Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radosław Sikorski spotkał się z Aung San Suu Kyi

0
Podziel się:

Szef MSZ poinformował podczas konferencji prasowej, że zaprosił noblistkę do Polski w imieniu rządu.

Radosław Sikorski spotkał się z Aung San Suu Kyi
(PAP/Paweł Supernak)

Szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się z birmańską noblistką, opozycjonistką Aung San Suu Kyi i zaprosił ją do złożenia wizyty w naszym kraju. Suu Kyi zadeklarowała, że odwiedzi nasz kraj, nie określiła jednak kiedy.

Sikorski rozmawiał z Suu Kyi w jej rezydencji w Rangunie około godziny. Szef MSZ poinformował podczas konferencji prasowej, że zaprosił noblistkę do Polski w imieniu rządu. Suu Kyi otrzymała również listowne zaproszenie od byłego prezydenta Lecha Wałęsy._ - Bardzo chciałabym przyjechać do Polski. Jednak nie uda się to prawdopodobnie w tym roku. Być może w następnym _ - podkreśliła Suu Kyi.

W czerwcu laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, a od niedawna też birmańska deputowana Aung San Suu Kyi po raz pierwszy od 24 lat opuści Birmę i odwiedzi Norwegię oraz Wielką Brytanię, w tym Oxford, gdzie studiowała w latach 70. Paszportu, który dostała na trzy lata, nie miała od czasu powrotu do Birmy w roku 1988, gdy przyjechała do kraju, by zająć się chorą matką. Kiedy stanęła na czele birmańskiego ruchu prodemokratycznego, władze zatrzymały ją i łącznie przez 15 lat przetrzymywały w areszcie domowym. Została z niego zwolniona w listopadzie 2010 roku.

_ - Chciałem zapewnić o wsparciu Polski dla procesu demokratycznej transformacji w Birmie. Dla Polaków jest bliskie to, co tu się dzieje. Przeszliśmy drogę od totalitarnego systemu do demokracji i wolnego rynku. To nie jest łatwy proces. Polska jest krajem, który może służyć za przykład i być inspiracją _ - powiedział Sikorski.

Suu Kyi podkreśliła, że od dzieciństwa podziwiała nasz kraj, m.in. za bohaterską postawę Polaków podczas II wojny światowej. - _ Zawsze podziwiałam to, jak Polacy przeszli przez komunizm _ - dodała.

_ - Musimy bardzo dużo nauczyć się od naszych przyjaciół z Polski. Musimy korzystać z doświadczeń tych państw, które były w naszej sytuacji _ - zaznaczyła.

Sikorski podkreślił, że prawdopodobnie w ciągu roku Unia Europejska podejmie decyzję, czy zniesie zawieszone w kwietniu sankcje wobec Birmy. - _ Proces reform trwa w Birmie, ale jest bardzo kruchy _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski spotka się z noblistką. Po co? Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotka się przed południem polskiego czasu z prezydentem Birmy Thein Seinem.
Dla tego kraju, Polska może być przykładem Szef polskiego MSZ wskazał birmańskiemu prezydentowi ścieżki, jakimi powinien się kierować.
Bohaterka filmu została parlamentarzystką Birmańska opozycjonistka złożyła przysięgę na konstytucję w parlamencie, gdzie zasiadła po raz pierwszy od kiedy prawie 25 lat temu rozpoczęła walkę z wojskową dyktaturą.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)