Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|

Ceny paliw w Polsce coraz bardziej oderwane w dół od globalnych tendencji

118
Podziel się:

Globalna gospodarka znów zaczyna cierpieć z powodu coraz wyższych cen paliw. Notowania kontraktów na ropę naftową WTI po raz pierwszy od ponad dziesięciu miesięcy wspięły się właśnie powyżej pułapu 90 USD za baryłkę, a ropa Brent jest jeszcze droższa.

Ceny paliw w Polsce coraz bardziej oderwane w dół od globalnych tendencji
Ceny ropy rozjeżdżają się z cenami paliw nad Wisłą (Getty Images, SOPA Images)

To przekłada się na detaliczne ceny paliw na Zachodzie. Najnowsze dane o inflacji w USA pokazały, że już w sierpniu (czyli zanim jeszcze ropa przekroczyła próg 90 USD) wzrost cen w amerykańskiej gospodarce, liczony miesiąc do miesiąca, był najszybszy od połowy ubiegłego roku (+0,6 proc.). A za naszą zachodnią granicą średnia detaliczna cena benzyny jest najwyższa od listopada 2022.

A tymczasem nad Wisłą...

Mając globalne trendy na uwadze, można przecierać oczy ze zdumienia, przyglądając się zmianom cen paliw w Polsce. Według najnowszych danych cena przykładowej benzyny 95… spadła do poziomu najniższego od ponad miesiąca.

A przecież, biorąc pod uwagę wzrost cen ropy, w połączeniu z gwałtownym osłabieniem złotego w reakcji na zaskakująco głęboką obniżkę stóp procentowych przez RPP, koszt paliw powinien teoretycznie wystrzelić w górę. Wystarczy spojrzeć, co dzieje się z ceną benzyny w Niemczech, przeliczoną na złotówki – historycznie ten wskaźnik był dobrym wyznacznikiem dla cen w Polsce. Ale nie tym razem. Teraz mamy do czynienia z niespotykanym rozstrzałem między kosztami paliwa w Polsce i na Zachodzie.

Ponieważ kluczowy wpływ na notowania paliw na krajowym rynku ma kontrolowany przez państwo PKN Orlen, automatycznie w komentarzach pojawiają się spekulacje na temat politycznych uwarunkowań tego zadziwiającego oderwania od globalnych rynków. Jeżeli tkwi w tym choć trochę prawdy, to należałoby się spodziewać, że powrót do równowagi nastąpi … wkrótce po październikowych wyborach parlamentarnych.

Nie da się przecież w nieskończoność utrzymywać cen wbrew sytuacji na świecie. Oby do tego czasu ropa na światowych rynkach zaczęła tanieć, a złoty choć trochę się umocnił – wtedy to dostosowanie nie byłoby tak bolesne w skutkach dla inflacji w kraju.

Tomasz Hońdo, Starszy Ekonomista Quercus TFI S.A.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Tomasz Hondo
KOMENTARZE
(118)
wbb
7 miesięcy temu
Kursy walut wyznacza NBP na podstawie wskażnika przeyłanego z KE. Dolar z dnia na dzień tanieje. Przecieź sytuacja gospodarcza się nie zmieniła. To dowód na to, że kursy walut to narzędzie do zmian politycznych. Gospodarka nie ma tu nic do rzeczy.
Obaj też(k) w...
8 miesięcy temu
skoro dolar jest drogi i ceny ropy na świecie rosną, a w Polsce paliwo tanieje względem 31.08. o 55 gr. oznacza to, że 30 gr. rabat na wakacje dla Polaków to było nabijanie nas w butelkę zwykły marketingowy przekręt.
sztygar henie...
8 miesięcy temu
Przyjdzie PO to będzie kosztowała 10 zł/litr i wtedy wszyscy będą zadowoleni!!! Tak trzymać.
Orzeł
8 miesięcy temu
Czyżby nowy wał Władzy??? Czy cigną ruską tanią ropę do Czech, bo mogą, a potem po cichu do Płocka???? Czy na tym 2 cud nad Wisłą polega???? Czy to następna afera władzy. Czyżby zachowywali się jak zorganizowana grupa przestępcza???
………
8 miesięcy temu
Bo idą wybory. 16 października ceny zaczną szybko rosnąć nawet jak PiS przegra, to nim oddadzą władzę, będą chcieli okraść kraj
...
Następna strona