracodawcę względem pracowników. Może skończyć się na wydaniu zaleceń albo nałożeniu kar pieniężnych. Może to być np. mandat w wysokości od 500 do 5000 zł, a sąd może jeszcze zwiększyć tę karę do 30 tys. zł – mówił w programie "Money. To się liczy" adwokat Piotr Walczak.

bDopLTTy
25
04.09.2020 7:29

ŚMIECI
 / 
Mandaty za śmieci. Od piątku zmiana w przepisach

Od 4 września straż miejska może nakładać mandaty na osoby, które nieprawidłowo segregują śmieci.

43
02.09.2020 16:34

PRAWO BUDOWLANE
 / 
Zmiany w prawie budowlanym. Wyższe kary dla inwestorów

Zmiany w prawie budowlanym, które wchodzą w życie od września, oznaczają wyższe kary dla inwestorów, którzy użytkują budynki bez odpowiednich zezwoleń.

6
25.08.2020 17:43

MINISTERSTWO SPRAWIEDLIOŚCI
 / 
Kary dla firm za błędy pracowników. Ekspert BBC krytykuje

Resort sprawiedliwości chce wprowadzić kary dla firm, których pracownicy złamią prawo. - Trudno od przedsiębiorcy wymagać, aby ten skutecznie zapobiegał przestępczości - komentuje Radosław Płonka, ekspert BBC ds. prawa gospodarczego, w rozmowie z pulshr.pl.

6
25.08.2020 14:59

ZIOBRO
 / 
Nie będzie konfiskaty prewencyjnej. Szef KPRM dementuje

"Według mojej wiedzy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie toczą się prace na temat projektu dotyczące konfiskaty prewencyjnej" - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk w rozmowie z Kamilą Biedrzycką na se.pl.

4
24.08.2020 8:53

UOKIK
 / 
Zatory płatnicze. UOKiK zaczyna kontrole

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaczyna kontrole firm, które nie płacą na czas. Posypią się kary.