Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Wzrost cen energii jest pewny. Ministerstwo chce zmniejszyć jego dolegliwość

87
Podziel się:

W obliczu drożejącej energii ministerstwo podejmuje działania mające wzmocnić pozycję konsumenta na rynku, zwiększyć konkurencję na rynku hurtowym, zmienić model ochrony odbiorcy wrażliwego.

Eksperci od kilku miesięcy alarmują, że niskie ceny energii utrzymywane są sztucznie
Eksperci od kilku miesięcy alarmują, że niskie ceny energii utrzymywane są sztucznie (Andrzej Szymański/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

- Minister Energii podejmuje szereg działań na rzecz konsumentów energii elektrycznej m.in. w zakresie efektywności energetycznej, zwiększenia konkurencyjności na hurtowym rynku energii, jak również wzmocnienie pozycji końcowego odbiorcy energii elektrycznej – poinformowało ministerstwo w informacji, którą przywołuje PAP.

Resort podkreślił, że jest bezpośrednio zaangażowany w działania na poziomie UE, które dotyczą "nieuzasadnionego wzrostu cen uprawnień do emisji CO2". Minister Krzysztof Tchórzewski dwukrotnie - 18 września oraz 15 października - wystąpił do komisarzy ds. energii i klimatu oraz konkurencji o pilne podjęcie działań w kierunku zmniejszenia nadmiernej ceny uprawnień i - jak podkreśliło ministerstwo - otrzymał zapewnienie interwencji w tej sprawie.

- Po tych działaniach na rynku europejskim nastąpiło odwrócenie trendów i obecnie obserwujemy spadek cen uprawnień do emisji CO2 – zaznaczono w komunikacie.

Zobacz także: Ceny prądu porażą firmy. Zapłacić mogą wszyscy

Na wypadek, gdyby wzrosty kosztów emisji miały przełożyć się na koszty zakupu energii, ministerstwo pracuje równolegle nad pakietem osłonowym dla obywateli i odbiorców przemysłowych, zwłaszcza energochłonnych. Mogą to być ulgi w określonych opłatach, a nawet rekompensaty z tytułu wzrostu cen emisji CO2.

Jakiś czas temu do Sejmu trafił projekt zmiany regulacji, zakładający wprowadzenie dla wytwórców 100 proc. obowiązku sprzedaży energii poprzez giełdę.

W ocenie ME, zwiększenie wolumenu obrotu na rynku wpłynie na osiągnięcie takiego poziomu konkurencyjnej sprzedaży, który pozwoli ograniczyć ryzyko nadmiernego wpływu na ceny energii na skutek koncentracji zdolności wytwórczych. Ten sam projekt zawiera również zapisy dotyczące sprzedaży rezerwowej energii elektrycznej i gazu - w sytuacji gdy sprzedawca zaprzestaje działalności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(87)
Krzysztof
6 lat temu
Czegoś tu nie rozumiem,mamy w Europie najdroższy prąd ,najniższe zarobki ,a teraz niby eksperci pieprzą że energia musi jeszcze zdrożeć ? To kto nas Polaków dumą jak chce !?
Obiektywny
6 lat temu
Buraki kopią węgiel, wiatraki nie kręcą Brawo dobra zmiano, Brawo 500 + i jeszcze sto lat !!!!
Zyga PRL
6 lat temu
Brak wydajności w gospodarowaniu publicznym mieniem w PL to początek problemów i początek końca myślenia o dobrobycie. TAURON - 26 TYS. pracowników, obrót 4 MLD EURO IBEROLA (hiszpański koncern energetyczny) - 27 TYS. pracowników, obrót 31 MLD EURO VATTENFALL (szwedzki koncern energetyczny) - 20 TYS. pracowników, obrót 12 MLD EURO Punktem odniesienia dla kopani nie dysponują. Niemniej wskaźnik poziomu zatrudnienia w kopalniach czeskich w porównaniu do wydobycia a w szczególności wskaźnik dotyczący zatrudnienia w administracji nie pozostawia złudzeń. To to samo „stadt polnische wirtschaft”.
Jef
6 lat temu
Polski węgiel wraca z Rosji
lolek
6 lat temu
Wzrośnie cena prądu to wzrosną wszystkie ceny na rynku.
...
Następna strona