Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Najwięksi truciciele w Europie. Bełchatów liderem

139
Podziel się:

Elektrownie w Bełchatowie i Kozienicach zajmują pierwsze i czwarte miejsce największych trucicieli w Europie - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska.

Najwięksi truciciele w Europie. Bełchatów liderem
(Adam Staskiewicz/ EastNews)

Wśród najbardziej zanieczyszczających wodę i powietrze obiektów na naszym kontynencie, aż pięć znajduje się w Polsce. To daje nam w tym zestawieniu niechlubne trzecie miejsce.

Raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) uwzględnia dane z 2015 r. Wynika z nich, że elektrownie węglowe są największym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Europie. A wśród nich prym wiedzie polska elektrownia w Bełchatowie. Eksperci uwzględnili emisję dwutlenku węgla, dwutlenku siarki oraz tlenków azotu. Ale to nie koniec złych wiadomości. Do czołówki załapała się także elektrownia w Kozienicach, zajmująca czwarte miejsce. Drugie przypadło elektrowni Drax w Wielkiej Brytanii, a trzecie zajęła niemiecka Jänschwalde.

Zobacz także: Sprawdź: czy płacimy za dużo za prąd?

W badaniu uwzględniono 35 tys. elektrowni, kopalni, fabryk, hut itp. Dane zbierano w państwach Unii Europejskiej. Uwzględnione są także Islandia, Norwegia, Liechtenstein, Szwajcaria i Serbia.

Elektrownia w Bełchatowie jest największą w Europie elektrownią na węgiel brunatny. W 2015 r. wyemitowała 37 mln ton dwutlenku węgla. Kozienice - 11,6 mln ton.

- Fakt, że polskie elektrownie znalazły się w czołówce największych trucicieli w Europie jest niepokojący, ale jednocześnie to niestety nie jest zaskoczenie. Raport Europejskiej Agencji Środowiska potwierdza to, co wiadomo już od dawna. A mianowicie, że nasza energetyka węglowa jest przestarzała, wysokoemisyjna i szkodliwa dla zdrowia - mówi money.pl specjalistka ds. jakości powietrza HEAL Polska Marlena Kropidłowska.

Podobne wnioski płyną z raportu "Ciemna chmura Europy" opublikowanego w tym roku przez organizacje Health and Environment Alliance (HEAL), Climate Action Network Europe (CAN), WWF i Sandbag. Jak oszacowano w raporcie. emisje z samej energetyki węglowej są odpowiedzialne w Europie za niemal 23 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Kosztów zdrowotne związane ze skutkami oddychania zanieczyszczonym powietrzem wyliczono na 62,3 mld euro.

- Po publikacji takich raportów rządzącym powinna zapalić się ostrzegawcza lampka. Przywiązanie do węgla jest o tyle absurdalne, że z czasem koszty związane z opłatami klimatycznymi, uprawnieniami do emisji, czy wiązane z leczeniem obywateli będą tylko rosły i energetyka węglowa będzie coraz mniej opłacalna. Brniemy w węgiel, podczas gdy cały świat inwestuje coraz więcej w odnawialne źródła energii. Jak tak dalej pójdzie, to Polska już niedługo stanie się energetycznym skansenem - zauważa Marlena Kropidłowska.

Przytacza przykłady Wielkiej Brytanii i Niemiec, których bloki energetyczne również znalazły się w gronie trucicieli. - Wielka Brytania do 2025 r. planuje zamknąć wszystkie bloki węglowe. Niemcy, które emitują najwięcej CO2 w Europie, są w trakcie przebudowy swojej energetyki i mocno promują energię z odnawialnych źródeł. Czyli nie jest tak, że tylko w Polsce jest problem. Tylko że inne kraje ten problem dostrzegają i chcą go rozwiązać - zauważa.

- Nikt nie zażąda zamknięcia elektrowni w Bełchatowie z dnia na dzień. Bo to poprawiłoby jakość powietrza i zmniejszyło emisje CO2, ale jednocześnie 1/5 Polski zostałaby bez prądu. Chodzi o to, żeby nie budować nowych elektrowni, które będą truły kolejne pokolenia oraz o wypracowanie takich rozwiązań, żeby nasza energetyka była bardziej efektywna i bardziej przyjazna środowisku i zdrowiu - podsumowuje Marlena Kropidłowska.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(139)
filtryplus.pl
2 miesiące temu
Niezależnie od tego, czy elektrownie nadal będą funkcjonować, czy też nie warto zadbać o jakość powietrza i środowisko w swoim otoczeniu, w myśl powiedzenia działaj lokalnie myśl globalnie.
dobrawa
5 lata temu
Obecnie po przejściowym wzroście, emisja CO2 przez Polskę (2014 rok) jest taka sama jak w 1970 roku. Wybieranie "rodzynków" emisji CO2 nie ma sensu, bo wszystek Co2 z danego obszaru sie miesza, dając emisje danego państwa, a w tym jesteśmy dopiero na piątym miejscu w Europie. W ogóle nie jest oceniana emisja tlenu z zalesionych obszarów. Jesli emisja CO2 z Niemiec jest dwa i pół razy wyzsza niz w Polsce, a polskie lasy przerabiają niemiecki CO2 na Polski tlen, to powinnismy otrzymać premie za poprawianie powietrza a nie byc karani haraczem za polski CO2? Ale Germanie zawsze znajdą sposób, aby Słowianie płacili im trybut, jak za czasów Mieszka I?
semi
5 lata temu
manipulacja... jak wezmiesz pod uwage ze bełchatow zaopatruje w prad 20% polski to .... po prostu mamy jedna wielką elektrownie u duzo małych... niemcy nie maja tak wielkich , maja rozproszone mniejsze i wielkie halo ?
Waldek
5 lata temu
MANIPULACJA. NAJWIĘKSI TRUCICIELE TO NIEMIECKIE ELEKTROWNIE. Na pierwszym miejscu jest elektrownia w Bełchatowie. Elektrownia w Kozienicach jest na 7 miejscu pod względem emisji CO2. Drugim największym trucicielem jest elektrownia Neurath. W pierwszej dziesiątce są więc 2 elektrownie polskie 7 niemieckich i jedna włoska (na 10). Niemcy właśnie wycieli kawał starej puszczy pod nowa kopalnie węgla kamiennego. Piszcie CAŁĄ prawdę panowie redaktorzy
broda
6 lat temu
Dla dla informacji jak patrzycie na zdjęcie elektrowni to tylko dwa wysoki kominy po prawej totym ze spalania...te niskie po prawej to tylko para wodna ....
...
Następna strona