Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP może obniżyć stopy po przyjęciu ustaw okołobudżetowych

0
Podziel się:

Według ministra finansów Marka Belki miejsce na obniżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej będzie po przyjęciu ustaw okołobudżetowych, co może nastąpić w styczniu.

'Myślę, że główne decyzje w Sejmie zapadną do końca roku, bo najważniejsze dla budżetu są ustawy okołobudżetowe. Gdy Sejm je przyjmie, to można być pewnym, że budżet jest w odpowiednim kształcie' - powiedział w czwartek minister finansów dziennikarzom.

'Wtedy uważałbym, że byłby dobry moment na kolejną obniżkę' - powiedział Belka.

Premier Leszek Miller powiedział we wtorek w Sejmie, że oczekuje w grudniu kolejnej obniżki stóp o 150 punktów bazowych. W przeciwnym razie, zapowiedział, że zwróci się do parlamentu o rozstrzygnięcie sporu między RPP a rządem.

'Spór merytoryczny istnieje od dłuższego czasu. Teraz trzeba poczekać, co się stanie z budżetem państwa, w jakim kształcie zostanie on uchwalony przez parlament' - powiedział Belka.

'RPP nie lubi, jak jej się dyktuje, co i kiedy ma zrobić, i ja to rozumiem. Ale sądzę, że po uchwaleniu budżetu, czy przynajmniej ustaw okołobudżetowych, tworzy się możliwość kolejnej obniżki, którą przyjąłbym z wielką radością i ulgą' - dodał.

Pod koniec listopada RPP obniżyła po raz szósty w tym roku stopy o 150 pkt bazowych. Po ostatniej obniżce członkowie Rady sygnalizowali, że stopy pozostaną stabilne przez pewien czas.

W środę Sejm skierował pakiet ustaw okołobudżetowych do prac w komisjach.

Belka jest też pewien, że nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zgodna z konstytucją i będzie jej bronić przez Trybunałem Konstytucyjnym. Platforma Obywatelska złożyła do Trybunału Konstytucyjnego w czwartek wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

'Po pierwsze, nie znam tekstu tej skargi. Po drugie, będziemy bronić tekstu tej ustawy przez TK. Gdybym nie był pewien (że ustawa jest zgodna z konstytucją), to próbowalibyśmy w trakcie prac sejmowych, albo w trakcie przygotowań ustawę modyfikować' - powiedział Belka.

Nowelizacja zamraża na dwa lata progi podatkowe i wprowadza 20-proc. zryczałtowany podatek od niektórych zysków kapitałowych. Według PO nowelizacja ustawy o PIT narusza zasadę równości wobec prawa, zasadę ochrony praw nabytych, różnicuje podatników, a poza tym napisana jest niestarannie, chaotycznie i nie daje podatnikowi szansy zorientowania się w jego prawach.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)