Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Morawiecki stawia Polskę obok Francji i Niemiec. Mamy być podatkowym żandarmem Europy

20
Podziel się:

Informacja spływające z Polski do Brukseli zdominował spór Polski z Komisją Europejską. To jednak nie jest główny temat trwającego szczytu przywódców unijnych państw. Za ten bowiem trzeba uznać pieniądze. I o nic mówił premier Mateusz Morawiecki.

Polsko-mieniecki duet wsparty przez Francję zmusi Europejczyków do płacenia podatków?
Polsko-mieniecki duet wsparty przez Francję zmusi Europejczyków do płacenia podatków? (Jakub Kamiński)

Informacja spływające z Polski do Brukseli zdominowałspór Polski z Komisją Europejską. To jednak nie jest główny temat trwającego szczytu przywódców unijnych państw. Za ten bowiem trzeba uznać pieniądze. I właśnie na nich skupił się premier Mateusz Morawiecki.

Agenda spotkania Rady Europejskiej jest nadzwyczaj bogata. Przez dwa dni najważniejsi politycy w Unii Europejskiej mają rozmawiać o migrantach, kolejnej perspektywie budżetowej, brexicie, reformie strefy euro, polityce obronnej, czy wspólnym systemie walki z nieuczciwymi praktykami podatkowymi.

Ten ostatni punkt postanowił wykorzystać Mateusz Morawiecki, który swoją pracę, jeszcze jako członek rządu Beaty Szydło, zorientował właśnie na zwiększenie skuteczności poboru podatków i walce z nadużyciami. W trakcie konferencji prasowej po spotkaniu z liderami państw UE przekonywał, że ma nadzieję, iż Warszawa wspólnie z Paryżem i Berlinem zdoła "wyperswadować niektórym krajom członkowskim UE" tworzenie prawa w taki sposób, że de facto stają się „rajami podatkowymi”.

Zobacz także: Zobacz też, jak szef KE "podbija" swoimi nietypowymi zachowaniami sieć:

- Chcemy wykorzystać wszystkie możliwe instrumenty, żeby nie można było omijać podatków, jak miało to miejsce do tej pory - podkreślił. Jak oszacował, luka VAT-owska powoduje w skali całej UE obniżenie wpływów nawet o 155 mld euro.

Unia Europejska ma bogatą historię w sferze deklaracji walki z unikaniem opodatkowania. Efekty to już zupełnie inna sprawa – Wspólnota jest w stanie zmusić międzynarodowe korporacje do liczenia się z europejskimi regulacjami, co pokazuje m.in. sprawa koncernu Apple w Irlandii, jednak gdy przychodzi do rozmów o legislacji państw członkowskich, skutków nie widać. Przykładem chociażby niezakończona afera, w której rolę czarnego charakteru odegrał Jean-Claude Junkcer, obecny szef Komisji Europejskiej. Przed kilku laty wyszło na jaw, że w czasie, gdy był szefem rządu Luksemburga, skutecznie blokował europejskie próby walki z agresywną optymalizacją podatkową.

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
a123
6 lat temu
zamiast być właśnie rajem podatkowym to Morawiecki buduje piekło podatkowe i nedzę - złapał kilku na paliwach ale celem są tysiące zwykłych przedsiębiorców i tym zafundował na początek natychmiastowy VAT. Potem nadejdą jeszcze lepsze pomysły byle by tylko banki nie ucierpiały .
iks
6 lat temu
postawić to może co najwyżej klocka...
ubogi emeryt
6 lat temu
Jeżeli Morawiecki rozegra mądrze politykę z Unią to Polska,Niemcy i Francja będą w Europie wielką Trójcą i będą się liczyć na świecie.
yonnek
6 lat temu
Szkoda tylko, ze zabierac teraz beda wszystkim rowno , a i tak my bedziemy zarabiac najmniej. Do kitu z taka sprawiedliwoscia.
Staszek
6 lat temu
Jak widać to i kraje starej Europy mogą uczyć się od Polski.