Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

KGHM może zwiększać inwestycje w Chile. Wątpliwe, by spółka chciała korzystać z nowych uprawnień

5
Podziel się:

KGHM dostał zgodę na zwiększenie przerobu rudy miedzi w Chile. Wątpliwe, by gigant miedziowy chciał jednak z niego skorzystać.

KGHM ma możliwośc rozwijania inwestycji w Chile
KGHM ma możliwośc rozwijania inwestycji w Chile (kghm)

KGHM ma zgodę na zwiększenie przerobu rudy miedzi w Chile. Nowa opcja rozwoju wynika ze zgody, która uzyskała w miniony poniedziałek chilijska kopalnia Sierra Gorda, należąca do grupy KGHM. Nie wiadomo, czy koncern skorzysta z tej możliwości, gdyż skorzystanie z uprawnienia będzie się wiązało z koniecznością zainwestowania 2 mld dolarów – informuje "Puls Biznesu".

- Wniosek o wydanie pozwolenia został złożony w maju 2017 r. Obejmuje między innymi dostosowanie projektu składowiska odpadów poflotacyjnych, wraz z nowym modelem jego zamknięcia, do wymogów prawnych obowiązujących w Chile – napisał koncern w odpowiedzi na pytania dziennikarzy "Pulsu Biznesu".

KGHM podkreśla, że pozwolenie wyznacza jedynie maksymalnie poziomy przerobu rudy, ale nie stanowi zobowiązania do zwiększenia produkcji.

Nowy prezes koncentruje się na Polsce

Nowy prezes KGHM Marcin Chludziński, który rozpoczął urzędowanie półtora miesiąca temu wskazywał niedawno, że interesuje go rozwój wydobycia w kraju. O aktywach zagranicznych mówi niewiele. Wiadomo jednak, że we wrześniu spotka się w Japonii z Sumitomo, japońskim gigantem, który jest współudziałowcem kopalni Sierra Gorda.

Zobacz także: Sierra Gorda będzie zyskowna. KGHM musi nad nią jednak nadal pracować

Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK wątpi, by miedziowy gigant wykorzystał uzyskane pozwolenie.

- KGHM-u nie stać na ekspansję, bo ryzyka związane z nakładami i harmonogramem są zbyt duże. Sprzedaż kopalni byłaby racjonalna, ale jesteśmy prawie pewni, że potencjalne negocjacje trwałyby całe wieki – napisał w notce informacyjnej.

Analityk przypomniał, że budowa kopalni Sierra Gorda pochłonęła dwa razy więcej czasu i pieniędzy niż pierwotnie zakładano. Jej rozbudowa również mogłaby wygenerować nieplanowane koszty.

- Szczęśliwie koncentracja nowego zarządu na aktywach krajowych czyni ten scenariusz mało prawdopodobnym – przekonuje Paweł Puchalski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Utopcie jeszc...
5 lata temu
Sierra Gorda będzie za chwilę otoczona i dojona w Chile. Pojawi się mnóstwo ekspertów ,pod przykrywką.
prezes
6 lat temu
KGHM utopił miliardy w Chile i w Kanadzie, a miał zapewnic emerytury i 500+
Hehe
6 lat temu
Jeżeli jest sens ekonomiczny to właśnie inwestycje zagraniczne powinny być priorytetem aby nie wykorzystywać zasobów własnych a firma przynosiła zyski ale znając ludzi z PIS Oni myślą inaczej i pseudo patryjotyzm woli wykorzystywać własny kraj i naród bo nie pomyśli że rozwój międzynarodowy jest wazniejszy bo pieniądze z zewnątrz przywiezione do Polski powiększają pole pieniędzy w kraju
wolontariusz
6 lat temu
Ciarki mnie przechodzą jak pomyślę o tym, że pomazaniec PiS inwestuje.
lork
6 lat temu
KGHM: chcę waszych pieniędzy! a dla was rozwój, trwałość, satysfakcja itp. będziecie zadowoleni. Pozdrawiam.