Trwa ładowanie...
bEEiQqGd
Notowania

Kierowcy – Wszystkie wiadomości

Drogi ekspresowe będą dłuższe. Powstaną też nowe trasy
141
20.09.2021 14:18

KIEROWCY
 / 
Drogi ekspresowe będą dłuższe. Powstaną też nowe trasy

Nowych siedemnaście odcinków dróg ekspresowych i cztery odcinki autostradowe - to plany dla nowych szybkich tras na ten rok. Ostateczna liczba oddanych odcinków będzie w dużej mierze zależała od warunków pogodowych jesienią.

Stawki na A4 idą w górę. Część kierowców dostanie mocno po kieszeni
21
13.09.2021 15:01

AUTOSTRADY
 / 
Stawki na A4 idą w górę. Część kierowców dostanie mocno po kieszeni

Wraz z początkiem października za przejazd autostradą A4 na trasie Kraków-Katowice będą obowiązywały nowe stawki opłat. Najbardziej niezadowoleni mogą być kierowcy, którzy dokonują automatycznych opłat.

Fotoradar przyłapał na znacznym przekroczeniu dozwolonej prędkości? Prawa jazdy nie stracisz
262
08.09.2021 8:00

PRAWO DROGOWE
 / 
Fotoradar przyłapał na znacznym przekroczeniu dozwolonej prędkości? Prawa jazdy nie stracisz

Przekroczyłeś dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h? Dotychczas mogłeś być pewny, że jeżeli w takiej sytuacji zdjęcie zrobi fotoradar, to czasowo stracisz prawo jazdy. System zmienić może jednak ostatnie orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego - pisze "Rzeczpospolita".

Firmy rozpaczliwie potrzebują kierowców. Zarobki od 10 tys. zł netto
355
18.08.2021 13:32

KIEROWCY
 / 
Firmy rozpaczliwie potrzebują kierowców. Zarobki od 10 tys. zł netto

Gościem programu "Money. To się liczy" był Tadeusz Chmielewski, prezes Rohlig Suus Logistics. Zwrócił uwagę, jak bardzo firmy logistyczne na wielu rynkach są zdesperowane. Potrzebni są nowi kierowcy, niestety tych brakuje. - Taki kierowca, który jeździ za granicą, może zarobić od10 tys. zł netto, zależnie od uwarunkowań - mówił. Jak dodał, mimo tego firmom brak ludzi. Przywołał przykład Wielkiej Brytanii, gdzie dokerzy prosili wojsko o pomoc, gdyż nie było komu odwozić kontenerów. Co robią w tej sytuacji firmy? - Ściągamy pracowników ze Wschodu i Środkowej Azji, ale to też ludzie, którzy nie zawsze wzbudzają sto procent zaufania, często wymagają wielu wdrożeń i przygotowań. Potem się okazuje, że za chwilę muszą wyjechać, inwestowanie w szkolenie tych ludzi jest dość karkołomne - mówił.

Nadchodzą dotkliwsze kary dla kierowców. Będzie bezpieczniej na drogach?
34
16.08.2021 10:00

PRAWO
 / 
Nadchodzą dotkliwsze kary dla kierowców. Będzie bezpieczniej na drogach?

Rosnąca liczba punktów karnych za najpoważniejsze wykroczenia i surowe zasady ich kasowania mają doprowadzić kierowców do porządku. Projekt nowego taryfikatora punktów karnych ujawnił minister spraw wewnętrznych i administracji - poinformował dziennik "Rzeczpospolita".

bEEiQqGf
Mocna podwyżka mandatów, nawet 5 tys. zł. Horała: Przepisy jeszcze latem lub wczesną jesienią
427
13.07.2021 14:20

PRAWO
 / 
Mocna podwyżka mandatów, nawet 5 tys. zł. Horała: Przepisy jeszcze latem lub wczesną jesienią

Rząd szykuje drastyczną podwyżkę mandatów, ma to być nowy bat na piratów drogowych. - Kontynuujemy bardzo wiele inicjatyw, które służyły polepszeniu infrastruktury. Mandaty w Polsce są rażąco niskie, społeczeństwo przez ostatnich 20 lat się znacząco wzbogaciło, dotkliwość mandatów stała się zdecydowanie mniejsza, pora je zaktualizować. Mandaty bardzo długo nie były waloryzowane, stały się niskie - powiedział w programie "Newsroom" Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. - Na polskich drogach wciąż giną ludzie, są to tysiące osób. To, poza wielką tragedią, również ogromne koszty. Doświadczenia innych państw pokazują, że te kary muszą być odczuwalne - dodał. Był też pytany, kiedy ustawa trafi do Sejmu. - Co do dnia nie jestem w stanie powiedzieć, ale w najbliższym czasie. Latem lub wczesną jesienią, to też zależy od Sejmu, jak szybko będzie procedował. Według całej dostępnej mi wiedzy, nie jest to żadna wrzutka, to niepopularny społecznie pomysł, ludzie nie lubią mandatów. Pokazujemy te przepisy, jemy tę żabę, w wymiarze politycznym, by w efekcie zwiększyło się bezpieczeństwo na drogach - podkreślił.

