Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Ustawa wiatrakowa. Jest decyzja prezydenta

426
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy liberalizującej prawo regulujące zasady rozwoju energetyki wiatrowej i nowelizację Kodeksu wyborczego - poinformował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta.

Ustawa wiatrakowa. Jest decyzja prezydenta
Prezydent Duda podpisał tzw. ustawę wiatrakową. Zdjęcie ilustracyjne (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Pierwotnie projekt, który rząd skierował do Sejmu, przewidywał odległość 500 m od zabudowań. Jednak sejmowa komisja ds. energii przyjęła poprawkę zwiększającą odległość wiatraków do 700 m. Następnie ustawa trafiła do Senatu, który ponownie obniżył odległość do 500 m. Posłowie ostatecznie tę poprawkę odrzucili.

Ustawa wiatrakowa - najważniejsze założenia

Nowelizacja ustawy wiatrakowej przewiduje, że nowe wiatraki będą mogły być lokalizowane tylko na podstawie miejscowego planu zagospodarowania. Podstawą dla określania odległości minimalnej - pomiędzy 10-krotnością maksymalnej wysokości turbiny (reguła 10H) a minimalną odległością od budynków mieszkalnych będą m.in. wyniki przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko wykonywanej w ramach przygotowania planu zagospodarowania przestrzennego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pieniądze z KPO. "Popełniamy wiele szkolnych błędów"

Inwestor elektrowni wiatrowych zaoferuje co najmniej 10 proc. jej mocy zainstalowanej mieszkańcom gminy, którzy będą korzystać z tej energii na zasadzie prosumenta wirtualnego. Każdy mieszkaniec tej gminy będzie mógł objąć udział nie większy niż 2 kW i odbierać energię elektryczną w cenie wynikającej z kalkulacji maksymalnego kosztu budowy.

Tymczasem niedawno przedstawiciele takich koncernów jak Google, Mercedes, Ikea czy Amazon zaapelowali do rządu o zachowanie w ustawie wiatrakowej minimalnej odległości 500 m od zabudowań.

Według koncernów "zmiana minimalnej odległości z 500 na 700 m znacząco ograniczy potencjał energetyki wiatrowej na lądzie w nadchodzącej dekadzie, a co za tym idzie, spowoduje niewystarczającą ilość zielonej energii w sieci".

Największym przeciwnikiem budowy wiatraków jest od początku Solidarna Polska, temat wywołuje także duże tarcia w rządowej koalicji. SP robiła wszystko, aby nie doszło do liberalizacji zasady 10H, niezależnie od tego, jakie to przyniesie skutki.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(426)
Miał być dom,...
rok temu
Już możemy się pożegnać z pieniędzmi z KPO, niedługo nic wokół wiatraków nie będzie można budować, co najwyżej wybudować pomnik Kaczyńskiego!
Dalej bez WZ
rok temu
Brawo! Nadal nie mogę wybudować domu, ponieważ planowany dom miał być 590m od wiatraka (osobiście nie przeszkadza mi taka odległość). No cóż, czekam dalej… tylko nie wiem czy jest na co z takimi politykami i przepisami.
Kns
rok temu
Odległość działki moich rodziców od wiatraka to Ok 700m, wiatrak wgl nie przeszkadza ani go nie slychac.. Chciałam zacząć się budować ale niestety odległość wiatraka do mojej działki to 650 metrów wiec niestety muszę czekać dalej … :/ prawo powinno działać tak ze odległość wiatraka niech będzie 700 albo nawet 1000 metrów ale to mieszkańcy powinni decydować gdzie postawić swoje domy, co komu przeszkadza gdzie ja sie wybuduje ..
Mazurka
rok temu
Wyjezdzil się na nartach i teraz wszystko podpisuje co mu podrzuca. STATYSTA !!!
zzzzzzzzzzzzz...
rok temu
jedrus po fasoli czy bobie/..ma wiatry??
...
Następna strona