Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd negocjuje z szejkami. We Francji

0
Podziel się:

Premier i minister gospodarki namawiali premiera Kataru do kolejnych inwestycji w Polsce.

Rząd negocjuje z szejkami. We Francji
(kprm.gov.pl)

Premier i minister gospodarki namawiali premiera Kataru do kolejnych inwestycji.Związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego.

Spotkanie we Francji zorganizował premier Kataru i jednocześnie szef tamtejszej dyplomacji, szejk Hamadem Bin Jassim Bin Jabor Al-Thanim. ZDonaldem Tuskiemi ministremAleksandrem Grademrozmawiał o strategicznej współpracy gospodarczej oraz możliwym zaangażowaniu katarskiego kapitału w Polsce.

W ubiegłym roku obroty handlowe między Polską a Katarem wyniosły 115 milionów dolarów. Opierały się głównie na polskim eksporcie maszyn i urządzeń rolniczych, pojazdów oraz maszyn i instalacji przemysłowych i laboratoryjnych.
Pod koniec czerwca w Doha PGNiG oraz Qatargas Operating Company podpisały długoterminową umowę na dostawy gazu skroplonego oraz budowę terminala gazu skroplonego w Świnoujściu.

Umowa zapewnia dostawy z Kataru około jednego miliona ton LNG rocznie od 2014 roku przez 20 lat.

Krok w stronę dywersyfikacji

Przy okazji gazowego kryzysu na początku roku gazoport wymieniany był jako jeden z ważniejszych elementów dywersyfikacji dostaw gazu. Niezbędnej, by uniezależnić się od dostaw zza wschodniej granicy.

Gaz z rodzimych złóż pokrywa niewiele ponad 30 procent zapotrzebowania. Zdecydowaną większość wydobywa PGNiG, choć to wydobycie w ostatnich latach nieznacznie spadło, ale planowany jest jego wzrost. - _ Koncern zwiększy wydobycie do ok. 6,2 mld m. sześc. _ - poinformowano w strategii spółki do roku 2015.

źródło: PGNiG

Dostawy z Kataru mają wynosić rocznie mniej więcej jedną trzecią krajowego wydobycia. Umowa przewiduje dostarczanie 1,5 mld m sześc. gazu LNG rocznie. Średnia wartość, według umowy, to około 500 mln dolarów rocznie.

Raport Money.pl
*Co będzie, gdy wprowadzą 10. stopień zasilania? * Biorąc pod uwagę przychody firm w ostatnich latach, wstrzymanie produkcji na jeden dzień w Orlenie mogłoby przynieść straty w wysokości około 5 mln złotych. W Puławach spowodowałoby straty w wysokości ok. 2,5 miliona złotych. Ucierpiałaby cała gospodarka. zobacz raport Money.pl
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)