Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Zmiany w prawie drogowym. Nawet 5 tys. zł mandatu za przekroczenie prędkości

1216
Podziel się:

Rząd poinformował o planowanych zmianach w prawie o ruchu drogowym. Zaostrzone zostaną m.in. kary za przekroczenie prędkości. Maksymalny mandat za złamanie ograniczeń ma kosztować kierowcę nawet 5 tys. zł.

Zmiany w prawie drogowym. Nawet 5 tys. zł mandatu za przekroczenie prędkości
Rząd planuje zaostrzy prawo o ruchu drogowym. Mandaty mają być wyższe (Adobe Stock)

Propozycje zmian skupiają się w dużym stopniu na podniesieniu kar grzywny i mandatów za przestępstwa i wykroczenia drogowe. Rząd chce, by za przekroczenie prędkości o 30 km/h kierowca zapłacił mandat karny w maksymalnej kwocie do 5 tys. zł. Jeśli wystąpi recydywa, czyli kierowca złamie przepis po raz kolejny, obligatoryjnie ma to być mandat od 3 do 5 tys. zł.

Zmiany zakładają również podniesienie grzywny w przypadku wykroczeń drogowych do 30 km/h. Zaostrzone mają być także kary dla pijanych kierowców.

Wśród zapisów znalazła się także propozycja uzależnienia ceny OC od liczby punktów karnych.

Propozycje nowych mandatów:

  • podwyższenie dolnej granicy wymiaru kar grzywny za zachowania, które zostały uznane za najbardziej niebezpieczne - m.in. naruszania praw osób pieszych, niestosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, naruszanie dopuszczalnych prędkości jazdy;
  • podwyższenie maksymalnej wysokość grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł w przypadku wykroczeń drogowych;
  • podwyższenie maksymalnej wysokość grzywny do 3,5 tys. zł w postępowaniu mandatowym;
  • podwyższenie mandatu karnego do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h, natomiast w przypadku recydywy grzywna mandatu będzie wynosiła od 3 tys. zł do 5 tys. zł;
  • wpływy z grzywien będą przekazywane do Krajowego Funduszu Drogowego.

 

Uzgodniono również kierunek zmian w zakresie orzekania przez sądy wyższych kar pozbawienia wolności dla kierowców prowadzących w stanie nietrzeźwości.

Wśród proponowanych zmian możemy znaleźć takie pomysły jak: czasowe niedopuszczenie pojazdu do ruchu na trzy miesiące, uzależnienie składki OC od liczby punktów karnych. Rząd ma też pomysł, by ofiary wypadków otrzymywały bez żadnego wniosku rentę.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Pilne
KOMENTARZE
(1216)
Onona
2 lata temu
Kiedy zrozumiecie że pisy,po i konfederacje to jedno i to samo?! Zachęcam do oglądania CW24tv Macieja M i wyciągania wniosków. Pomagajmy sobie rodacy.
Belotto
2 lata temu
z powodu 500zl mandatu malo komu chce się uciekać przed policją, ale 5000 to co innego...
z a d a m y
2 lata temu
11 zl benzin ropen 13 zl chleb 15 zl kawa 122 zl papierosy 33 zl
Chris
3 lata temu
najwiekrza glupota jaka slyszalem.znowu kierowcy beda placic. Ciekawe czy Ci z rzadu beda przestrzegac przepisow i placic ????
Gruby
3 lata temu
Spokojnie najdalej do końca 2022 r. paliwo będzie po 8 zł i nie będzie problemu dla biednych z wysokimi mandatami. Nowy ład zapanuje 😂😂
...
Następna strona