Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Wielkanoc 2021. W Wielki Piątek idziemy do pracy, a połowa Europy już ma wolne

58
Podziel się:

W Wielki Piątek, zamiast myśleć o pracy, przeciętny Niemiec, Hiszpan, Czech czy Duńczyk już przygotowuje się na nadchodzącą Wielkanoc. Dla Polaka natomiast ostatni piątek przed świętami jest normalnym dniem pracy.

Wielkanoc 2021. W Wielki Piątek idziemy do pracy, a połowa Europy już ma wolne
Wielkanoc 2021. W Wielki Piątek Polacy jeszcze pracują. Połowa Europy przygotowuje się już do świąt (zdj. ilustracyjne). (money.pl, Rafał Parczewski)

W Wielki Piątek Europejczycy z ponad połowy państw Starego Kontynentu mają wolne. Ale nie Polacy. Razem ze statystycznym Polakiem w ostatni piątek przed Wielkanocą do zakładu pracy powędrują także: Włosi, Austriacy, Ukraińcy, Rosjanie, Grecy czy Chorwaci.

W Wielki Piątek pół Europy ma wolne

W najbliższy piątek natomiast do pracy nie pójdą m.in. nasi sąsiedzi od zachodu i południa: Niemcy, Czesi i Słowacy. Dla tych pierwszych Wielki Piątek jest jednym z nielicznych dni w całym roku, kiedy wszyscy mają wolne.

Ale państw, które usankcjonowały wolne tego dnia, jest znacznie więcej. Wśród narodów europejskich na przygotowaniach do świąt w piątek skupią się m.in. Brytyjczycy, Hiszpanie, Portugalczycy, Estończycy, Duńczycy, Islandczycy, Norwegowie, Szwedzi, Finowie, Islandczycy, Szwajcarzy, Węgrzy czy Bośniacy - wynika z informacji portalu officeholidays.com.

Zobacz także: Resort rozwoju apeluje o spędzenie Wielkanocy w gronie najbliższych

Nieco inna sytuacja jest np. w Irlandii i Luksemburgu, gdzie tego dnia zamknięte pozostaną wyłącznie banki. W Holandii natomiast, oprócz instytucji finansowych, zamknięte w piątek pozostaną również te publiczne.

W Liechtensteinie w Wielki Piątek nie otworzy się część placówek oświatowych. We Francji decyzja należy do samorządów.

Dlaczego Polacy pracują w Wielki Piątek?

Polacy są jednym z najbardziej religijnych narodów. W badaniu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) z 2020 roku 91 proc. z nas zadeklarowało, że są osobami wierzącymi. A jednak w Wielki Piątek wciąż musimy chodzić do pracy.

Możliwe rozwiązanie tej kwestii wskazał ks. Kazimierz Sowa. W rozmowie z money.pl przed dwoma laty tłumaczył, że tak stanowi tradycja. W krajach protestanckich kładzie się większy nacisk na świętowanie w Wielki Piątek, podczas gdy katolicy skupiają się bardziej na Wielkiej Sobocie oraz na Niedzieli Wielkanocnej.

W przeszłości już pojawiały się pomysły, by ten dzień, podobnie jak Wigilia Bożego Narodzenia, stały się wolne. Na razie jednak nie zanosi się, by prawo w Polsce miało się szybko zmienić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(58)
Katoliczka
3 lata temu
Co za bzdura. W polsce nie ma dnia wolnego bo rzad tak zadecydował o inaczej byłby to dzien straty dla gospodarki. A w religii katolickiej jest to jeden z najważniejszych dni. Pan Jezus umiera na krzyżu. Dlatego panstwa gdzie jest szanowana religia katolicka maja wolne. W polsce jak zwykle sredniowieczna dulszczyzna.
yxxyx
3 lata temu
taki katolicki kraj, a pracujemy w najważniejsze święta, w wigilię, w wielki czwartek, piątek no i w sobotę też pracujemy. no i kobiety w Polsce są zawalone pracą i pracę przy świętach.
wierny
3 lata temu
Trzeba zrobić już środę wolną bo to wigilia Wielkiego Czwartku który naturalnie też MUSI BYĆ WOLNY OD PRACY!!!Piątek to oczywiste że wolny!!!Trzeba Pana Kropiwnickiego zapytać o opinię.
P.PPP
3 lata temu
w UK wolny jest i piątek, i poniedziałek.
dherh
3 lata temu
nie jesteśmy jednym z najbardziej religijnych narodów. Na pewno jesteśmy jednym z narodów bardziej eksponujących religijność (a to nie to samo co wiara). Posiadamy też silne (choć nieco słabnące) lobby kościelne, z różnymi nabudowanymi grupami interesu - co jest wprost nieuczciwą konkurencją i też nie ma zbyt wiele wspólnego z wiarą, bardziej z nierównym traktowaniem, preferencyjnymi warunkami, zakulisowymi rozgrywkami osób związanych z kościołem.
...
Następna strona