Trwa ładowanie...
bDzTgGKZ

Notowania

Mandaty – Wszystkie wiadomości

18
11.01.2021 8:03

MICHAŁ DWORCZYK
 / 
Dworczyk o obowiązkowych mandatach: "Zdarzyło mi się odmówić przyjęcia"

Do sejmu trafił projekt przepisów, które zakazują odmowy przyjęcia mandatu. - Projekt ma odbiurokratyzować system - powiedział na antenie TVN24 szef KPRM Michał Dworczyk. Przyznał jednak, że zdarzyło mu się odmówić przyjęcia mandatu.

289
10.01.2021 12:02

KARY
 / 
Obowiązkowe mandaty. Prezydencki minister mówi wprost

Dostałeś mandat? Płacisz grzywnę. I to z automatu i bez możliwości odmowy przyjęcia kary. Taki projekt posłów PiS trafił właśnie do Sejmu. Okazuje się, że w koalicji rządzącej pomysł ten wywołuje skrajne emocje.

7
28.12.2020 15:45

POLICJA
 / 
Zakaz przemieszczania się w sylwestra. Rzecznik Policji o planowanych działaniach

- Pamiętajmy, że w sylwestra będą również obowiązywać wszystkie dotychczasowe obostrzenia, takie jak zakaz organizowania imprez, dyskotek czy licznych spotkań - podkreślał w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji. Odpowiadał w ten sposób na pytanie, czy funkcjonariusze przygotowują się jakoś szczególnie do egzekwowania zakazu przemieszczania się, który ma obowiązywać w sylwestra. - Skupiamy się na tych interwencjach, które są niezbędne z punktu widzenia ratowania życia i zdrowia - mówił insp. Mariusz Ciarka. W pierwszej kolejności jednak policjanci będą stosować pouczenie. Dopiero gdy ono nie poskutkuje, funkcjonariusze będą sięgali po bardziej dotkliwe kary, takie jak mandaty czy zgłoszenie do sanepidu.

22.12.2020 12:29

WIGILIA 2020
 / 
Wigilia 2020. W jakich sytuacjach policja będzie mogła nam przerwać świętowanie?

Projekt obostrzeń na Święta Bożego Narodzenia już na starcie wywołał duże oburzenie. Wigilia tylko do pięciu osób? Podpowiadamy, w jakich przypadkach policja będzie mogła interweniować.

400
17.12.2020 15:54

MANDATY
 / 
Ostre restrykcje na sylwestra. Szef KPRM zapowiada mandaty dla niepokornych

Rząd wprowadza ograniczanie w przemieszczaniu się od godz. 19 dnia 31 grudnia do godz. 6 dnia 1 stycznia. - W całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Będą wyjątki, takie jak niezbędne czynności służbowe oraz inne, które będą wskazane w rozporządzeniu - tłumaczył w programie "Newsroom WP" szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Wyjątki mają dotyczyć więc m.in. policjantów, strażników miejskich, czy kierowców. - To będzie weryfikowane przez służby. Osoby, które nie będą przestrzegały tych przepisów, muszą liczyć się z mandatami. Policjanci, jak co dnia, będą patrolować polskie ulice. Jednak liczymy na samodyscyplinę i odpowiedzialność Polaków. Jeśli będą chcieli gremialnie zlekceważyć ten zakaz, to będzie problem, ale wierzę, że wykażą się odpowiedzialnością - dodał.

bDzTgGLb
522
01.12.2020 7:23

MANDATY
 / 
Mandaty za brak maseczki. Nawet 1 tys. złotych kary

Już nie 500 a 1000 zł mandatu można dostać za brak maseczki w przestrzeni publicznej. Od poniedziałku w życie weszły nowe przepisy.

76
30.11.2020 15:08

KORONAWIRUS
 / 
Więcej interwencji, mniej kar. Oto efekty po miesiącu od wprowadzenia polityki "zero tolerancji"

Ponad 23 mln zł wynosi wartość kar administracyjnych nałożonych od początku epidemii za lekceważenie przepisów sanitarnych - wynika z informacji money.pl. Czy organy wydały więcej sankcji od czasu wprowadzenia polityki "zero tolerancji"? - Raczej nie - odpowiada rzecznik GIS-u Jan Bondar. Bowiem w części spraw wojewódzcy inspektorzy sanitarni uwzględnili odwołania od decyzji powiatowych.

23
24.11.2020 16:40

WIGILIA
 / 
Policja będzie sprawdzać galerie? Ciarka: póki co stawiamy na edukację

Rząd otwiera galerie handlowe, mają działać pod rygorem reżimu sanitarnego. Czy policja będzie kontrolowała zachowania klientów? - Od samego początku stanu epidemii w Polsce wspieramy inspekcję sanitarną. Oczywiście w sytuacjach, gdy trzeba kontrolować określone miejsca, gdzie są ograniczenia w zakresie przebywania osób, my to robimy - powiedział w programie "Newsroom" Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. - To nie jest nasze główne zadanie, bo nikt nas nie zwolni ze ścigania przestępców, podejmowania interwencji. Jednak społeczeństwo tak z nami współpracuje, że tam, gdzie przepisy sanitarne są nieprzestrzegane, ludzie potrafią zadzwonić i nas poinformować. Gdy podobna sytuacja będzie miała miejsce w galeriach, my też przyjedziemy i będziemy reagować na każde zgłoszenie. Cały czas też edukujemy, ministerstwo zdrowia też codziennie przekazuje informacje. Tak naprawdę nie wiemy, jak te przepisy będą wyglądały. Na razie nie planujemy jakichś nadzwyczajnych działań, ale nie możemy też ich wykluczyć. Na dzisiaj skupiamy się na tym, aby ludzie skupiali się nad zdrowym rozsądkiem i edukujemy - podkreślił. Pytany o kolacje wigilijne i to, czy policja będzie kontrolowała Polaków, odparł, że funkcjonariusze sami z siebie chodzić po domach nie będą, ale jeśli otrzymają zgłoszenie, to będą musieli zainterweniować.

