Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Specustawa mieszkaniowa uchwalona przez Sejm. Ministerstwo zapowiada szybsze i tańsze budowanie

15
Podziel się:

Skrócenie czasu przygotowania inwestycji mieszkaniowej z 5 lat do roku oraz określenie standardów dla tych inwestycji - to cele specustawy mieszkaniowej, którą w czwartek uchwalił Sejm.

Dzięki specustawie budowa mieszkań ma być szybsza i sprawniejsza
Dzięki specustawie budowa mieszkań ma być szybsza i sprawniejsza (EAST NEWS)

Skrócenie czasu przygotowania inwestycji mieszkaniowej z 5 lat do roku oraz umożliwienie szybkiej budowy na terenach pokolejowych, poprzemysłowych, powojskowych i rolnych - to jedne z głównych celów specustawy mieszkaniowej, którą w czwartek uchwalił Sejm.

Za sprawą specustawy okres przygotowania inwestycji mieszkaniowych ma się skrócić z pięciu lat do roku. Nowe prawo ma też wprowadzić standardy urbanistyczne, którymi trzeba będzie się kierować.

Standardy urbanistyczne są zróżnicowane ze względu na liczbę mieszkańców: dla gmin, w których liczba nie przekracza 30 tys., od 30 tys. do 100 tys. i powyżej 100 tys. mieszkańców - co odpowiada stopniom zurbanizowania miast i gmin. Samorząd będzie miał prawo zwiększyć lub zmniejszyć w uchwale wymagane od inwestora standardy, ale tylko do 50 proc. założonych wskaźników.

Zobacz też: * *Kwieciński zapowiada dopłaty do czynszów. Nie tylko w blokach z programu Mieszkanie Plus

Ustawa określa m.in. odległości takich inwestycji od przedszkola, szkoły, przystanku komunikacji publicznej, wymaga zapewnienia dostępu do drogi i, zgodnie z zapotrzebowaniem, dostępu m.in. do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz sieci elektroenergetycznej.

Specustawa pozwoli na "uruchomienie" gruntów, które dotąd nie były brane pod uwagę przy budownictwie mieszkaniowym, w tym gruntów rolnych w administracyjnych granicach miast, a także pokolejowych, powojskowych i poprzemysłowych.

Uchwalone przez Sejm przepisy nie pozwalają na inwestowanie na terenach podlegających ochronie.

Jak mówił w Sejmie podczas prac nad ustawą wiceminister infrastruktury Artur Soboń, specustawa zlikwiduje chaos przestrzenny w miastach i zahamuje proces ich rozlewania się.

- Żyjemy w rzeczywistości, którą trzeba poprawić. Wystarczy pojechać po Polsce i zobaczyć, jak wygląda dzisiaj ta rzeczywistość - stwierdził Soboń. - Oczekiwanie Polaków jest takie, by te inwestycje były na dużą skalę i były realizowane jak najszybciej.

Soboń przyznał, że projekt pozwala odchodzić od standardów w niej wyznaczonych, ale jedynie w przypadku gdy gmina podpisze z inwestorem umowę na dowóz dzieci do szkoły.

Podkreślił ponadto, że zapisane w specustawie standardy będą swego rodzaju kontraktem z inwestorem - "jeśli chcesz budować szybciej, musisz spełnić wysokie standardy urbanistyczne i zawsze za zgodą samorządu" - tłumaczył.

Wiceszef MIiR mówił, że dzięki ustawie odrolnieniu może ulec ok. 900 ha gruntów rolnych w polskich miastach.

Soboń podkreślił, że na bazie tej ustawy nie ma możliwości "dogadywania się". - Gmina jest odpowiedzialna za planowanie przestrzenne, to gmina decyduje o zagospodarowaniu terenów i to gmina może wyrazić zgodę na inwestycje mieszkaniowe niezależnie od tego, czy w trybie planowania przestrzennego, czy w tym trybie, który proponujemy - zaznaczył.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 225 posłów. Przeciw było 184. Od głosu wstrzymało się 4 posłów. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Będzie obowiązywać przez 10 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

nieruchomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
Wiesio
6 lat temu
Gdyby deweloperka otworzyła oczy na różne inne sposoby finansowania inwestycji niż tylko kredyty bankowe to wszystko działoby się szybciej. Ale małe firmy pozabankowe jak Financial home, choć z roku na rok zyskujące popularność, wciąż są niewidziane przez wielkich deweloperów.
inte
6 lat temu
PiS wszystko rozwala
szbada
6 lat temu
czyli szykują nam osiedla rodem z PRLu a tym samym kolejne odcinki Alternatywy 4. szybko, tanio, usterkowo i na peryferiach .
ja
6 lat temu
Mieszkanie można kupić. Nawet na kredyt. Potrzeba trochę rozsądku i chłodnej kalkulacji. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Przeczytajcie sobie ksi azke „Emery tura nie jest Ci potr zebna” Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
ToSe(Ne)Wrati
6 lat temu
Najlepsze domy z pendekla!