Notowania

religia
18.04.2019 17:21

W Wielki Piątek Polak idzie do pracy. Tymczasem połowa Europy ma wolne

Jeśli Polak chce mieć wolne w Wielki Piątek, musi brać w pracy urlop. Inaczej niż na przykład Niemiec, Brytyjczyk, Szwed, Duńczyk czy Hiszpan. Czemu w Polsce w ten dzień idzie się do pracy, choć należymy do najbardziej religijnych narodów Europy? Wszystkiemu winna tradycja, wyjaśnia nam ks. Kazimierz Sowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Już od lat 90. są próby uczynienia Wielkiego Piątku wolnym. Na razie pozostają one nieskuteczne (Fot: Tomasz Kawka/East News)

W Wielki Piątek mniej więcej połowa Europy już ma wolne, a druga - jeszcze pracuje. Do biur i fabryk muszą iść w ten dzień, poza Polakami, na przykład Włosi, Austriacy, Ukraińcy, Rosjanie, Grecy czy Chorwaci.

Zagwarantowane przez państwo wolne mają już za to na przykład Niemcy. Wielki Piątek to jeden z nielicznych dni, który jest wolny na terenie całego kraju. Do pracy nie idą w ten dzień również na przykład Szwajcarzy, Brytyjczycy czy Irlandczycy. Wielki Piątek jest świętowany również w większości krajów skandynawskich. We Francji decyzja należy tu od samorządów, natomiast w Holandii wolne mają pracownicy niektórych sektorów - na przykład administracji publicznej.

Tymczasem Polska należy ciągle do najbardziej religijnych krajów na kontynencie. Według badania CBOS z 2017 roku, wciąż 92 proc. Polaków określa się mianem katolików, a co dziesiąty Polak ocenia swoją wiarę jako głęboką.

Wytrawne ciasto z pieczarkami i serem. Podaj na Wielkanoc. Obejrzyj wideo:

(WP.PL)
(Fot: Money.pl)

Czemu więc zdecydowanie bardziej zlaicyzowane kraje świętują już w Wielki Piątek, a Polacy jeszcze nie? Oczywiście pojawiły się pomysły, by ten dzień, podobnie jak Wigilia Bożego Narodzenia, stały się wolne. Póki co jednak do pracy ciągle trzeba iść.

"Sprawa drugorzędna"

- Czemu Wielki Piątek nie jest wolny? Trzeba spytać na Nowogrodzkiej - żartuje podczas rozmowy z money.pl ks. Kazimierz Sowa, nawiązując do lokalizacji siedziby Prawa i Sprawiedliwości. Ksiądz przypomina też, że pomysły wprowadzenia wolnego w ten dzień pojawiają się u nas już od lat 90.

Ale potem tłumaczy, że winna jest po prostu tradycja. W krajach protestanckich po prostu kładzie się większy nacisk na świętowanie w Wielki Piątek, podczas gdy katolicy skupiają się zdecydowanie bardziej na Wielkiej Sobocie oraz na Niedzieli Wielkanocnej. Z tego samego powodu zresztą Wielki Piątek jest też wolny w krajach tradycyjnie prawosławnych, jak na przykład Rosja, Białoruś czy też Grecja.

Dlatego na przykład w piątek nie ma wolnego w tradycyjnie katolickich krajach, jak właśnie Polska, ale też we Włoszech czy Austrii. Co ciekawe, w Niemczech Wielki Piątek jest wolny w każdym landzie, również w katolickiej Bawarii. Podobnie jak w Polsce, Niemcy mają wolne również w Poniedziałek Wielkanocny - choć już nie w wielkanocną niedzielę.

Ks. Kazimierz Sowa uważa jednak, że tak naprawdę kwestia wolnego w Wielkanoc dla katolika powinna mieć drugorzędne znaczenie. Zapewnia, że nawet idąc do pracy w piątek, można się odpowiednio duchowo przygotować do świąt - a wieczorem jeszcze pójść na Drogę Krzyżową.

- Zwłaszcza nie powinni mieć tu problemów przedstawiciele wolnych zawodów, na przykład dziennikarze - uśmiecha się ks. Sowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-04-2019

LoloTekturowa wiara W Wielki Piątek wspominamy śmierć głowy kościoła chrześcijańskiego i zasuwamy do pracy a jak wspominamy 3 króli to mamy wolne … Czytaj całość

18-04-2019

(!)Polski katolik to jedno wielkie bagno ! A kto się czuje urażony tym wpisem , to wie o co chodzi !

18-04-2019

waldekPolak ma za to poniedziałek wielkanocny wolny a połowa europy idzie do pracy

Rozwiń komentarze (274)