Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

W Jakucji nie mogą zagłosować za internetem. Powód? Brak dostępu do internetu

Podziel się:

Mieszkańcy małych miejscowości w Jakucji na Syberii nie mogą zagłosować w sprawie podłączenia do mobilnego i szybkiego internetu. Powód? W rosyjskiej prowincji jest problem z jakością sieci, która jest niewystarczająca do wejścia na rządową stronę internetową. O kuriozalnej sytuacji informują lokalne media.

W Jakucji nie mogą zagłosować za internetem. Powód? Brak dostępu do internetu
Mieszkańcy małych miejscowości w Jakucji nie zostaną podłączeni do internetu (Adobe Stock, a_korn)

Republika Jakucji, zwana również Republika Sacha, jest podmiotem Federacji Rosyjskiej zlokalizowanym na Syberii. Choć jej powierzchnia wynosi ponad trzy mln km kwadratowych i jest największym regionem administracyjnym Rosji, to zamieszkała jest przez niecały milion mieszkańców, z czego przeważająca większość mieszka w stolicy republiki - Jakucku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miedwiediew znowu straszy. "Przepustka do dalszych działań"

Mieszkańcy nie mogą głosować

Ministerstwo Nauki i Technologii Federacji Rosyjskiej przeprowadza głosowanie, które dotyczy podłączenia do mobilnej sieci szybkiego internetu. Inwestycja ma być realizowana w  małych miejscowości, które liczą od 100 do 500 mieszkańców. Ci, którzy mieszkają w odległych wioskach zlokalizowanych w Jakucji, nie mogą uczestniczyć w głosowaniu, ponieważ... nie ma tam internetu albo połączenie jest niestabilne i nie można dostać się na portal Służb Państwowych.

Ludzie mówią, że to kpina

Kuriozalną sytuację zauważają nie tylko lokalne media, ale problem widoczny jest również wśród deputowanych Jakucji. Jelena Gołomariewa ze Zgromadzenia Narodowego republiki powiedziała, że wiele osób czuje się wykluczonych. - Ludzie z małych wiosek informują mnie, że to jakaś kpina. Piszą o tym, jak mają głosować bez internetu. Mówią, że trzeba mieć internet, żeby oddać głos - powiedziała.

Brak poczty i internetu

Gołomariewa przytacza przykład wsi Niżneńsk. Mieszkańcy miejscowości nie mogą nawet odwołać się od głosowania i wysłać alternatywnej opcji tradycyjną pocztą, ponieważ w Niżneńsku nie ma nawet... placówki pocztowej.

Głosowanie online zorganizowane przez Ministerstwo Nauki i Technologii trwa do 16 listopada br., a zgłoszenia pocztowe można wysyłać do Moskwy do 26 listopada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
internet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP