Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Grzywna
|
aktualizacja

Te urządzenia domowe zużywają najwięcej prądu

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
5
Podziel się:

Rosnące rachunki za energię elektryczną powodują, że wielu z nas szuka sposobu na to, jak je skutecznie obniżyć. Jak się jednak okazuje, większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, ile prądu zużywają podstawowe urządzenia domowe, których używamy niemal każdego dnia. Żeby być bardziej oszczędnym, warto więc wiedzieć, które sprzęty domowe zużywają najwięcej prądu.

Te urządzenia domowe zużywają najwięcej prądu
Zużycie prądu przy obecnych i stale rosnących cenach energii elektrycznej to ogromny wydatek dla każdego gospodarstwa domowego (unsplash)

Jak obniżyć rachunki za prąd?

W obliczu nieustannie rosnących cen prądu każdy z nas szuka skutecznych metod na obniżenie rachunków. Jak oszczędzać prąd? Przede wszystkim możemy podjąć proste kroki, takie jak gaszenie światła, gdy nie korzystamy z danego pomieszczenia, czy odłączanie od kontaktów sprzętów, które się naładowały. Jeżeli chcemy obniżyć rachunki za energię elektryczną, warto również świadomie korzystać ze sprzętów domowych. Pomoże nam w tym wiedza na temat tego, które urządzenia w domu zużywają najwięcej energii.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej w 2022 roku często nie zdajemy sobie sprawy z tego, co w naszym domu zużywa najwięcej energii:

Wyniki badania IBRiS pokazują, jak niezwykle potrzebny jest kompleksowy program edukacyjny dotyczący sposobów na skuteczne oszczędzanie energii elektrycznej, który pod hasłem "Liczy się energia" prowadzi Polski Komitet Energii Elektrycznej - przyznaje Magda Smokowska, doradca w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej.

Jakie urządzenia zużywają najwięcej prądu?

Zużycie prądu przy obecnych i stale rosnących cenach energii elektrycznej to ogromny wydatek dla każdego gospodarstwa domowego. To, ile energii zużywają poszczególne sprzęty domowe, zależne będzie jednak od ich klasy energetycznej oraz częstotliwości korzystania z urządzeń. Przyjrzyjmy się temu, ile mniej więcej zużywają najczęściej używane sprzęty w domu.

Ile prądu zużywa komputer?

Obecnie, kiedy pracę zdalną wykonuje duża liczba osób, rosnące rachunki za prąd, stają się jeszcze większym obciążeniem dla domowego budżetu. Jeżeli korzystamy w domu z komputera, wówczas ilość energii, jaką zużyje, zależna będzie od jego parametrów oraz przeznaczenia. Znaczenie ma także wielkość monitora - im mniejszy monitor, tym mniej prądu zużyje komputer. Według PGNiNG szacując, że komputer działa przez 5 godzin dziennie i ma moc 90 W, jego roczne zużycie wyniesie mniej więcej 197,1 kWh. 

Mniejsze zużycie energii będzie miał natomiast laptop, który ma wbudowaną baterię, a tym samym nie ma konieczności ciągłego podłączenia go do prądu. Przy założeniu, że laptop o mocy 48W jest włączony przez 8 godzin, zużyje on ok. 138,7 kWh rocznie.

Ile prądu zużywa lodówka?

Lodówka to urządzenie, które pracuje bez przerwy. Eksperci szacują, że jest ona odpowiedzialna za ok. 30 proc. rocznych kosztów energii. W tym przypadku również zużycie prądu będzie zależne od klasy energetycznej. Przyjmując, że mamy w domu lodówkę o klasie A++ możemy oszacować, że w ciągu roku zużyje ona ok. 270 kWh prądu. Na to, ile ostatecznie lodówka zużyje energii, wpływ ma także to, czy nie wkładamy do niej ciepłego jedzenia lub, czy nie otwieramy jej drzwi na zbyt długi czas. W takim przypadku lodówka zużyje więcej prądu, ponieważ będzie musiała ochłodzić się do poprzedniej temperatury.

Ile prądu zużywa pralka?

W pralce najwięcej prądu zużywa grzałka, która jest odpowiedzialna za podgrzewanie wody podczas prania. Wobec tego im wyższą temperaturę prania ustawimy, tym więcej energii zużyje pralka. Zakładając, że mamy pralkę o klasie A++, którą używamy przez ok. 5 dni w tygodniu, zużyjemy 143 kWh prądu rocznie. Informacje dotyczące zużycia prądu w poszczególnych cyklach prania, powinnyśmy jednak znaleźć w instrukcji obsługi zakupionego sprzętu. Zazwyczaj szacuje się, że standardowy cykl prania zużywa ok. 0,75-1,10 kWh prądu. 

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna uznawana jest za najbardziej prądożerne urządzenie. Niestety w domach, w których znajduje się taka płyta, nie sposób nie korzystać z niej kilka razy dziennie. Pobór energii elektrycznej może wahać się od 4 do 7 kWh, w zależności od jej mocy. Niektórzy eksperci szacują, że płyta indukcyjna przy intensywnym użytkowaniu może zużywać nawet 1,2 tys. kWh rocznie. 

Czy czajnik elektryczny zużywa mniej prądu niż czajnik na indukcję?

Czajniki elektryczne mają duże zapotrzebowanie na prąd, dlatego zawsze gotujmy w nich tyle wody, ile w danym momencie potrzebujemy. Przyjmując, że moc czajnika ma 2000 W i używany jest on kilka razy dziennie, roczne zużycie prądu wyniesie 240 kWh - wskazuje PGNiG. Czy czajnik elektryczny będzie tańszy od czajnika na płytę indukcyjną? Jak się okazuje, koszty eksploatacji obu sprzętów są do siebie zbliżone, dlatego ostatecznie wybór czajnika zależy od naszych preferencji. 

Czy klasa energetyczna urządzenia ma znaczenie?

Klasa energetyczna urządzeń określa zużycie prądu przez sprzęty elektryczne zgodnie z dyrektywami unijnymi. Klasy efektywności określa się w skali od A do G, przy czym A charakteryzuje urządzenia najbardziej oszczędne. Wobec tego im wyższa klasa urządzenia tym mniejsze zużycie energii będzie generował dany sprzęt.

Z tego powodu klasa energetyczna ma bardzo duże znaczenie w kontekście oszczędzania prądu. Przykładowo lodówka z klasą A+ rocznie zużywa ok. 280 kWh, lodówka z klasą A+++ z kolei zużywa już 175 kWh rocznie. Oczywiście sprzęty z wyższą klasą energetyczną będą droższe od mniej oszczędnych sprzętów, niemniej jednak mniejsze zużycie prądu, przełoży się na niższe rachunki za prąd. Dlatego przy zakupie urządzeń do domu, które używamy niemal każdego dnia, warto zainwestować w sprzęty, które będą mniej prądożerne. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
JWW
2 lata temu
Od roku nie ma już oznaczeń A+++
Fred
2 lata temu
Niemiecki istytut 'Test' przedstawil bardziej calosciowe opracowanie. Najwiecej pieniedzy mozna zaoszczedzic, zmniejszajac zuzycie cieplej wody, np. wymianiajac sluchawke prysznicowa na oszczedna i krotsze mycie (-65% kosztow) i obnizajac temperature ogrzewania do 19' (-15%). Na oszczednym gotowaniu czy praniu mozna zaoszczedzic zaledwie po 2,5%.
victor
2 lata temu
Grzejniki elektryczne juz cieplo graja, a kuchnia elektryczna ciagle chodzi na obrotach i nawet maszyna do kawy mowi; a co mi tez obchodzi komputer.
alicja
2 lata temu
Nie żyjemy na pustyni sami. Tak się nie da w dzisiejszym świecie.Takie gadanie to utopia.
Stop!
2 lata temu
ok fajnie ale zamiast porad jak oszczędzać prąd który staje się luksusem to może po prostu warto wycofać się z ,,nie swoich wojen'' i życ w zgodzie z każdym krajem bez wyjątku z każdym w trosce o dobro własnych obywateli a nie innych ok?!?!??!?!