Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruch przygraniczny z Rosją. Inicjatywa została pozytywnie oceniona

0
Podziel się:

Dziś na ten temat wypowiedzieli się mieszkańcy i przedsiębiorcy objęci strefą.

Ruch przygraniczny z Rosją. Inicjatywa została pozytywnie oceniona
(Leszek Kotarba/East News)

Mieszkańcy i przedsiębiorcy terenów objętych po polskiej stronie małym ruchem granicznym pozytywnie oceniają tę inicjatywę - wynika z badań zaprezentowanych w dziś w Mikołajkach (warmińsko-mazurskie) podczas konferencji podsumowującej rok działania ruchu.

Raporty związane z roczną działalnością małego ruchu granicznego (MRG) między Polską a Rosją na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych przygotowały niezależnie od siebie Laboratorium Badań Społecznych (LBS) oraz Biuro Badań i Analiz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Z obu raportów wynika, że mieszkańcy i przedsiębiorcy terenów objętych po polskiej stronie małym ruchem granicznym pozytywnie oceniają tę inicjatywę (wg raportu LBS 84 proc. mieszkańców oraz 94 proc. przedsiębiorców objętych badaniem), a także 57 proc. badanych samorządów (gmin, miast i starostw).

Zdaniem badanych mały ruch graniczny wpłynął na ożywienie gospodarcze i rozwój turystyki. Co najważniejsze - podkreślono - wzajemne kontakty polsko-rosyjskie wpływają na przełamywanie stereotypów; w ten sposób tworzy się _ nowy kapitał społeczny _.

Badaniem, którego efektem był raport LBS, zostało objętych 400 mieszkańców strefy MRG, 200 przedsiębiorców i 70 proc. jednostek samorządu terytorialnego.

Prezes zarządu LBS Agnieszka Morysińska zaznaczyła, że zaledwie 24 proc. badanych dostrzega minusy MRG, z których największym jest _ tworzenie korków przez rosyjskie samochody przed sklepami w Bartoszycach czy Gdańsku _. _ Na te wskazania należy patrzeć oczywiście z przymrużeniem oka _ - dodała.

Innym minusem MRG wskazywanym przez badanych były utrudnienia i formalności na granicy polsko-rosyjskiej. Zdaniem niektórych respondentów formalności te są na tyle nieprzyjemne, że z tego powodu rezygnują oni z wyjazdów do Rosji.

_ - Proszę, by nie przesadzać, nikt nie obiecywał, że MRG zniesie granicę. Jak ktoś się skarży na działanie granicy, to proszę pojechać do Ameryki Łacińskiej. Nasza granica naprawdę jest dobra, a jedyną osobą, która na tym cierpi jestem ja, bo wydaję rocznie 50 tys. pozwoleń MRG i wiz dla Polaków, a obsadę kadrową mam taką, jak koledzy z Poznania, czy Krakowa, którzy wydają 8-9 tys. pozwoleń i wiz _ - żartował konsul generalny FR w Gdańsku Aleksandr Karaczewcew.

Z raportów wynika, że głównym powodem podróży Polaków i Rosjan są zakupy, ale rośnie liczba Rosjan przyjeżdżających np. do Gdańska, by zwiedzać miasto czy uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych.

Karaczewcew zaapelował do władz samorządowych woj. warmińsko-mazurskiego, by szerzej promowali w Rosji swój region, np. miejsca związane z I wojną światową, czy łowiska, które powinny zainteresować wędkarzy. _ Rosjanie jeżdżą na ryby do Finlandii, bo nie wiedzą, że podobne miejsca są u was _ - dodał rosyjski konsul.

Wiceprezes zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej Anna Bartoszewicz-Pajka zaznaczyła, że połowa Rosjan przyjeżdża do Gdańska na jeden dzień, by np. uczestniczyć w imprezach sportowych czy kulturalnych. _ Chcemy, by znacznie więcej Rosjan zostawało u nas na dłużej _ - przyznała. Zdaniem wiceprezesa zarządu Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i właściciela kilku hoteli w regionie Andrzeja Dowgiałły strefa MRG w tym regionie winna zostać jak najszybciej poszerzona o powiaty iławski i ostródzki.

_ Z powodu tego, że Ostróda jest poza MRG Rosjanie mieli utrudniony dostęp do mistrzostw świata w siatkówce plażowej, które odbywały się w Starych Jabłonkach _ - mówił Dowgiałło. Przyznał, że choć hotelarze odnotowują 100-proc. wzrost odwiedzin klientów z Rosji, to w statystykach hotelarzy nadal prym wiodą klienci z Niemiec. _ Rosjanie wpadają na 2-3 dni i są to wyjazdy zakupowe _ - mówił Dowgiałło.

Burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski przyznawał, że w jego mieście _ pojawiają się powoli tacy Rosjanie, którzy wynajmują drogie jachty i żeglują _. Uczestnicy spotkania podkreślali, że MRG - wbrew ostrzeżeniom - nie wpłynął na wzrost przestępczości w przygranicznych terenach.

W konferencji _ Mały ruch graniczny w teorii i praktyce _, która potrwa do wtorku uczestniczą samorządowcy z Polski (miasta i gminy objęte MRG) oraz ich odpowiednicy ze strony rosyjskiej (szefowie administracji rejonów), przedsiębiorcy polscy i rosyjscy oraz osoby działające w organizacjach pozarządowych.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)