Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emisja CO2. Polska dostała darmowe pozwolenia

0
Podziel się:

Komisja Europejska zaakceptowała prawie wszystkie wnioski o pozwolenia na emisję CO2 dla polskich elektrowni.

Emisja CO2. Polska dostała darmowe pozwolenia
(PAP/Tomasz Gzell)

Polska uzyskała niemal wszystkie uprawnienia na emisję CO2, o które wnioskowaliśmy do Komisji Europejskiej - powiedział na konferencji prasowej wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

W trosce o konkurencyjność przemysłu UE, w pakiecie klimatyczno-energetycznym UE z 2008 r. przewidziano, że część uprawnień na lata 2013-2020 będzie przyznawana za darmo, w zależności od stosowanej przez firmy technologii: im mniej emisji CO2, tym większa część bezpłatnych praw do emisji.

- _ To co było osiągnięciem Rady Europejskiej z udziałem pana premiera Tuska, by Polska miała okres przejściowy, żeby mogła korzystać z darmowych uprawnień, zostało wykorzystane. Instytucje europejskie "ćwiczyły" polską administrację dość mocno. Dzięki współpracy m.in. z firmami uzyskaliśmy prawie wszystkie wnioskowane uprawnienia _ - zaznaczył wicepremier Pawlak.

Polskie elektrownie i elektrociepłownie na bazie przyznanych pozwoleń będą mogły wyemitować _ za darmo _ przez siedem lat 404 mln 650 tys. 354 t. CO2, z czego ponad 77 mln w 2013 r. Potem coraz więcej pozwoleń będą musiały kupować, ponieważ z roku na rok liczba darmowych pozwoleń będzie spadać. I tak w 2019 r. polskie elektrownie bezpłatnie otrzymają tylko 32 mln pozwoleń, a od 2020 r. nie mogą już liczyć na żadne darmowe pozwolenia.

Komisja Europejska zaakceptowała w połowie lipca polski wniosek o przydział darmowych pozwoleń na emisję CO2 dla elektrowni na lata 2013-19, ale pod warunkiem metodologicznych poprawek w podziale. KE nie zaliczyła też 30 inwestycji do planu modernizacji energetyki.

Czytaj więcej w Money.pl
Inwestujemy w elektrownie. Co z emisją CO2? Planowane m.in. przez PGE, Tauron i Eneę nowe bloki energetyczne nie dostaną darmowych uprawnień do emisji CO2.
Kolejna branża na celowniku KE. Tym razem... Rozporządzenie ma zobowiązać producentów samochodów, w tym vanów, do stosowania niskoemisyjnych technologii.
KE chce wyższych cen. Zaszkodzi Polsce? Komisja Europejska ma dziś zaproponować zmiany w planie sprzedaży pozwoleń na emisję dwutlenku węgla. Chce wstrzymać część uprawnień, by podnieść ich cenę, co nie podoba się Polsce.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)