153
07.11.2020 12:27

SKARBÓWKA
 / 
Ponad 2 razy mniej mandatów karnych za wykroczenia skarbowe. Eksperci: To raczej nie jest dobra wiadomość

Liczba mandatów karnych, nałożonych przez organy Krajowej Administracji Skarbowej za wykroczenia skarbowe, spadła o ponad 55% w trzech kwartałach br. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Wartość nałożonych kar grzywny zmniejszyła się o przeszło 53%. Jednak zdaniem ekspertów, w przyszłym roku kontrole zostaną zaostrzone. Stanie się tak, ponieważ państwo będzie szukać różnego rodzaju wpływów, żeby pokryć bieżące straty w budżecie.

bDzTgGLh
20
06.11.2020 8:47

FOTORADAR
 / 
Rząd kupuje 500 fotoradarów. Setka stanie w nowych lokalizacjach

100 fotoradarów w nowych punktach i wymiana 400 starych urządzeń - tak resort infrastruktury zamierza walczyć z piratami drogowymi. Dziś mandatu z fotoradaru nie płaci połowa z nich.

1
01.11.2020 21:17

POLICJA
 / 
Policja rzadziej karze Polaków, ale kwoty mandatów wzrosły

W pierwszej połowie br. liczba wszystkich kar grzywien nałożonych przez policję była mniejsza o ponad 7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Natomiast łączna ich kwota była wyższa o blisko 3 proc. Ze statystyk wynika też, że w ten sposób najczęściej dyscyplinowano Polaków na Mazowszu, Śląsku i w Wielkopolsce. Z kolei tylko w woj. kujawsko-pomorskim, podlaskim i opolskim odnotowano ostatnio więcej takich kar niż rok wcześniej.

152
18.10.2020 14:01

PRAWO
 / 
Mandaty za brak maseczki. Ponad 55 tys. ukaranych i kilkanaście tysięcy wniosków do sądu

Policja ogłaszała "zero tolerancji" dla osób niestosujących się do nakazu noszenia maseczek. Efekt? Prawie 200 tys. pouczeń, ponad 55 tys. mandatów i prawie 15 tys. wniosków do sądu.

77
29.09.2020 9:03

OBOSTRZENIA
 / 
Maseczki i dystans. Mandaty się sypią, ale chorych przybywa

Choć policja i sanepid sprawdzają wypełnianie obostrzeń covidowych i wlepiają kary, w autobusach, restauracjach czy sklepach widać, że nie wszyscy się nimi przejmują. Prawnicy mówią, że ich zdaniem powinno się zmienić wysokość kar. Jakie powinny być?

bDzTgGLi
599
27.09.2020 14:27

STRAŻ MIEJSKA
 / 
Straż miejska ma nowe uprawnienia. Mandaty już się sypią

Od września straż miejska może karać za brak deklaracji śmieciowej. W niektórych miastach już zaczęły się kontrole.

158
20.09.2020 15:44

STRAŻ MIEJSKA
 / 
Straż miejska ma nowe uprawnienia. Posypią się mandaty

Od 4 września strażnicy gminni mogą wystawiać mandaty za uchylanie się od opłat za śmieci.

25
18.09.2020 8:26

MOTORYZACJA
 / 
Chcą rewolucji na drogach. "Dziesięć razy więcej radarów"

"Dziesięć razy więcej fotoradarów" - to ma być jeden ze sposobów poprawy bezpieczeństwa na drodze według Instytutu Transportu Drogowego. Pomysłów jest jednak znacznie więcej.

113
07.09.2020 15:21

POLICJA
 / 
Mandaty za brak maseczek. "Karzemy tych, którzy ostentacyjnie ignorują nakazy"

- Obostrzenia, nakazy dotyczące zakrywania ust nosa cały czas w Polsce obowiązują. Nikt nie zniósł stanu epidemii. Dlatego jesteśmy zobowiązani egzekwować przepisy. Przepisy stworzone przez Radę Ministrów powstały w sposób wyrozumiały dla społeczeństwa. Cały czas reagujemy. Ostatniej doby pouczyliśmy 1500 osób. Od początku działań 117 tys. osób zostało pouczonych. Jeśli chodzi o mandaty, to otrzymało je 70 osób w ciągu ostatniej doby, a od początku działań 117 tys. Do tego 6,5 tys. wniosków skierowaliśmy do sądu. Od samego początku stosujemy zasadę, aby z osobami z inspekcji sanitarnej, zwracać uwagę i wytykać błędy. Karzemy mandatami te osoby, które pomimo zwrócenia uwagi, ostentacyjnie nie chcą nakazu realizować – mówił w programie "Newsroom" rzecznik Komendanta Głównego Policji, Mariusz Ciarka.

214
05.09.2020 8:21

GRZYBY
 / 
Mandaty za grzybobranie. Leśnicy wolą pouczać, ale czasem kara może być surowa

Nie wszyscy amatorzy grzybów zdają sobie sprawę, że wyprawa do lasu może się skończyć karą nawet w wysokości 5 tys. zł. Leśnicy zapewniają, że surowi nie są - choć przestrzegają przed sytuacjami, w których na taryfę ulgową liczyć nie można.