W Wielkiej Brytanii brakuje kierowców. Wydłużono godziny pracy
201
08.07.2021 16:59

PRACA
 / 
W Wielkiej Brytanii brakuje kierowców. Wydłużono godziny pracy

Wielka Brytania próbuje rozwiązać problem niedoboru kierowców zezwalając na dłuższe godziny pracy, podaje "Financial Times”. To tylko maskowanie problemu, odpowiada branża transportowa.

Kara za jazdę na zderzaku. Drony ruszą na autostrady?
213
24.06.2021 14:17

KONTROLA
 / 
Kara za jazdę na zderzaku. Drony ruszą na autostrady?

Nowe przepisy drogowe przewidują mandat za tak zwane najeżdżanie na zderzak, czyli niezachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami. Jak inspekcja zamierza egzekwować nowe prawo? - Przepis został wprowadzony, by uregulować tę kwestię, by przypomnieć kierowcom, że takie zasady obowiązują. Niestety, w Polsce często musimy wprowadzać przepisami coś, co w innych krajach wynika z kultury jazdy. Mam nadzieję, że nie trzeba będzie ściągać całej armii różnych narzędzi, by kierowcy wreszcie się zreflektowali i zaczęli jeździć zgodnie z przepisami - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Monika Niżniak, rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Była też pytana, czy rozważana jest opcja instalowania kamer lub wysyłania dronów do kontroli kierowców. - Być może jest to rozwiązanie. Podejrzewam, że wiele służb zastanawia się, jakie rozwiązanie będzie najbardziej idealne czy optymalne. Zarówno dla prowadzących czynności, jak i kierujących, co będzie też dyscyplinowało kierowców. Zdaję sobie sprawę, że kara, szczególnie kara nieuchronna, jest tym elementem, który najczęściej wpływa na zmianę zachowania. Niestety, czasami mamy do czynienia z recydywistami, są karani najwyższymi możliwymi karami, a i tak spotykamy się z nimi w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Mimo wszystko stawiałabym na edukację i myślenie. Część kierowców nie mierzy sił na zamiary, a później jest szukanie winnych - powiedziała Monika Niżniak z GITD.

Nowy system kontroli prędkości. Przed tym nie uciekniesz
326
24.06.2021 14:05

KONTROLA
 / 
Nowy system kontroli prędkości. Przed tym nie uciekniesz

Odcinkowe pomiary prędkości pojawiają się na coraz większej liczbie dróg w Polsce. - System jest skuteczny, bo bada dłuższy odcinek drogi, a nie jest to kontrola punktowa. Kierowca jest w ten sposób zmuszony, żeby utrzymać bezpieczną prędkość. Trwają analizy pod kątem wyboru nowych lokalizacji, odcinkowe pomiary prędkości mogą pojawiać się na różnych typach dróg, nie tylko na drogach krajowych - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Monika Niżniak, rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. - Taki system już obowiązuje na autostradzie A1, wprawdzie na budowanym odcinku, ale jest. Lada moment pojawi się między innymi na trasie szybkiego ruchu S8, na warszawskim odcinku w obu kierunkach. Tu nie mówimy już o krótkich odcinkach, typu jeden, dwa czy trzy kilometry, a dłuższych - pięć, dwanaście, a nawet czterdzieści kilometrów. Te odcinki będą coraz dłuższe, więc kierowcy będą musieli zdjąć nogę z gazu. W ten sposób uspokaja się ruch. Nie jesteśmy w stanie upilnować każdego kierowcy, nikomu niczego złego nie życzę, ale każdy, kto jeździ niebezpiecznie, prędzej czy później doprowadzi do niebezpiecznej sytuacji i w pełni poniesie za nią odpowiedzialność - dodała.

bEEiQqGl
Nowe fotoradary już na polskich drogach. Kolejny bat na piratów drogowych
14
24.06.2021 13:10

KONTROLA
 / 
Nowe fotoradary już na polskich drogach. Kolejny bat na piratów drogowych

