Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Urlop macierzyński. Ile trwa? Kto może go dostać?

0
Podziel się:

Urlop macierzyński przysługuje rodzicom w związku z urodzeniem dziecka. Sprawdź, na jakich warunkach jest przyznawany i ile trwa.

Urlop macierzyński. Sprawdź ile przysługuje.
Urlop macierzyński. Sprawdź ile przysługuje. (Unsplash.com)

Urlop macierzyński to 20 tygodni, które przysługuje matce po urodzeniu dziecka. Można go połączyć z urlopem rodzicielskim - wtedy całość trwa rok.

Jest to urlop płatny. Przez cały okres jego trwania rodzic dostaje wynagrodzenie.

Urlop macierzyński. zasady przyznawania.

Urlop macierzyński jest urlopem obowiązkowym. Nie można się go zrzec. Można się nim jednak podzielić.

Według polskich przepisów, przez pierwsze 14 tygodni po urodzeniu dziecka na urlopie musi być matka. Pozostały czas (urlop macierzyński wraz z rodzicielskim) z potomkiem rodzice mogą podzielić według własnego uznania.

Urlop rodzicielski (32 tygodnie po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego) rodzice mogą też wziąć wspólnie. Wtedy czas skraca się do 16 tygodni.

Należy pamiętać, że ojciec może wziąć urlop rodzicielski i część macierzyńskiego tylko, jeśli jest zatrudniony na umowę o pracę.

Urlop wychowawczy. Komu przysługuje.

Oprócz urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego na opiekę nad dzieckiem można wziąć też urlop wychowawczy.

Jest on urlopem bezpłatnym. Można z niego skorzystać w dowolnym momencie, ale nie później niż do ukończenia przez dziecko 6 lat.

W przypadku urlopu wychowawczego mamy do wykorzystania maksymalnie 36 miesięcy. Taki urlop może być wykorzystany przez ojca dziecka, w sytuacji, gdy mama przebywa np. na macierzyńskim.

Obowiązkowo urlop wychowawczy musi być dzielony między rodziców. Drugi rodzic musi przynajmniej przez jeden miesiąc opiekować się dzieckiem.

Urlop macierzyński. Jakie świadczenia?

W czasie urlopu macierzyńskiego otrzymuje się świadczenie macierzyńskie. To 100 proc. pensji, które jest wypłacane przez pierwszych 20 tygodni.

Gdy połączy się urlop macierzyński z rodzicielskim, po 20 tygodniach świadczenie maleje d0 60 proc. W sytuacji gdy rodzic zadeklaruje, że wykorzysta cały rok urlopu, wtedy dostanie 80 proc. zasiłku macierzyńskiego. Minimalna kwota zasiłku to 1000 zł. Jeśli wypada mniej, rodzic otrzyma wyrównanie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)