Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Wyższe mandaty przesądzone. Prezydent podpisał ustawę

65
Podziel się:

Prezydent podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym. Ustawa zaostrza kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Za przekroczenie prędkości o więcej niż 30 kilometrów na godzinę dostaniemy minimum 800 złotych mandatu. Dużo więcej trzeba też będzie zapłacić między innymi za wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu.

Wyższe mandaty przesądzone. Prezydent podpisał ustawę
Będą wyższe kary dla sprawców wykroczeń drogowych (East News, ARTUR BARBAROWSKI)

Nowe regulacje podwyższają m.in. maksymalną wysokość grzywny z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększają wysokości grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym.

Usprawnia także uzyskiwanie renty, która jest wypłacana osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym.

Zobacz także: Mandat za parkowanie pod marketem. UOKiK interweniuje

Wyższe mandaty przesądzone. Prezydent podpisał ustawę

Karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł będzie podlegać osoba kierująca pojazdem mechanicznym, niestosująca się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą bądź znakiem drogowym. Inny z artykułów przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł dla sprawcy, który prowadził pojazd na drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu bez wymaganego uprawnienia. Taka sama kara będzie groziła za prowadzenie pojazdu bez dopuszczenia go do ruchu.

Po zmianach za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10. Zmianą jest również zniesienie szkoleń, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Wprowadzony zostanie również mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny.

Regulacja ustanawia również minimalną wysokość kary grzywny na poziomie 800 zł wobec sprawcy kierującego pojazdem mechanicznym, który przekracza dopuszczalną prędkość jazdy o ponad 30 km/h, niezależnie od tego, czy naruszenie zostało stwierdzone w obszarze zabudowanym, czy poza nim.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Pilne
KOMENTARZE
(65)
Marek1
2 lata temu
Sprzedamy samochody i zostanie MZK lub konno, bo strach będzie autem z podwórka wyjechać bo apolityczna policja polować będzie na nas jak na dziki, żeby jak najwięcej mandatów nałożyć. Bo trzeba przecież daninę dla ludu dać, tylko skąd ja brać? BRAWO
Jarek
2 lata temu
A można zrobić tak, ze te zmiany tyczą się tylko tych, którzy głosowali na PiS?
Tomo
2 lata temu
Teraz Janusz co robi w fabryce kredek za 2000zl/mc , ma na utrzymaniu dziecko i żone ,ktora dorania czasem 500zl niezapłaci mandatu 800zl to mu Kaczyński w ciagu kilku lat odbierze prawo jazdy i juz ze swojej malej miejscowosci do pracy niedojedzie. Grażyna się z nim rozwiedzie, ten niebedzie miał na alimety ,trafi do ciupy na koszt podatnika. Grażyna wezmie kase z mopsu i bedzie chować Brajanka patuska. GENIALNY NASZ WÓDZ.
Utfr
2 lata temu
Zaczyna się era Niewolnictwa . Sami odbieracie sobie swobody i prawa!. Teraz wzrost podatków i cen wszystkiego do tego mandaty za byle co ..To jest dramat a ludzie jak bydło pędzone do zagrody tylko beczy!!!
oji
2 lata temu
A ja z wdzięczności będę się starał, żeby PiS mandatu więcej nie dostał!
...
Następna strona