Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Grzywna
|
aktualizacja

Wysoki rachunek za prąd? Podpowiadamy, jak go obniżyć

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
8
Podziel się:

Każdego roku ceny energii elektrycznej rosną. W 2023 roku również szykują się kolejne podwyżki prądu, które okazują się znacznie wyższe od tych, które były rok wcześniej. Każdy z nas obecnie szuka rozwiązania na to, jak oszczędzić prąd i zmniejszyć rachunek za energię elektryczną. Ile prądu zużywają podstawowe urządzenia w domu? Jak oszczędzić energię elektryczną?

Wysoki rachunek za prąd? Podpowiadamy, jak go obniżyć
To, ile prądu zużyje dane gospodarstwo, w znacznej mierze zależne będzie jednak od ilości osób w domu, energooszczędności urządzeń i czasu korzystania z nich. (unsplash)

Ceny prądu 2022 - o ile wzrośnie koszt energii elektrycznej?

Od 2021 roku w stosunku do 2022 roku cena energii elektrycznej wzrosła o ok. 24 proc. Od kwietnia do połowy czerwca cena za Mhw wzrosła z 800 zł do 1 tys. zł. Obserwowany jest również wzrost cen kontraktów na dostawę energii. Na początku roku cena za Mhw wynosiła 550 zł, w czerwcu był to już 1 tys. zł. W sierpniu cena prądu z dostawą na 2023 rok wzrosła do 1635 zł za Mwh. Była to najwyższa cena, jaką kiedykolwiek płacono za dostawę energii elektrycznej w Polsce.

Za energię elektryczną będziemy zmuszeni zapłacić więcej w 2023 roku, o czym przypominają eksperci:

Według naszych szacunków uwzględniających strukturę zużycia prądu średni wzrost rachunku za prąd może w 2023 r. sięgnąć od dziesięciu do kilkunastu procent w zależności od wzrostu opłat dystrybucyjnych - wyliczają analitycy Citi Handlowy w rozmowie z Rzeczypospolitą.

Ile kosztuje Kwh prądu? W 2022 roku średnia za prąd wyniosła 77 gr za 1 Kwh. W 2021 roku było to z kolei 0,69-0,78. Ile obecnie wynosi cena prądu? Jak się okazuje, już w 2022 roku kilka dostawców energii elektrycznej złożyło oficjalne wnioski o zmianę taryf do URE. W lipcu 2022 roku podwyżkę zastosowało PGNiG, które podniosło cenę prądu do ok. 1,39 zł kWh netto. Eksperci prognozują, że w 2023 roku prąd może zdrożeć nawet o 300 proc. 

Nie każdego jednak będą obowiązywać nowe stawki energii elektrycznej. Rząd wprowadził bowiem Tarczę Solidarnościową, która zamrozi ceny prądu w 2023 do cen z 2022 roku dla gospodarstw domowych, które nie przekroczą ustalonego limitu zużycia 2000 kWh rocznie. Z kolei dla gospodarstw, w których mieszkają osoby niepełnosprawne, dla rodzin rolniczych oraz dla rodzin z 3 lub większą ilością dzieci, rząd zaproponował zwiększony próg w wysokości 2,6 tys. kWh. Dopiero po przekroczeniu ustalonego limitu, stawka prądu będzie liczona według nowych stawek na 2023 rok. 

Ile prądu zużywa przeciętne gospodarstwo domowe?

Zgodnie z opublikowanymi danymi GUS zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w 2021 roku wyniosło 1980 kWh. W miastach było to 1741,8 kWh, na wsiach z kolei 2452,9 kWh. Według pozostałych statystyk GUS zużycie prądu na 1 mkw powierzchni użytkowej mieszkania w mieście wyniósł 29 kWh rocznie, na wsi 26,55 kWh rocznie. Z kolei zgodnie ze statystykami, które publikują ośrodki badawcze, jednoosobowe gospodarstwo domowe zużywa od 900 do 1400 kWh prądu rocznie. 

Na podstawie danych można więc oszacować, że średnie roczne zużycie energii elektrycznej w 2-osobowym gospodarstwie domowym wyniesie ok. 1,5 tys. kWh, w 4-osobowym gospodarstwie domowym będzie to ok. 2,5 tys. kWh. Ze statystykami nie zgadza się jednak wielu ekspertów, których zdaniem, średnie zużycie prądu w gospodarstwach domowych jest znacznie wyższe niż ustalony limit. Ekspert Warsaw Institute, Mariusz Patey, w rozmowie z money.pl powiedział, że przeciętna 4-osobowa rodzina w Polsce zużywa ok. 4,2 tys. kWh. 

To, ile prądu zużyje dane gospodarstwo, w znacznej mierze zależne będzie jednak od ilości osób w domu, energooszczędności urządzeń i czasu korzystania z nich. Przykładowo gospodarstwa domowe, które korzystają z płyty indukcyjnej, będą zużywać o wiele więcej prądu. Mówi się, że taka płyta zużywa nawet 1,2 tys. kWh rocznie. Niektóre osoby znacząco przekroczą również limit ustalony przez rząd. Mowa tu o grupie osób, które za namową rządu, zdecydowały się na modernizację źródła ciepła. Osoby, które zainstalowały w domu pompę ciepła, nie mają żadnych szans na zmieszczenie się w limicie. 

