Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Pożary wysypisk śmieci skaziły ziemię. Wysokie stężenia niebezpiecznych substancji

14
Podziel się:

Greenpeace zapowiada skierowanie sprawy do prokuratury.

Pożar wysypiska w Zgierzu.
Pożar wysypiska w Zgierzu. (Lukasz Szelag/REPORTER)

Badanie próbek gleby pobranej na miejscu pożarów miejsc składowania śmieci w Zgierzu i Trzebini wykazały poważne skażenie arsenem, ołowiem i kadmem. – Skala pożarów i wyniki analiz są zatrważające - alarmuje Greenpeace.

Greenpeace zapowiada skierowanie sprawy do prokuratury. Ekolodzy składają do Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi i Krakowie zawiadomienia o wystąpieniu szkody w środowisku. A sprawa jest poważna.

- Do środowiska zostały uwolnione niebezpieczne dla zdrowia substancje, w tym metale ciężkie, które mogą uszkadzać układ nerwowy, krwionośny i oddechowy. W próbkach wykryto również duże stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, których toksyczność jest niezmiernie wysoka – stwierdza prof. dr hab. inż. Adam Grochowalski z Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskie

Badanie próbek gleby pobranej na miejscu pożarów miejsc składowania śmieci w Zgierzu i Trzebini wykazały poważne skażenie arsenem, ołowiem i kadmem.

– Skala pożarów i wyniki naszych analiz są zatrważające. Płonące odpady stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. Należy jak najszybciej podjąć kroki, by winni ponieśli odpowiedzialność, dlatego zgłosimy sprawy do RDOŚ – zaznacza – Magdalena Figura z Greenpeace Polska. - Minister środowiska powinien też wzmocnić instytucje odpowiedzialne za kontrolę takich miejsc, jak magazyny odpadów, by miały one realne narzędzia ochrony środowiska naturalnego i zdrowia ludzi. Również strona społeczna powinna uzyskać dodatkowe uprawnienia w postępowaniach dotyczących przestępstw przeciwko środowisku – podkreśla.

Zobacz także: Zwieźli im do wsi nielegalne śmieci z Niemiec:

Jak twierdzi Greenpeace wadliwe przepisy, niewłaściwa kontrola oraz niewystarczająca liczba instalacji do utylizacji odpadów prowadzą do patologii i powstania szarej strefy. Pożar składowiska to ogromne zagrożenie dla ludzi i środowiska, ale jednocześnie sprawne pozbycie się problemu dla właściciela.

money.pl

Najwyższa Izba Kontroli już w marcu ubiegłego roku ostrzegała, że obowiązujące przepisy mogą doprowadzić do aktywizacji szarej strefy, a nawet do podpaleń odpadów. Niestety, zgodnie z przewidywaniami NIK od początku roku doszło do ponad 80 pożarów w miejscach magazynowania odpadów (potocznie nazywanych składowiskami). Często płonęły tworzywa sztuczne, opony i elektrośmieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Borat
6 lat temu
Tak to przez PiS zasmiecili Polskę bo ukrucili papierosy VAT to ludzie kabinuja i tak polska została smietnikiem
lopq
6 lat temu
Ciekawe czy nadal są wpuszczane smrody do naszego kraju.
forest
6 lat temu
Greenpeace troszczy się tylko o własne kieszenie. Zaś prokuratura zajęła się tym już znacznie wcześniej. Szkoda, że tym razem Greenpaece mając wiedzę, że do takich POdpaleń może dojść nie przykuła się łańcuchami i w ten sposób broniła przed dostępem POdpalaczy do składowisk zapobiegając w ten sposób skażeniu powietrza i gleby. Te odpady leżały tam już prawie 3 lata, niektóre więcej. Co wtedy robiła Greenpeace? Pilnowała by korniki nie były głodne.
szewc zawinił...
6 lat temu
Znaczy donosiciele na kominy sąsiadów daremną i niepotrzebną pracę wykonali.
Hmmm
6 lat temu
Pajacom z Greenpeace jakoś nie przeszkadzały te pozary za PO.