Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Producenci owoców i warzyw pod lupą CBA. Biuro zawiadamia prokuraturę

22
Podziel się:

Działanie poznańskiej grupy producentów owoców i warzyw miało, zdaniem CBA, narazić ARMIR na blisko 31 mln zł straty. Jak twierdzą śledczy, swoich obowiązków nie dopełniły też lokalne władze samorządowe. CBA składa zawiadomienie do prokuratury.

Z ustaleń CBA wynika, że działania grupy producentów miały narazić państwową agencję na 31 mln złotych straty
Z ustaleń CBA wynika, że działania grupy producentów miały narazić państwową agencję na 31 mln złotych straty (STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Działanie poznańskiej grupy producentów owoców i warzyw miało, zdaniem CBA, narazić ARMiR na blisko 31 mln zł straty. Jak twierdzą śledczy, swoich obowiązków nie dopełniły też lokalne władze samorządowe. CBA składa zawiadomienie do prokuratury.

Jak ustaliło CBA, grupa producencka miała dokonać sztucznego podziału areałów. Członkowie mieli utworzyć nowe gospodarstwa rolne, dzieląc jedno już istniejące w ramach darowizny przekazanej przez członków rodziny. Grupa liczyła 5 osób, spełniła więc warunek wymagany do otrzymania dotacji.

Po podziale w 2008 i 2012 roku regionalny oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przelał na konta producentów prawie 31 milionów złotych.

Zdaniem kontrolerów CBA, swoich obowiązków nie dopełnili też urzędnicy, którzy uznali grupę producencką za prawidłowo utworzoną.

Zobacz także: "Money. To się liczy". Gościem: Ewelina Gulbinowicz - Menedżer ds. Marketingu Alior Banku

Niedopełnienie obowiązków CBA zarzuca dyrektorowi Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz podległym mu pracownikom.

Kontrolerzy z poznańskiej delegatury Biura złożyli do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(22)
????
6 lat temu
widac nie docenili rolników
Qwerty
6 lat temu
Niech mi ktoś wytłumaczy, w jakim kodeksie, czy ustawie jest napisane, że nie można dzielić gospodarstwa na mniejsze??? Czy darowizna lub sprzedaż gruntów jest w RP zakazana ???
Anty PiS / PC
6 lat temu
Pisowskiemu rządowi i jego agenturom nie spodobał się protest rolników i zamiast ścigać pośredników za przekręty i zmowę cenową wolą zniszczyć rolników byleby wykazać że coś tam robią . Jeżeli ten proces niszczenia rodzimej produkcji rolników będzie się utrzymywał to już niedługo będziemy kupować produkty rolne zza wschodniej granicy bądź z innych krajów UE . Lecz najdziwniejsze w tym wszystkim jest to że mimo nałożenia sankcji na Rosję sprowadza się z niej coraz więcej towarów w tym niestety najwięcej jest węgla o bardzo słabych parametrach który mieszany jest z krajowym i sprzedawany jako krajowy z przebiciem cenowym dochodzącym do 400% . Niestety rząd jak i sam PiS olewa to wszystko w myśl swej polityki dobrej zmiany która jak widać ma na celu zniszczenie wszystkiego co się tylko da w naszej gospodarce już i tak bardzo okrojonej przez tyle lat od czasu transformacji . A żeby było jeszcze ciekawiej to rząd wraz z PiS-em chce położyć łapska na funduszach norweskich a że fundatorzy mają odmienne zdanie co do podziału to jak zwykle ucierpią rolnicy bo jak już wiemy dopłaty są już zmniejszone a rozdzielane są przez ministra a nie jak dawniej więc ci którzy są krytyczni wobec PiS niedostaną nic . To jak ta nasza gospodarka niema pierdyknąć skoro jeden gostek decyduje kto ile dostanie
Sadowy
6 lat temu
Zamiast "prześwietlać" POŚREDNIKÓW ,narzucajacych marże , czepiają się komasujących areał.Wiadomo ze na większym gospodaruje się ekonomicznej. To nie producent ustala ceny a rynek , a w zasadzie windują je pośrednicy. Oferują ceny poniżej kosztów produkcji po to by potem przed ostatnim ogniwem (klientem) windowac je dla zysku
rtu
6 lat temu
a kto kupuje te spleśniałe dziadostwo na prochach
...
Następna strona