Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Urlopy po nowemu. Unia wymusza zmianę polskich przepisów

281
Podziel się:

W 2022 r. możemy spodziewać się zmiany w urlopach przysługujących z powodu opieki nad dzieckiem. W przyszłym roku Polska zaimplementuje bowiem unijną dyrektywę work-life balance. Wyjaśniamy, co się zmieni.

Urlopy po nowemu. Unia wymusza zmianę polskich przepisów
Przyjęta w 2019 r. dyrektywa ws. work-life balance nałożyła na unijne państwa obowiązek wprowadzenia nowych przepisów ws. urlopów rodzicielskich (Adobe Stock, marioszek)

Zgodnie z obecnie obowiązującymi w Polsce przepisami, z racji opieki nad dzieckiem rodzicom przysługują urlopy macierzyński, rodzicielski, wychowawczy i ojcowski. Urlop macierzyński wynosi, w przypadku urodzenia jednego dziecka, 20 tygodni. Wydłuża się w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.

Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna, urlop rodzicielski przysługuje z kolei zarówno ojcu, jak i matce. "Wymiar urlopu rodzicielskiego także zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie: do 32 tygodni po urodzeniu jednego dziecka oraz do 34 tygodni po urodzeniu dwójki lub więcej" - czytamy. Możliwe jest, że np. ojciec dziecka nie skorzysta z tej możliwości. Wówczas cały urlop wykorzystuje matka i tak zwykle się dzieje.

Zobacz także: Czas planować zimowy urlop? „W pandemii jeździliśmy chętniej niż inne nacje”

Zmiany w urlopach w 2022 r.

I w tym przypadku ma się wiele zmienić. Przyjęta w 2019 r. dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady ws. work-life balance nałożyła na unijne państwa obowiązek wprowadzenia nowych przepisów ws. urlopów rodzicielskich. Na wdrożenie zmian wszystkie kraje mają czas do sierpnia 2022.

Co się zmieni? "DGP" wyjaśnia, że dyrektywa zakłada przyznanie rodzicom prawa do co najmniej czterech miesięcy urlopu dzielonych po równo. Co istotne, nie będzie możliwe przeniesienie urlopu na jedno z rodziców. Jeśli któreś z rodziców nie wykorzysta wolnego, wówczas urlop przepadnie.

W polskich przepisach oznacza to, że ojcowie otrzymają dwa miesiące urlopu. Przepisy unijne zakładają, że będzie go można wykorzystać do 8. roku życia dziecka - czytamy.

Serwis prawo.pl zwraca uwagę, że "obecnie polskie prawo nie przewiduje części urlopu rodzicielskiego przysługującego indywidualnie każdemu z rodziców, z wyjątkiem pierwszych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego dla matki dziecka".

To jednak nie koniec zmian, które będą musiały zostać wprowadzone. Dyrektywa work-life balance wymusza również wydłużenie okresu tzw. opieki nad dzieckiem. "Obecnie rodzicom przysługują dwa dni (lub 16 godzin) urlopu, który można wziąć ze względów medycznych.

Dyrektywa wydłuża ten czas do pięciu dni i rozszerza krąg osób, które mogą z niego skorzystać na innych członków gospodarstwa domowego" - podaje "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(281)
obserwator~
2 lata temu
Czym tatuś będzie karmić dziecko? Laktację ma sobie wywołać samoistnie? Większego absurdu nie słyszałem...
xyz
2 lata temu
Właśnie a dlaczego Polacy nie mają jednakowych wypłat z unijnymi
nick
2 lata temu
Dobry projekt. Skończy się pole do dykryminacji pt. "bab nie zatrudniam, bo chodzą na macierzyński". Brawo Unia.
da się tak?
2 lata temu
Chcemy zarabiać tyle co Niemcy :)
1104
2 lata temu
WYRÓWNAĆ PŁACE W CAŁEJ UNII DO KWOT NIEMIEC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona