Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przy granicy może powstać fabryka szkodliwa dla środowiska. GDOŚ pisze do Białorusinów

9
Podziel się:

W przygranicznym Brześciu ma powstać chińska fabryka akumulatorów. Nieodpowiednio zabezpieczona, może doprowadzić do skażenia powietrza i wody. Mieszkańcy protestują. Białoruskie władze nie poinformowały jeszcze strony polskiej o inwestycji.

Przy granicy może powstać fabryka, która może oddziaływać na nasz kraj
Przy granicy może powstać fabryka, która może oddziaływać na nasz kraj (Bartosz Krupa)

Mieszkańcy Brześcia nie chcą u siebie fabryki. Jak informuje telewizja Biełsat, od kilku tygodniu ludzie organizują ciche protesty. Wygląda to tak: zbierają się na placu w centrum miasta, niby przychodzą karmić ptaki. Było też spotkanie mieszkańców z przedsiębiorcami, jednak bez porozumienia.

Fabrykę akumulatorów samochodowych, jak donosi "Dziennik Wschodni", buduje w brzeskiej strefie ekonomicznej chińska firma iPower. Kosztować ma 20 milionów dolarów i powstać na 5-hektarowej działce. Ale szczegółów brak.

**Polacy nic nie wiedzą**

Białorusini podpisali transgraniczną konwencję o ocenach oddziaływania na środowisko. Oznacza to, że gdyby inwestycja mogła mieć znaczący wpływ na przyrodę, powinni nas o tym poinformować. A Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska żadnych informacji nie otrzymała.

W tej sprawie ma jedynie informacje od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. RDOŚ dostał podobno "zapytania ze strony społeczeństwa" w sprawie fabryki. Dlatego Generalna Dyrekcja wystosowała pismo do Białorusinów.

Jak mówi rzecznik GDOŚ Monika Jakubiak, zgodnie z konwencją Polska ma prawo przedyskutować z sąsiadami, czy ta inwestycja może negatywnie oddziaływać na nasz kraj i przygranicznych mieszkańców.

**Przy granicy spokojnie**

Po naszej stronie granicy najbliższą od Brześcia miejscowością jest Terespol. Burmistrz miasteczka Jacek Danieluk przyznaje, że słyszał o sprawie, ale nie widzi powodu do niepokoju.

- Gdzieś tam słyszałem, że taka inwestycja ma być i na tym moja wiedza się kończy. Żaden mieszkaniec Terespola, radny, dyrektor czy przyjezdny - z kimkolwiek bym nie rozmawiał - nie zaczepia, nie pyta o to. Według mnie nie ma tego tematu w Terespolu - zapewnia burmistrz i dodaje, że współpraca z sąsiadami zza granicy układa się bardzo dobrze. Zaznacza, że dotychczas nikt z władz Brześcia tego tematu nie poruszał.

Zobacz także: Zobacz: Smog - niebezpieczna, toksyczna mgła

**Kwasy i metale ciężkie**

Dr Lech Magrel z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej mówi, że tego typu zakłady działają na całym świecie, a o ich bezpieczeństwie decyduje zachowanie norm bezpieczeństwa.

- To może być zakład, który może oddziaływać niekorzystnie na środowisko. W tej chwili można, jak ja to mówię, ze ścieków zrobić wodę do picia. Technologia jest bardzo wysoka. Wszystko zależy od wielkości produkcji, od tego jakiej technologii będą używać i jak będą utylizować odpady - wyjaśnia naukowiec.

Magrel tłumaczy, że zagrożenie dla życia i zdrowia stanowić mogą opary zawierające kwasy i metale ciężkie. Niebezpieczne mogą być kwaśne albo zasadowe ścieki - zwłaszcza dla Polaków.

- Białorusini i tak nas trują, bo oczyszczalnia ścieków w Brześciu nie działa zbyt efektywnie i słabo oczyszczone wody płyną do nas Bugiem. Gdyby doszły do tego ścieki z tej fabryki, to zdecydowanie nie byłoby to dla nas korzystne - ocenia naukowiec.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
waylander
6 lat temu
Cichy protest? To znaczy protestuja tak zeby nikt sie nie zorientowal, niby karmia ptaki, jakby co ale tak naprawde to tylko oni wiedza ze protestuja, podoba mi sie ten pomysl, tylko zeby ich ktos nie wydal
rezz
6 lat temu
Wolnoć Tomku w swoim domku! Sprawy Polski kończą się na granicach Polski i zagraniczny zakład na zagranicznej ziemi to nie nasza sprawa. Ponownie moralność Kalego - nam nie będą mówić, co nam wolno, a czego nie, ale my możemy!
Poznaj 7 praw...
6 lat temu
Poznaj 7 prawdziwych recenzji oraz opinii naszych ekspertów na temat firmy iPower zanim się zarejstrujesz i zobacz, dlaczego plasuje się ona na miejscu 4083 wśród wszystkich 4087 firm hostingowych.
ja
6 lat temu
nie dajcie się EKOTERRORYSTOM, w latach 80 tez był smog i nikt z tym nie walczył, na ulicach jest coraz więcej aut w tym diesli i smród będzie, to samo tyczy się pieców na węgiel. Chcą biednym ludziom wcisnąć jakieś grosze zapomogi żeby przeszli na drogi gaz, chcą nas uzależnić od drogiego i dziadowskiego opalania gazem, nie dajcie się powtarzam bo będziemy słono płacić. Węgiel dla Polski zawsze był alternatywą, mamy bardzo dobry węgiel i dla tego zamykają nam kopalnie.
antyklerykał
6 lat temu
a pingwiny kopulują bez ZGORY władz polski katolickiej, ostatni skansen średniowiecznej europy to składowisko toksycznych odpadów, przyjdzie czas że "przypadkowe społeczeństwo" zapłaci wysoką cenę !!!!!!!!!!