Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Wiadomo, co z dodatkiem węglowym. Minister ogłosiła to oficjalnie

154
Podziel się:

To koniec dodatku węglowego. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, zapewniając o wystarczających zapasach węgla na zimę, poinformowała o zaprzestaniu wsparcia dla ogrzewających dom tym paliwem.

Wiadomo, co z dodatkiem węglowym. Minister ogłosiła to oficjalnie
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa (East News, NewsLubuski)

- Zimą węgla nie zabraknie, nie będzie też dodatku węglowego - ogłosiła minister klimatu Anna Moskwa. W wywiadzie udzielonym dziennikowi "Super Express" podkreśliła, że tej zimy Polacy mogą czuć się bezpiecznie w kontekście ogrzewania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zboża nie można wywieźć, bo w portach leży węgiel. "Można było o tym myśleć od miesięcy"

Koniec z dodatkiem węglowym

- Mamy dużo zapasów węgla z ubiegłego roku i dla gospodarstw domowych, i dla ciepłowni, i dla energetyki. Dostajemy regularnie raporty z energetyki i ciepłowni na temat zapasów. Są miejsca, gdzie ta norma jest przekroczona o 300 proc. - podkreśliła Moskwa.

- Są zapasy, choć oczywiście jest konieczność dokupienia węgla, ale jego nie brakuje, jest powszechnie dostępny - zaznaczyła minister.

Dopytywana, czy skoro węgla jest dużo, to czy jego ceny będą spadać, Moskwa odparła, że "trudno prorokować, ponieważ jest to wolny rynek". - Na pewno nie zachęcamy do czekania z decyzjami dotyczącymi zakupu węgla. Węgla nie brakuje, jego ceny się ustabilizowały i są podobne do tych na rynkach światowych. Węgla więc na pewno nie zabraknie - zapewniła.

Wcześniej w Radiu Zet Moskwa pytana o to, czy w tej zimy będzie przyznawany dodatek węglowy, odpowiedziała, że rząd nie planuje takiego ruchu, "bo ceny węgla się stabilizują". - Gdyby doszło do jakichś zaburzeń na rynku - będziemy interweniować - dodała.

Ustawę o tzw. dodatku węglowym prezydent Andrzej Duda podpisał w sierpniu ubiegłego roku. Przewidywała ona pomoc w wysokości 3 tys. zł przysługującą gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego

Aby otrzymać dodatek węglowy, należało złożyć do gminy wniosek o jego uzyskanie do 30 listopada ubiegłego roku. Jeżeli wniosek został odrzucony, można złożyć go ponownie. Niezbędny był przy tym wpis zgłaszający jedno z powyższych źródeł ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Przy rozpatrywaniu wniosków pod uwagę brany był wpis lub zmiana dokonana w systemie do 11 sierpnia 2022 r.

Łączny budżet przeznaczony na tę formę wsparcia wyniósł 11,5 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(154)
Xyz
9 miesięcy temu
Moskwa zmień okulary na kolorowe animacje
Zielonagóra
9 miesięcy temu
Czy w zamian można tankować za darmo z Odry starsze modele diesla?
Balbina
9 miesięcy temu
Najwyższa pora - znam takich , co z dodatku węglowego mieli czym zaspakajać pragnienie
Outrewy
9 miesięcy temu
Po takich propozycjach to Moskwa może sobie zawiązać półgłówka Ozdobę u szyi i przepłyną ten przedziałek na Mierzei Wiślanej.
ktoś tam
9 miesięcy temu
nie będzie dodatku na węgiel wiec wybory macie z góry przegrane bo ludzie czekają na dodatek w sensie pomógł by tym najuboższym w kupnie nawet tego drzewa zwłaszcza ludziom w pegeerach
...
Następna strona