Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak chce unieważnić opcje. Ma projekt ustawy

0
Podziel się:

Minister gospodarki przedstawi swój pomysł na wtorkowym posiedzeniu rządu.

Pawlak chce unieważnić opcje. Ma projekt ustawy
(PAP/Jacek Turczyk)

WicepremierWaldemar Pawlakbędzie chciał wprowadzić do porządku obrad wtorkowego posiedzenia rządu projekt ustawy o unieważnieniu zawieranych z bankami niekorzystnych dla klientów umów na opcje walutowe.

Jeśli rząd nie zgodzi się na takie rozwiązania, klub Polskiego Stronnictwa Ludowego sam wniesie do Sejmu projekt takiej ustawy - zapowiedział Pawlak.

_ - Będziemy zmierzać do tego, by na posiedzeniu rządu jutro, zaproponować rozwiązanie, które by bazowało na dyrektywie europejskiej MiFID (Markets in Financial Instruments Directive) i wprowadzało mechanizm bezpośrednio tak, by te transakcje, które były zawarte z naruszeniem zasad określonych w tej dyrektywie mogły być unieważnione _ - powiedział.

MiFID to dyrektywa dotycząca rynków instrumentów finansowych. Tworzą ją unijne przepisy mające na celu przede wszystkim ochronę klientów instytucji finansowych. Powinni być oni dokładnie informowani m.in. o ryzyku, jakie może wiązać się z konkretną inwestycją, a także o kosztach. Klienci muszą też otrzymać informacje o swoich prawach.

Wicepremier podkreślił, że dyrektywy MiFID do polskiego prawa nie wprowadzono - jego zdaniem - z powodu zaniedbań polityków, którzy zajmowali się _ konfrontacjami _, a nie pilnowaniem _ kluczowych dla Polski interesów _.

Raport Money.pl
*Opcje i słaby złoty okradły spółki z zysków * Odlewnie Polskie, Elwo i Krosno już przegrały z kryzysem. Inni ostro tną prognozowane wcześniej wyniki. Powód: straty na opcjach. zobacz raport Money.pl

Pawlak podkreślił, że obecnie trzeba zastosować nadzwyczajne rozwiązania by _ przywrócić porządek prawny i zadbać o uczciwe przejrzyste, transparentne warunki prowadzenia transakcji _.

Wicepremier przypomniał, że podstawy prawne dla unieważnienia takich umów na opcje można wywieść z prawa europejskiego, a nawet kodeksu cywilnego - umowy bowiem nie mogą prowadzić do wyzysku żadnej ze stron.

Zamiast bezpieczeństwa - widmo katastrofy

Kilkanaście miesięcy temu, kiedy złoty umacniał się, przedsiębiorcy sprzedający swoje usługi bądź towary za waluty obce, w obawie przed stratami, zawierali z bankami umowy dotyczące tzw. opcji walutowych. Chcieli w ten sposób zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym.

Ze względu na straty na opcjach walutowych kilka spółek złożyło już wnioski o upadłość. Z giełdowych firm do tej pory uczyniły to Odlewnie Polskie, Elwo (zależna od giełdowego Rafako)
oraz Krosno. Ich zobowiązania z tytułu umów opcyjnych przekroczyły wartość majątku.

Mniejsze zyski, lub wręcz straty, ze względu na nietrafione inwestycje w opcje odnotuje znacznie więcej przedsiębiorstw.

Spółka Data komunikatu Treść komunikatu zmiana kursu od dnia publikacji
Ciech 07.11.2008r. obniżenie prognozy zysku za 2008r. - 41 proc.
Odlewnie 16.01.2009r. wniosek o upadłość - 53 proc.
Cersanit 27.01.2009r. strata na opcjach walutowych - 10 proc.
BRE Bank 20.01.2009r. wstępne wyniki za IV kwartał 2008r. -23 proc.
Krosno 30.01.2009r. wniosek o upadłość -21 proc.

stopy zwrotu po sesji w dn. 02.02.2009r.

Poszkodowana jest również największa firma chemiczna w Polsce - Ciech, która pod koniec zeszłego roku obniżyła prognozy zysku za 2008 rok aż o 60 proc. z 225 mln do 88 mln zł w wyniku. Tak duża zmiana to wynik ogromnych strat jakie spółka poniosła właśnie na transakcjach walutowych.

| Komentarz Money.pl |
| --- |
|

Paweł Satalecki, analityk Propozycja pana premiera jest lekko mówiąc zaskakująca. Dyrektywa MiFID oczywiście zajmuje się takimi przypadkami jak nieinformowanie klienta o ryzyku, ale z reguły rozpatruje się ją w poszczególnych, konkretnych przypadkach. Tu mowa o kilku tysiącach przedsiębiorstw. Nie wiem jak premier Pawlak, czy PSL, chciałoby udowodnić, że przedsiębiorstwa nie wiedziały nic o ryzyku. Może potem anulujemy wszystkie długi, bo klient nie wiedział, że przez kryzys firma zwolni go z pracy? Nie wyobrażam sobie, aby ta wiadomość nie została złagodzona w jakiś sposób. Gdyby opcje zostały anulowane, nie chciałby być w skórze banków. |

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)