Nowoczesne fotoradary trafiają na polskie drogi. Inspekcja transportu drogowego do 2023 roku planuje rozstawienie łącznie 358 nowych urządzeń, fotoradary pojawią się także w stu nowych lokalizacjach. Na początek 26 unowocześnionych fotoradarów. Co dalej? - Obecnie w systemie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym pracuje blisko pół tysiąca urządzeń. Oceniono, że są to urządzenia, które skutecznie poprawiają bezpieczeństwo, bo w wielu miejscach, w których są fotoradary, liczba kolizji spadła do zera. To wartość, która wskazuje, że warto rozbudowywać system fotoradarów - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Monika Niżniak, rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. - Stąd też projekt rozbudowy systemu. Do 2023 roku pojawią się nowe urządzenia, nowych sto lokalizacji zostanie objętych kontrolami. Sięgamy po nową technologię, wybieramy te narzędzia, które spełniają nasze normy, ale nie są obciążone długiem technologicznym. Obecne fotoradary pracują już długo, czas je wymienić. Lokalizacje dziś obowiązujące zostają, będą tam stawiane nowe urządzenia - dodała. Była też pytana o to, czy nowy system ma służyć łapankom na kierowców czy jednak poprawie bezpieczeństwa. - Gdy słyszę takie pytania, zawsze zadaję inne: czy kierowca zaczyna jeździć zgodnie z przepisami tylko wtedy, gdy widzi tabliczkę informującą, że jest kontrola? Jest taka grupa kierowców, ale zarządca drogi zawsze w sposób logiczny stara się ograniczyć prędkość, a kierowca powinien reagować. Znak drogowy nie jest zbędnym ozdobnikiem przy drodze, ostrzega i informuje, a kierowca powinien dostosować się do przepisów. Nie interesuje nas, ile pieniędzy wpłynie do budżetu. Interesuje nas to, żeby na drogach przestali ginąć ludzie - odparła Monika Niżniak z GITD.

Grupa kierowców chce wprowadzenia tablic rejestracyjnych dla rowerów
718
01.06.2021 18:07

ROWERY
 / 
Grupa kierowców chce wprowadzenia tablic rejestracyjnych dla rowerów

Stowarzyszenie "Motoryzowani Łodzianie" pisze do resortu infrastruktury pismo z prośbą o rozważenie pomysłu wprowadzenia tablic rejestracyjnych dla rowerów. Ich zdaniem ułatwi to identyfikację sprawców wypadków.

Ważna decyzja ws. OC. Masz samochód? Lepiej to wiedzieć
42
29.04.2021 12:58

UBEZPIECZENIA
 / 
Ważna decyzja ws. OC. Masz samochód? Lepiej to wiedzieć

Nie ma znaczenia, że gruchot i nie można nim jeździć. Jeśli samochód jest zarejestrowany w państwie członkowskim Unii, musi mieć ważną polisę OC - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Droższe mandaty i ubezpieczenie. Rząd szykuje nowe przepisy
85
29.04.2021 6:57

KIEROWCY
 / 
Droższe mandaty i ubezpieczenie. Rząd szykuje nowe przepisy

Mandaty mają zdrożeć, a OC będzie rosło wraz z liczbą punktów karnych. MSWiA dopracowuje projekt, niedługo zajmie się nim rząd.

bEEiQqGm
Opłaty na autostradach nie dla wszystkich. Więcej zapłacą kierowcy ciężarówek
111
27.04.2021 12:19

KIEROWCY
 / 
Opłaty na autostradach nie dla wszystkich. Więcej zapłacą kierowcy ciężarówek

Rząd podjął decyzję ws. opłat na autostradach. Kierowcy osobówek nie zapłacą w najbliższym czasie za przejazd nowymi odcinkami, za to po uruchomieniu systemu e-TOLL wydłużona zostanie sieć płatnych tras dla ciężarówek.

Brak licencji i fałszywe prawa jazdy. Prawie połowa warszawskich przewoźników ma coś na sumieniu
4
13.04.2021 12:16

BEZPIECZEŃSTWO
 / 
Brak licencji i fałszywe prawa jazdy. Prawie połowa warszawskich przewoźników ma coś na sumieniu

Ok. 45 proc. kontroli u przewoźników w stolicy kończyło się stwierdzeniem nieprawidłowości - informuje stołeczny ratusz. Kierowcy mają m.in. świadczyć usługi bez licencji taksówkarskiej lub posługiwać się fałszywym prawem jazdy.

Mandat zapłaci właściciel auta. Rząd po cichu zmienia prawo
470
13.04.2021 7:19

MANDATY
 / 
Mandat zapłaci właściciel auta. Rząd po cichu zmienia prawo

Jak skuteczniej ściągać mandaty z fotoradarów, kiedy kierowca jest trudny do zidentyfikowania? Wystarczy obciążyć właściciela auta. Taką zmianę szykuje zmotoryzowanym rząd.

Koronawirus. Polscy przewoźnicy zatrzymani przed Eurotunelem
30
13.03.2021 16:49

KIEROWCY
 / 
Koronawirus. Polscy przewoźnicy zatrzymani przed Eurotunelem

Polscy przewoźnicy nie mogli wjechać Eurotunelem do Wielkiej Brytanii - informuje korespondentka Radia Zet. Z ich słów wynika, że byli przetrzymywani przez wiele godzin we Francji.

Praca szuka człowieka. W Polsce brakuje m.in. pielęgniarek i kierowców
97
11.02.2021 13:49

RYNEK PRACY
 / 
Praca szuka człowieka. W Polsce brakuje m.in. pielęgniarek i kierowców

We wszystkich województwach brakuje specjalistów z fachem w ręku: zawodowych kierowców, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pielęgniarek i położnych oraz spawaczy - podało w czwartek Personnel Service na podstawie Barometru Zawodów.