Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abolicja podatkowa i deklaracje majątkowe niezgodne z konstytucją - orzekł TK

0
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa o abolicji podatkowej i deklaracjach majątkowych jest w całości niezgodna z konstytucją."Wyrok jest ostateczny" - powiedział sędzia Marek Safian prezentując orzeczenie Trybunału.

Ustawa o jednorazowym opodatkowaniu nieujawnionego dochodu zakładała, że podatnicy, którzy ukrywali dotychczas dochody, mogliby ujawnić je i zapłacić jednorazowy podatek w wysokości 12 procent.
Ustawa wprowadzała także deklaracje majątkowe dla osób, które mają pojedyncze elementy wyposażenia mieszkania o wartości ponad 10 tysięcy złotych, samochody o wartości ponad 80 tys. złotych oraz mieszkania o powierzchni ponad 70 metrów kwadratowych .
Rząd liczył, że wpływy budżetowe z abolicji wyniosą w przyszłym roku 600 mln zł.
Jeszcze w październiku wiceminister finansów Halina Wasilewska-Trenkner zapowiedziała, że „utrata 600 mln zł" na skutek potencjalnie negatywnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wymagałaby cięć w wydatkach.
Ustawa zakładała, że osoby, które ujawnią ukrywany dotychczas dochód, zapłaciłyby tylko jednorazowy podatek w wysokości 12%, podczas gdy obowiązujące w Polsce stawki podatku od dochodów osobistych (PIT)
obejmują trzy progi podatkowe: 19, 30 i 40%.
W październiku Prezydent Aleksander Kwaśniewski skierował ustawę do Trybunału, mając wątpliwości co do możliwości naruszenia konstytucyjnej zasady równości, oraz zasady powszechności nakładania ciężarów podatkowych.
Ponadto prezydent miał m.in. obawy co do naruszenia zapisanego w Konstytucji zakazu nadmiernej ingerencji w prawa obywatela, prawa do prywatności, oraz obawę co do naruszenia zasady równości.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)