Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

W Sztokholmie powstanie "największe miasto z drewna na świecie". Ma przypominać las

9
Podziel się:

Sztokholm Wood City - tak będzie nazywać się największe osiedle z masywnego drewna, którego budowa ruszy w 2025 r. w stolicy Szwecji. Drewniane miasto ma zawierać do 2 tys. domów o łącznej powierzchni 250 tys. m kw., a całość przypominać las.

W Sztokholmie powstanie "największe miasto z drewna na świecie". Ma przypominać las
Szwedzkie miasto z drewna ma nawiązywać do lasu (Vision, Atrium Ljungberg, White Arkitekter, mat. prasowe)

Projekt, który ma zostać zrealizowany w sztokholmskiej dzielnicy Sickla, został nazwany "największym drewnianym miastem na świecie". W opinii dewelopera Atrium Ljungberg, w trakcie budowy wykorzystane zostanie znacznie więcej drewna niż w jakichkolwiek innych projektach.

Jak informuje magazyn architektoniczny dezeen.com za projekt odpowiadają duńskie studio Henning Larsen i szwedzka firma White Arkitekter. Zakłada się, że uda się stworzyć 7 tys. powierzchni biurowych i 2 tys. domów o powierzchni 250 tys. m kw.

Miejski las w Sztokholmie

Nowa drewniana dzielnica, w opinii dewelopera, będzie zawierała elementy inspirowane naturą i została zaprojektowana tak, aby sprawiać wrażenie lasu.

Staraliśmy się stworzyć środowisko miejskie nasycone spokojem lasu, w wyniku czego powstała gęsta, otwarta przestrzeń, która charakteryzuje się wyraźnie minimalistyczną i funkcjonalną estetyką skandynawskiego designu - wyjaśnił Atrium Ljungberg w rozmowie z serwisem dezeen.com.

Ljungberg dodał, że "architekci innowacyjnie włączyli naturalne elementy do konstrukcji". Mowa o zielonych dachach, które mają dobrze izolować oraz dużych oknach wpuszczających naturalne światło. To ma być ucieleśnienie "wizji miasta, które rozwija się w harmonii z naturą".

- Jesteśmy dumni, że możemy przedstawić Stockholm Wood City. To nie tylko ważny krok dla nas jako firmy, ale także historyczny kamień milowy szwedzkiej innowacji - oceniła Annica Ånäs, dyrektor generalny Atrium Ljungberg.

To drewno się nie zapali

Pomysłodawcy zaznaczają, że drewno będzie ognioodporne. Użyte zostanie tzw. drewno inżynieryjne.

"Oprócz tego, że budynki będą wykonane z drewna, materiału, który zarówno wiąże węgiel, jak i emituje mniej dwutlenku węgla niż beton, istnieją również inne korzyści z budowania miast z drewna" - czytamy w magazynie.

W opinii Ljungberga chodzi o mniejszy wpływ na klimat zarówno na etapie budowy, jak i przez cały "cykl życia" osiedla. Ponadto w czasie budowy będzie niższa emisja hałasu.

Kluczem będzie także samodzielne wytwarzanie, magazynowanie oraz współdzielenie energii. Jak to ma wyglądać w praktyce? Tego projektanci na razie nie zdradzili.

Budowa drewnianego miasta w Sztokholmie ruszy w 2025 r. Pierwsze budynki zostaną oddane do użytku w 2027 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
budownictwo
architektura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Waldi
5 miesięcy temu
Rysunek poglądowy, czy to faktyczny projekt? Bo gdybym miał odpowiedzieć na pytanie "co przypomina osiedle na obrazku?", to kto odpowiedziałby, że las? :)
Eko
5 miesięcy temu
A co na to aktywiści,ile drewna potrzeba.
inkbikes
11 miesięcy temu
Ważne, to pisać artykuły że zrozumieniem źródła. Nie powstanie 2 tys domow, a mieszkań! Taka drobna różnica....
hehe
11 miesięcy temu
czy ktoś z was widział drzewa na dachach wieżowców ? a co będzie jak przyjdzie silny wiatr i drzewo spadnie z dachu ?
Marzena
11 miesięcy temu
Coś wspaniałego mieszkać w takim domu czy na takim osiedlu .Zdrowie,cisza,ciepło,natura.Nie da się porównać z żadnym betonem i chemią,plastikami i innym tego typu dziadostwem rakotwórczym. tam będą mieszkać ludzie inteligentni,ceniący zdrowie,spokój i życie w luksusie.Gdyby mnie było stać na taki dom ! Marzenie !