Jak oszczędzać prąd? Sposoby na oszczędzanie energii w domu

Rachunki za prąd możemy jednak postarać się samodzielnie obniżyć, będąc bardziej oszczędnym. Co więcej, jeżeli ograniczymy zużycie prądu o 10 proc. w 2023 roku w stosunku do roku 2022, otrzymamy zniżkę w wysokości 10 proc. na cały rachunek za prąd. Jak oszczędzać prąd? Przede wszystkim musimy wiedzieć, że stare urządzenia o niskiej klasie energetycznej zużywają najwięcej prądu. Jeżeli więc mamy możliwość, najlepiej wymienić takie sprzęty na nowsze modele o klasie A+++ lub A++. Przed zakupem urządzeń elektronicznych warto dodatkowo sprawdzić ich moc podawaną watą, ponieważ im większa moc, tym więcej prądu zużyje dany sprzęt.

W pierwszej kolejności wymień tradycyjne żarówki na modele energooszczędne, które pozwalają zaoszczędzić nawet 80 proc. energii przy 5-krotnym zwiększeniu efektywności oświetlenia. Żywotność energooszczędnych żarówek jest również znacznie dłuższa niż klasycznych modeli. Naszym nawykiem powinno także stać się wyłącznie światła, gdy nie korzystamy z danego pomieszczenia. Zawsze, kiedy wychodzisz z domu czy mieszkania, warto dwa razy sprawdzić, czy na pewno wszystkie światła zostały zgaszone. Jeżeli masz możliwość, korzystaj z naturalnego światła tak długo, jak to możliwe. 

To samo dotyczyć będzie ładowania sprzętów. Nie ładuj urządzeń na noc. Ładuj je na dzień i po całkowitym naładowaniu, pamiętaj o odłączeniu ich od kontaktu. Nie zostawiaj podłączonych ładowarek, ponieważ nawet nieużywany sprzęt może pobierać prąd. Problemem jest też fakt, że obecnie wiele osób pracuje zdalnie z domu. Jak obniżyć koszt prądu przy pracy zdalnej? Przede wszystkim znaczenie ma sprzęt, który powinien być nowoczesny, a tym samym energooszczędny. W ustawieniach laptopa warto dodatkowo włączyć tryb oszczędzania energii, dzięki czemu bateria będzie trzymać dłużej.

Kolejnym sposobem na oszczędzanie prądu jest również świadome korzystanie ze sprzętów, takich jak pralka czy zmywarka. Nie włączaj pralki z kilkoma ubraniami. Staraj się, by podczas włączania tego typu sprzętów całkowicie je zapełnić. Wtedy zamiast 3 prań, zrobisz jedno, które zużyje znacznie mniej prądu. Gotuj potrawy pod przykryciem - dzięki temu zaoszczędzisz ok. 30 proc. energii. Pamiętaj także, by podczas używania piekarnika, nie otwierać go, ponieważ urządzenie będzie musiało nagrzać się ponownie, zużywając przy tym duże ilości prądu. 

Skutecznym sposobem na zaoszczędzenie prądu jest również zmiana formy oświetlenia wokół domu na oświetlenie reagujące na ruch. Dzięki temu lampy nie będą świecić się niepotrzebnie całą noc. Jeżeli do podgrzewania wody wykorzystujesz bojler, włączaj go tylko wtedy, gdy potrzebujesz ciepłej wody. Bojler, który jest cały czas włączony, nieustannie podgrzewa wodę i zużywa energię. Co więcej, jeśli ogrzewasz gospodarstwo domowe grzejnikami elektrycznymi, staraj się nie przegrzewać mieszkania.

Sposobem na obniżenie ceny prądu może być także zmiana dotychczasowego dostawcy energii elektrycznej. Wówczas warto porównać koszty i sprawdzić, czy inny dostawca nie oferuje atrakcyjniejszej oferty. Znaczenie ma dodatkowo wybór taryfy prądu. Niektóre firmy oferują bowiem taryfę, która zakłada mniejsze opłaty za energię zużywaną nocą lub w weekend. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Robert
rok temu
To kuchenka indukcyjna jest oszczędna czy nie w porównaniu do kuchenki zwykłej elektrycznej płytowej
yesir
rok temu
Dobrym rozwiązaniem jest jakieś inteligentne oświetlenie. Na dłuższą metę można o wiele więcej na tym oszczędzić kiedy mamy wpływ na intensywność oświetlenia. Yeelight ma super te lampy sufitowe i potrafią oszczędzić
Mateusz
rok temu
Opcja inteligentnego oświetlenia jest jedną z lepszych, my wszystko mamy od Yeelight i jak narazie jesteśmy bardzo zadowoleni z ich działania jak i rachunków :D
Azibik
rok temu
Znowu specjalistka z bramami wiedzy że szkoły podstawowej. Pytanie do autorki. Który piekarnik zużycie mniej energii na upieczenie ciasta. Ten o większej mocy czy mniejszej ? Zakładamy że są oba jednakowo izolowane cieplnie. Czekam autorki na odpowiedź i uzasadnienie. A wyłączanie ładowarek telefonów z gniazdek to hit oszczędności.
Karol
rok temu
Ja zdecydowałem się na wymianę starych już sprzętów na nowe, energooszczędne. Dodatkowo uznałem, że warto zrobić generalny remont w domu i zmienić wszelkie instalacje oraz ożywić wnętrze. Do pomocy zatrudniłem fachowców z Budo Dekoracja. Takie zmiany to inwestycja na przyszłość.