Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protest rolników w Warszawie. "Przeciwko bezsilności państwa"

139
Podziel się:

Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw (Unia Warzywno-Ziemniaczana) zorganizowało 13 lipca ogólnorolniczy protest w Warszawie. Rolnicy przyjechali do stolicy, by zwrócić uwagę na niskie ceny w skupach i inne problemy, które trapią ich od lat.

Manifestacja rozpoczęła się na Placu Konstytucji.
Manifestacja rozpoczęła się na Placu Konstytucji. (PAP/Jakub Kamiński)
bEKedfQl

Manifestacja rozpoczęła się o 13:00 na Placu Konstytucji w Warszawie. Protestujący przeszli stamtąd przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. W swoich działaniach pominęli Ministerstwo Rolnictwa, bo uznali, że instytucja ta jest na tyle nieudolna, że nie ma powodu, by tam iść.

Chcą przekazać na ręce premiera Mateusza Morawieckiego list otwarty. Czytamy w nim m.in.:

bEKedfQn

"My, jedna trzecia polskiego społeczeństwa, produkujący na polskie stoły, na których jeszcze królują polskie mięsa, polskie owoce i polskie warzywa, dzisiaj wyszliśmy na ulicę. Protestujemy przeciwko bezsilności państwa, od którego nie chcemy jałmużny, ale tylko spełnienia swoich podstawowych funkcji, w tym kontroli nad monopolistycznymi praktykami, których nie jesteście w stanie wykazać i nie wykażecie".

Autorzy zwracają uwagę, że od 30 lat ponoszą konsekwencje "nieprzemyślanej polityki, polegającej na wyprzedaniu polskiego kapitału".

#

"Żądamy zmian i wprowadzimy je, skoro wy nie potraficie lub nie chcecie tego zrobić. Mamy prawo żyć godnie, mamy prawo sprzedawać dobre polskie produkty za godziwą cenę i zdrowo żywić polskie społeczeństwo. Mamy prawo powiedzieć konsumentom, że to nie my dyktujemy zawyżone ceny produktów. Mamy prawo poinformować, że to nie my produkujemy ten syf, przez który chorują, a który dominuje na półkach supermarketów, bo zachodni konsument nie che go jeść. I po to tu dzisiaj jesteśmy!" - tłumaczą rolnicy w piśmie do premiera.

W ostatnich tygodniach coraz głośniej mówi się o złej sytuacji polskich sadowników. O dramatycznie niskich cenach w skupach, zalewie zagranicznych owoców - w tym ukraińskich.

bEKedfQt

Polscy producenci cały czas próbują zwracać na to uwagę, jednak ich działania były zbyt rozproszone. Mają nadzieję, że piątkowa manifestacja okaże się przełomem.

- Chcemy skoordynować akcję protestacyjną. Jedni mówią, żeby protestować na drogach, inni mówią, żeby pod zakładami przetwórczymi. Trzeci, tak jak w tym przypadku, żeby to było w Warszawie. Chcemy to wszystko opanować, żeby te nasze działania się nie rozjechały i były skuteczne – powiedział w rozmowie z money.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Manifestujący zapowiadają, że 6 sierpnia przedstawią premierowi listę postulatów.

bEKedfQu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEKedfQO
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(139)
Spyta
3 lata temu
chcecie miec czyste powietrze, bez smogu to sie cieszcie ze paliwo drozeje przez trumpa i arabow co sie na nim odgrywaja
Mad
3 lata temu
oplata emisyjna nie odbije sie na nas. to beda pokrywaly paliwowe korporacje, a nie ludzie. przeciez to nie przez to podrozalo paliwo tylko przez arabow i zydow
ozi
3 lata temu
Ceny paliw zależą od notowań ropy naftowej. dlatego teraz paliwo poszlo w gore. Arabowie skacza trumpowi
bEKedfQP
kasek
3 lata temu
równość obywateli.pluton policji wyciaga z szeregów protestujacych dwie kobiety które zapaliły flary,spisuje,a wladza represjonuje.protestuja rolnicy,pod nogi szpalera policjantów pachołkow,rolnicy rzycaja kobialki z malinami i innymi owocami i nic.wniosek:tchórzliwa włADZA ATAKUJE I REPRESJONUJE TYLKO SŁABYCH ,a przed silnymi ucieka.
Agnieszka
3 lata temu
Mówicie , że mamy dopłaty , że unia nam daje .Zabierzcie w cholerę te marne dopłaty. My mamy ziemię, maszyny, ogromną wiedzę, lata praktyki i chęci do pracy tylko pozwólcie nam godnie zarabiać. Rolnicy odpowiadają za bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju. Produkujemy dobrą żywność . Chcemy tylko godnie żyć!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona